Wpis z mikrobloga

Mircy, pytanie mam. W maju bede lecial do #szkocja #dundee. Jak tam jest z praca? Ciezko cos znalezc? Bez bawienia sie w wyrabianie nin i tego typu rzeczy, 30 czerwca bede musial wrocic do Polski, do tego czasu chce tam zarobic jak najwiecej gbp. Ile realnie moge +/- zarobic zakladajac, ze wylatuje 7 maja i wracam, jak juz wczesniej wspomnialem 30 czerwca?

#pytanie no i chyba troche #emigracja i moze tez #uk w sumie
  • 19
  • Odpowiedz
@Viarus_: dość krótki okres czasu, wydaje mi się że będzie ciężko, bo raczej w większości wołają o NIN. Chyba że znajdziesz kogoś kto zatrudni Cię na czarno
  • Odpowiedz
@d3v_: no wlasnie glownie o zatrudnienie na czarno sie rozchodzi. Bo to jest porazka, ze tam zarabiam -> wracam do pl i jeszcze mam cos placic fiskusowi ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Viarus_: możesz np wcześniej umieścić gdzieś ogłoszenie że szukasz pracy na dany okres czasu, jakiś pomocnik budowlany czy coś, wydaje mi sie że w tym sektorze najłatwiej o prace na czarno
  • Odpowiedz
@Viarus_: na czarno to myjnie samochodowe, jakieś kebaby - ogólnie mało osób tak się zatrudnia, brak odpowiedzialności i problem jak złapią jest spory. Zarobki na czarno to zapewne coś około najniższej +- ile godzin i jak robisz.

  • Odpowiedz
@d3v_: ewentualnie, ile zajmie mi wyrobienie ninu i zalatwienie wszystkich spraw urzedowych, zebym mogl sie zatrudnic? Zalezy mi na tym, zeby to zrobic jak najszybciej, bo czasu jest malo, niecale dwa miesiace raptem
  • Odpowiedz
@Viarus_: z tego co ja zauważyłem (sam obecnie szukam pracy) to wystarczy list z Job Centre z data spotkania jako potwierdzenie starania się o NIN, bo tam gdzie byłem, to jak mówiłem że jestem świeżo po spotkaniu to mówili mi że wystarczy mi list potwierdzający date spotkania. Dość śmieszna sytuacja, bo dzwoniłem we wtorek, we wtorek miałem spotkanie a list dostałem w piątek ;)
  • Odpowiedz
@Viarus_: e, to luzik, cos znjdziesz na pewno predzj czy pozniej, ale przygotuj sie, ze tam roboty za bardo nie ma.. z tego co slyszalem duzo ludzi do Aberdeen dojezdza ;)
  • Odpowiedz
  • 2
@Viarus_: możesz zadzwonić juz z Polski do Job Center żeby umówić się na rozmowę o NIN, jest specjalny numer, bo na spotkanie umawiasz się telefonicznie, to tak w razie jakby mieli napięte terminy, i w międzyczasie na adres Twojej mamy przyjdzie list z data spotkania i możesz szukać pracy. Z tym listem również bez problemu założysz konto w banku bo to będzie Twój proof of adress
  • Odpowiedz
  • 1
@Viarus_: idę spać bo rano śmigam na rozmowę o pracę, najwyżej rano odpisze jak będę jeszcze jakoś w stanie Ci pomóc, bo sam jestem tu od tygodnia :)
  • Odpowiedz
@d3v_: no wlasnie jak ostatni raz tam bylem, a mialo to miejsce w roku 2011, to zalozylem sobie konto w banku Lloyd's TSB, tylko ze mialem wtedy 16 lat i po powrocie do Polski tego konta nie uzywalem w ogole. Przypuszczam, ze to konto zostalo zamkniete.

Czyli co, dzownie do tego job centre dajmy na to tydzien przed wylotem, podaje adres mamy, i po przylocie na miejsce mam od razu
  • Odpowiedz
  • 0
@Viarus_: no możesz zadzwonić i dogadać sobie spotkanie na termin akurat po przyjeździe, a do tego czasu przyjdzie list potwierdzający datę spotkania w JC, od razu załatwisz spotkanie po przyjeździe i możesz szukać pracy :) numer NIN przyjdzie w międzyczasie jak juz będziesz pracował jak coś znajdziesz i doniesiesz pracodawcy ;)
  • Odpowiedz