Wpis z mikrobloga

Przy alei solidarnosci w 1913 roku wybudowano ogromna hale do budowy sterowców (zeppelinów). Oprócz fundamentów była wykonana w całości z drewna, miała długość 170m i blisko 30m wysokości . Posłużyła między innymi do budowy 140 metrowego 'Zeppelin C4'. Hala została zbombardowana przez Rosjan w czasie IIWS , resztki konstrukcji po wojnie zdemontowali mieszkancy. Na zdjęciu zachowane do dziś fundamenty.
#poznan #historia #ciekawostki #historiajednejfotografii
n.....k - Przy alei solidarnosci w 1913 roku wybudowano ogromna hale do budowy sterow...

źródło: comment_whEVEEiOuGmVeFVMs08DhM1EKfLyqcVu.jpg

Pobierz
  • 49
  • Odpowiedz
@nofink: @Lord_Jim oprócz cumowania sterowców, kotwy te w okresie późniejszym służyły również za miejsce zaczepiania balonów meteo/obserwacyjnych. Taka sama kotwę można było znaleźć na przykład w forcie V przy ulicy lechickiej ( myślę ze przez te 20 lat juz zdarzyli ja złomiarze ukraść )

ps tutaj trochę więcej faktów o tej hali http://poznan.wikia.com/wiki/Hala_Zeppelinów
  • Odpowiedz
@nofink Ok, Zeppelinhala zajebista, fajnie że się o tym pamięta. Ale skąd info, że tutaj miało się budować i budowano jakieś sterowce? I skąd info o tym "Zeppelinie C4"?
Według powszechnie dostępnych informacji to sterowce tam stacjonowały, ale pierwsze słyszę żeby miały być budowane.
  • Odpowiedz
mieszkałem na studiach w ostatnim wieżowcu najbliżej ronda i nie miałem o tym fakcie bladego pojęcia
pięknie było!
  • Odpowiedz
@wajdzik: Poznań jest historycznie polskim miastem chwilowo był pod okupacją niemiecką. Kostrzyn n/O jest historycznie niemieckim miastem w polskich granicach. Tak jak Lwów jest polskim miastem w granicach Ukrainy (jeszcze).
  • Odpowiedz