Wpis z mikrobloga

Helloł!
Interesuję się CNC, CAD/CAM wszystko pięknie tylko mam problem z doborem parametrów skrawania.
Uściślając zaczynam od tokarki. Rozumiem, że wzory, katalogi jednak nie zawsze sie ma opowiednia płytkę, nie do końca się zna obrabiany materiał. Jak sobie z tym radzić, czym się sugerować?
#cnc
  • 16
  • Odpowiedz
@PrevuD: A powiedzmy, że znam materiał ale robimy jednostkowo, dorabiamy coś i najwyczajniej nie kalkuluje się kupować noża i oprawki tylko po to żeby uzyskać gładką powierzchnię. O szlifierce zapominamy. Jak wyrobić sobię jakąś metodę? Wiadomo, że doświadczenie ale od czego zacząc?
  • Odpowiedz
@PrevuD: taaaa pisz mu takie glupoty to dalego zajdzie ... zalozysz na walku fi400 obroty 1000 mozesz wlaczyc start i udać sie w bliżej nieokreślonym kierunku tudzież #!$%@?
  • Odpowiedz
@gryzli6: zakładając że pisze program do przeciętnej maszyny więc detal fi max 70.

@Mackolud: gładka powierzchnia duże obroty i mały posów. zakładając detal powiedzmy fi 20-30 to obroty rzędu 2500 tysiąca i posów 0,05 . Jeżeli materiał twardy to wychodzi lustro;)
  • Odpowiedz
@gryzli6: Niee no dałnem nie jestem :D
@PrevuD: Właśnie w takich wartościach krążyłem. 2200 mi wychodzi po dużej korekcie. Nie miałem jak tego potwierdzić bo mam majstra, który całe życie toczył ręcznie i mu się nie śnią takie wartości. 1400 to dla niego wystarczająco. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W każdym razie dziękuję bardzo za pomoc!
  • Odpowiedz
@Mackolud: kolego po prostu katalog narzędzi i wzór ... z czasem to jest doświadczenie. Katalogi podają prędkość skrawania przeliczasz na obroty, ustawiasz zalecany posuw ... widzisz jak się zachowuje materiał i narzędzie i korygujesz jeśli potrzebne pytaj kogo możesz i ile możesz spytać nie grzech a nauczyć się warto :)
  • Odpowiedz
@Mackolud: Ja mam płytki KYOCERA i na nich popisane parametry skrawania, zawsze je ustawiam, bo jak coś koryguję, (szybszy, wolnieszczy posów obroty itp.) to zawsze kończy się to szybszym zużyciem narzędzia, tak więc używam zalecanych i jest zawsze super
Noże z wymiennymi płytkami:
Stal, obroty Vc(bodajże tak się to oznacza)
jak się mylę to poprawcie oznaczenie
Vc 220 Posuw 0.2 zagłębianie 1mm na stronę
Nierdzewka
Vc 180 Posuw 0.12 zagłębianie 1mm
  • Odpowiedz
@MarioMAX: Ooo bardzo mi właśnie pomogłeś bo czeka mnie robota w nierdzewce. Używamy akurat Taegutec i staram się dobierać katalogowe wartości dokładając mnożnik, zeby przyoszczędzić płytkę. Kontrola wióra bardzo życiowa porada. Dzięki!
  • Odpowiedz
@Mackolud: Mam nadzieje, ze pochwalisz sie jak ci poszlo, moze byc na PW. Na tokarce, mimo ze mlody jestem 21lat to zęby w firmie zjadlem xD sam ja rozpracowywalem i czesto robie duplex w tolerancjach +0,00 -0,02mm na roznych srednicach. Sam sobie wtedy specjalnie przygotowywuje i dziele program ( programuje w Camie zawsze ) jak cos chcesz wiedziec to pisz. U mnie Haas St-10y 4 osie.
  • Odpowiedz
@MarioMAX: Mam 23 i jestem po automatyce ale bardziej mnie cieszy rysowanie/programowanie :d Tokarkę też sam rozpracowałem ale nie mam skąd się podpytać konretnie jak to powinno wyglądać. A z książki to wiadomo jak to z książki xD Jak tylko to wytoczę to się pochwalę. Miałem dzisiaj zamawiać materiał ale płyta mi się wysypała w lapku i ani modeli, ani scieżek. W dupe palec jedynie ()
  • Odpowiedz
@Mackolud: ja zaocznie studiuje, a kończylem technikum w tym kierunku, wiec cos juz znalem ze szkoly. Mnie rowniej inventor autocad itp bardzo pociagaja i uwielbiam z nimi pracowac, lecz sam sie zastanawiam, czy dalbym rade caly czas przed komputerem w pracy siedziec, obecnie to jakies 2h moze 3 w pracy jestem na kompie. Na czym pracujesz?
  • Odpowiedz
@MarioMAX: Powiem Ci, ze jak cały dzień siedzisz przed monitorem to się odechciewa trochę. Musiałem sobie krople do oczu kupić. Chociaż wracam do domu i znowu siadam i coś klikam sam dla siebie xD Używam ZW3D. Mniej popularne ale po taniości. Jak za te pieniądze to uważam, że jest super. Zintegrowany CAD/CAM. Właściwie ma wszystko to co Inventor + CAM. Aaa no i nie ma wbudowanej analizy MES.
  • Odpowiedz
@Mackolud: ZW3D ile kosztuje, z postprocesorami maszyn jest od razu?

Wnioskuję po wpisach, że tokarkę masz jakąś swoją, (pracownik raczej nie zamawia materiałów) Napisz mi, co to za tokarka, samoróbka, czy coś kupowałeś?
  • Odpowiedz
@Mackolud: Daje na nierdzewke okolo 120 m/min i posow 0.25 plytki mitsubishi, to takie parametry do zgrobnej obróbki bo wykan to zalezy od chropowatości. Jaka tam chce uzyskać. Na frezy posow daje tak okolo 10% z predk obrotowej
  • Odpowiedz
@anty-fronda: O dzięki wielkie. Też się przyda na pewno :3
@MarioMAX: ZW to jakies 1200 ojro dla 2 osiowek + indeksowana razem z brylami. Do tego 500 ojro za postprocesor. Wiadomo im więcej osi i opcji modelowania to cena w gore. Tokarka Haasowska. Jestem trochę człowiekiem orkiestra i staram soe ogarniać całość.
  • Odpowiedz