Wpis z mikrobloga

Żelazna Kurtyna

Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem zapadła żelazna kurtyna dzieląc nasz Kontynent. Poza tą linią pozostały stolice tego, co dawniej było Europą Środkową i Wschodnią. Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Bukareszt i Sofia, wszystkie te miasta i wszyscy ich mieszkańcy leżą w czymś, co trzeba nazwać strefą sowiecką, są one wszystkie poddane, w takiej czy innej formie, wpływowi sowieckiemu, ale także - w wysokiej i rosnącej mierze - kontroli ze strony Moskwy.

Winston Churchill, Fulton 5.03.1946 r.

Powyższy fragment wystąpienia Churchilla, który przeszedł do historii jako Mowa Fultońska wcale nie był pierwszym przypadkiem użycia zwrotu „żelazna kurtyna” w kontekście sowieckiej okupacji. Jak na ironię, jej powstanie zapowiadała od 1943 roku niemiecka propaganda a tak w lutym 1945 roku pisał o niej sam Joseph Goebbels:

Jeśli naród niemiecki złoży broń, wówczas Sowieci, zgodnie z porozumieniem zawartym między Rooseveltem, Churchillem i Stalinem, zajmą całą wschodnią i południowo-wschodnią Europę, w tym większą część Rzeszy. Nad tym terytorium zajętym przez Związek Radziecki zapadnie żelazna kurtyna, poza którą nastąpi rzeź narodów.

Nie tylko Goebbels jednak zdawał sobie sprawę z tego, co czeka Środkową Europę po wejściu do niej Sowietów. Wiedzieli o tym wszyscy, no może poza Rooseveltem, który był jak dziecko wodzony przez Stalina i swoich doradców, przez co w Teheranie odstąpiono od utworzenia frontu na Bałkanach.

Jednak Roosevelt zmarł 12 kwietnia 1945 roku, niedługo po zaprzysiężeniu na kolejną kadencję. Nowym prezydentem został Harry Truman, który miał zgoła odmienne spojrzenie na politykę względem Stalina. Dało to cień nadziei Hitlerowi, który łudził się w skłócenie koalicji i zawarcie przystąpienia zachodu do wojny przeciwko ZSRS.

To się oczywiście nie stało, jednak pierwsze tarcia widać było zaraz po kapitulacji Rzeszy, gdy zachodni Alianci przez kilka tygodni tolerowali istnienie marionetkowego rządu Karla Doenitza we Flesenburgu.

Zaraz po wojnie Stalin działający wg zasady „tam jest Związek Sowiecki gdzie stanie żołnierz sowiecki” rozpoczął unicestwianie sił niepodległościowych w podbitych państwach Europy. W odpowiedzi, Truman zapoczątkował swoją politykę nazwaną później „Doktryną Trumana”, która nakierowana była na pomoc zbrojną i finansową państwom zagrożonym interwencją komunistów. W ten sposób Amerykanie stanęli po stronie rządu greckiego w czasie wojny domowej i tureckiego w czasie kryzysu związanego z dostępem Sowietów do Bosforu i Dardanele, a następnie stanowili trzon sił ONZ interweniujących w Korei.

Więcej cytatów w tagu: #historiajednegocytatu

#historia #cytaty #zimnawojna #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
r.....0 - Żelazna Kurtyna

Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem za...

źródło: comment_FwE9S3l8aaPUe6NmGuKTJ9ZQHWTQtz4b.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
Mam gorączkę, więc może dlatego szwedzki szary kutafong wiszący nad różową zmartwioną buźką wygląda mi trochę obleśnie.
  • Odpowiedz
@Enoder: Zobacz na to z tej strony, że Niemcy wyglądają jak facet obciągający #!$%@?-Czechosłowację. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak poza tym - szkoda, że nie utworzono tegofrontu na Bałkanach. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz