Wpis z mikrobloga

Mireczki mam do Was pytanie dotyczące #interstellar. Nie będę pisał, że zupełnie nie rozumiem fenomenu tego filmu bo z pewnością dostanę odpowiedź że a) jestem zbyt głupi/ograniczony żeby go zrozumieć, b) do tego filmu trzeba dorosnąć itd. Mianowicie chodzi o to dlaczego cała ludzkość tak bardzo cofnęła się w rozwoju, a w szkołach, krótko mówiąc wciska się dzieciakom bujdy? Co takiego się wydarzyło, że zaprzestano badań naukowych, rozwiązano armie, tuszuje się przeszłość?
  • 27
@hacerking: W takim razie zamiast kształcić naukowców, biologów, którzy będą w stanie tworzyć nowe odmiany roślin, walczyć z chorobami, kształci się farmerów, których wysiłek jest bezcelowy bo choroby konsekwentnie niszczą kolejne odmiany roślin? Co z zakłamywaniem przeszłości?
@hacerking: Wstydzili się wysłania udanego załogowego lotu na księżyc? Gdzie tu sens?
@Aureli: Ale film o niczym takim nie wspomina. Film zaczyna się w bliżej nieokreślonej przyszłości, jedyne czego się dowiadujemy to że a) jakaś choroba atakuje zboża (nie wiemy czy inne rośliny również) b) technika cofnęła się o ładnych kilkanaście dekad (co nie przeszkadza w tym, że po polach u Coopera jeżdżą automatyczne kombajny, a Cooper za pomocą laptopa
@worldmaster: Jak pisałem wyżej, reżyser nie był tak uprzejmy i nie poinformował nas dlaczego świat w filmie wygląda tak jak wygląda. - bo tak to chyba najlepsza odpowiedź. Dlaczego nikt poza pewną grupą ludzi na jakimś zadupi nie pracuję nad "ocaleniem świata"? Dlaczego lepszym rozwiązaniem wydaje się przeniesienie ludzi z ziemi na inną planetę (w tym miało pomóc równanie, które nie było jeszcze ukończone) niż tworzenie nowych odmian roślin?
@JerryStrummer: Dla mnie to nie mialo znaczenia. Odpowiedzi moze byc kilka i kazda niezla :) Mnie to wystarczylo ze bylismy w czarnej dupie. A juz calkowicie przestalem o tym myslec po tym jaka sieczke logiczna zaserwowali dalej :) Zreszta poczytaj zarzuty wobec scenariuszy ludzi na Filmwebie, jest tego troche :)
@JerryStrummer: Z tego co wyłapałem mówili że ta choroba (chyba choroba) najpierw zniszczyła ryż i pszenice a potem zniszczy kukurydze i jest to nieuniknione. Prawdopodobnie zniszczyłaby każdą inną roślinę uprawianą masowo ze względu na sprzyjający klimat. Generalnie żeby wyżywić ludzkość zmuszeni byli do monokultury wysokowydajnych roślin. Niestety monokultury mają to do siebie że sprzyjają występowaniu chorób i szkodników. Mam nadzieje że pomogłem. Pozdrawiam :)
@JerryStrummer: choroba zniszczyła pszenicę itd. i została sama kukurydza, która za niedługo też miała się zepsuć. Skład atmosfery został zmieniony chyba przez tego samego wirusa, ale tego nie jestem w 100% pewien. Technika wcale się nie cofnęła, skąd to wywnioskowałeś? Na Endurance mówili, że o tunelach czasoprzestrzennych uczą w podstawówce, więc nie wiem czy technika się cofnęła ;) Dużo ominąłeś w tym filmie, polecam obejrzeć go jeszcze raz i może znajdziesz
@wonrz: Nie zauważyłem Twojego wcześniejszego wpisu a propos techniki. Otóż w momencie kiedy Cooper jest w szkole w sprawie Murphy wyraźnie mówi, że nie ma rezonansów magnetycznych, które niegdyś istniały i być może dzięki którym jego żona wciąż by żyła.
@RolnikSamWdolinie: Odnosząc się do tego co napisałeś, wychodzi na to że wiedzieli, iż każdą roślinę dopadnie w końcu choroba, a mimo wszystko woleli 'kształcić' farmerów niż naukowców którzy chociaż spróbują
@JerryStrummer: Tu masz wyczerpującą odpowiedź co spowodowało inwazję roślin w kontekście filmu - http://www.thekitchn.com/could-a-crop-blight-really-wipe-out-everything-but-corn-and-okra-food-on-film-212647

Czym jest plaga i przykłady takich plag (na mniejszą skalę) w historii : http://en.wikipedia.org/wiki/Blight
Znany np. jest Wielki głód w Iralndii, podczas którego grzyb powybijał ziemniaki.

Więcej o samej pladze w filmie: http://interstellarfilm.wikia.com/wiki/The_Blight
@JerryStrummer: W osobnym wątku na reddit poruszany jest problem samego pyłu na Ziemii:

I think it's the result of the blight.

What was sinister about the blight is that it fed on ALL plant matter. One by one, the major crops of man were consumed by it, leaving Corn as the last viable crop. And by the time Cooper discovers NASA, Dr. Brand says that the blight is now affecting corn