Wpis z mikrobloga

@salvador94: 11,4. Coś koło tego. Jeszcze muszę zajrzeć, co mam. Może się to zmieni, tym bardziej, że i tak mam tylko garnek 30L, więc będę chyba zacierał i filtrował na 2x.
@spunky: przy garze 30l to na pewno na dwa razy zacierać, bo ciężko będzie zmieścić. Jak z kumplem risa robiłem to w 40l idealnie 10kg słodów się zmieściło. Filtracje na dwa wiadra robiliśmy i poszło sprawnie
@salvador94: I też tak zrobię.

Przy 20L z fermentora 30L na drożdżach US-05 będzie wychodzić na zewnątrz? Temperatura otoczenia 14-15 stopni.

Fermentuje w piwnicy i wolę to robić z rurką niż uchyloną klapą, bo się tam trochę kurzy.

Jak warzyłeś RISa, to ile wody na kg słodu dawałeś do zacierania 3L, czy mniej?
@spunky: bodajże 2,5 dawalismy na kg. Drożdże u nas s-04 i dwie paczki, fermentowalo w 18-20 i nic nie wylazilo, owszem zrobiliśmy 16,5l 26blg, piany może z 5l było na wysokość tak
@salvador94: po podliczeniu wszystkiego sensownego, co chcę wrzucić do gara, to będę miał jakieś 12,05 kg słodów. Powinno z tego wyjść 20L ponad 26 BLG. Się zobaczy. Zostanie mi jeszcze 2kg monachijskiego, ale 5 kg pale ale + 5 kg monachijskiego to już by chyba była przesada ;)
@spunky: gestwa z risa to tylko kibel, do butelkowania warto dodać, my tego nie zrobiliśmy i z gazem słabo niestety. Ciągle jednak 5l stoi w beczce po porto i tam na pewno dodamy, bo po pół roku raczej nic nie przeżyje xd