Wpis z mikrobloga

Mirki spod #pcmasterrace zastanawiam się nad upgradem swojego aktualnego rzęcha, bo już nie wyrabia pod #worldofwarcraft , a ciężko się nolife'i jak się ma niskie fpsy ( ͡° ͜ʖ ͡°) No i wiadome, nadchodzące premiery GTA5 + W3. Aktualny sprzęt, jaki posiadam:
Intel Core i3-2120
Asrock P67 PRO3 (B3) Intel P67 LGA1155
ATI Radeon HD6850
Goodram DDR3 4GB 1333MHz CL9
Fortron HE-500 500W
Silentium PC Spartan jako chłodzenie na procka.

Tak więc, że jako student dużo nie zarabiam, mam trochę ograniczone pole, jeśli chodzi o finanse. Patrząc po specyfikacji płyty głównej, to procesory i5 3570k lub i7 3770k (oba używane) wydają się najlepszymi opcjami, bez zmieniania płyty głównej. Do tego pamięć RAM (tu już chyba dużej różnicy nie ma jakiej firmy?) 8gb lub 16gb w kostkach po 4gb 1600mhz, do tego używany Radeon r9 290 (widzę na Allegro można wyrwać gdzieś w okolicach 1k) i jakiś zasilacz też pewnie do tego zestawu będzie trzeba dokupić.
Więc moje pytania do bardziej orientujących się odnośnie sprzętu: czy takie procesory bezproblemowo będą działały (w to akurat nie wątpię, ale warto się upewnić) na mojej aktualnej płycie głównej i czy spokojnie będzie je można podkręcać (tak wiem, wtedy pewnie trzeba będzie lepsze chłodzenie) i jak wygląda niezawodność używanych modeli tych procesorów? Pamięć RAM, o ile się orientuję szybsza raczej nie wejdzie pod tą generację procesorów, więc stąd 1600mhz. Kwestia jeszcze karty graficznej, widzę też na Allegro Radeony według opisu nowe za około 1k złotych. Mogą one mieć wady fabryczne lub coś w tym stylu? Zaznaczam, że karty mają gwarancję 12 miesięcy, co się wydaje podejrzane jak na nowy sprzęt. ale z drugiej strony kumpel taką kupił i działa mu bardzo dobrze. Do tego zasilacz - jaki ewentualnie byłby potrzebny do takiego zestawu?
Z góry dzięki za rady, przy okazji zawołam @Murzinio, bo widzę, że ekspert i może będzie łaskawy mi pomóc ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 14
@Hardporecorn: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Te procesory będą ok, RAM możesz wziąć od razu szybszy bo z tego co wiem ta płyta obsłuży. Np. G. Skill RipjawsX 2133MHz CL9, do gier 8GB w zupełności starcza, R9 290 będzie ok tylko szukaj wersji z niereferencyjnym chłodzeniem i na gwarancji. A nowe za 1000zł? Używki chodzą drożej. :D
Zasilacz do R9 290 przydałby się mocny, zestaw z tą kartą
@Murzinio: W kwestii i7, to raczej myślałem hobbystycznie, pobawić się w streamowanie/nagrywanie gier, do tego ciężko go trafić za dobrą cenę, i5 3570k widzę można za 700 pln już zdobyć. Dobrze zrozumiałem, na moim używanym (od prawie 3 lat) zasilaczu będzie się dało korzystać z GTX 970? Myślałem też o tej opcji, jednak trochę bałbym się wstawiać taką kartę na stary, używany już zasilacz.
Co do SSD - już jest w
@Hardporecorn: Ten konkretny Fortron jest taki sobie, to że ma 5 lat sprawia też że faktyczna maksymalna moc będzie mniejsza niż w specyfikacji więc i tak musiałbyś go zmienić. Do GTXa 970 spokojnie starczy Thermaltake 530SE. Co do RAMu to wg Intela mój 4790k obsługuje max 1600MHz, a magicznie teraz używam RAMu taktowanego 2400MHz. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale w sumie na Ivy Bridge różnice w wydajności
@Hardporecorn: W raamch przygotowań do upgrade'u nie zapomnij o aktualizacji biosu. Właśnie przechodzę przez taki sam upgrade (CPU, RAM, GPU bez zmiany płyty) i o tym, że moja płyta może i wspiera i7 ale nie z tym biosem, z którym ją kupowałem, przypomniał mi znajomy, więc przekazuję radę dalej. ;)
@Murzinio: Właśnie o tej pamięci myślałem, aby ją zakupić ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z GTX 970 będę musiał trochę pomyśleć, bo z zasilaczem ledwo mi się w budżecie mieści, a też boję się go ze względu na te nieszczęsne 3.5gb pamięci, jak również informacje, o jakichś piszczących cewkach (a tu mi właśnie zależałoby na głośności). Do tego, też nie wychodzi korzystnie w kategorii cena/jakość, jak R9 290,