Wpis z mikrobloga

@Turbowin: W językach germańskich "gard" to gród, miasto. Stąd Gardarika - kraj gródów, jak nazywali Ruś Kijowską czy Miklagard - Konstantynopol. Z kolei "land" to ziemia, kraj.
  • Odpowiedz
@Blackman: U ASa Nilfgaard miał język który był taką zbarbaryzowaną wersją Starszej Mowy, która to z kolei jest miszmaszem pseudoceltyckostarogermańskim. Stąd to podobieństwo.
AS parę analogii w Nilfgaardzie do Prus przemycił, ten militaryzm i clausewitzową manierę wojskowych. Ale poza tym to podobieństw nie ma, widać że we wszystkich krajach raczej unikał prostackich analogii z naszą rzeczywistością.
  • Odpowiedz
@Blackman: Moim zdaniem tworząc Nilfgaard Sapkowski również inspirował się cesarstwem bizantyjskim, przynajmniej ja zawsze stolicę Nilfgaardu - miasto o złotych wieżach wyobrażałem sobie jako taki Konstantynopol ze złotą Hagą Sofią, poniższy szkic, który znalazłem na wiedźmińskiej wiki przed chwilą to potwierdza ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Aerin - @Blackman: Moim zdaniem tworząc Nilfgaard Sapkowski również inspirował się ce...

źródło: comment_VCmafw2q6xo1eRaonwJCtNOyeTiY7nT1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Blackman: Oczywiście, że takie skojarzenia były. Nilfgaard ma jeszcze kilka cech ZSRR.

Fajna jest też sprawa rozebrania Aedirn przez Nilfgaard i Kaedwen- jasna aluzja do rozbioru Polski przez Sowietów i Niemcy w 39.
Temeria przypomina Wielką Brytanię. W pewne scenie Foltest po rozmowie z wysłannikiem Nilfgaardu, mówi-
"Kiedyś powiecie, że dałem wam pokój"

Dodatkowo:

Krasnoludy - Żydzi europejscy. (Tworzą diasporę, prowadzą banki, zajmują się złotnictwem)
Elfy- indianie północno-amerykańscy. -
  • Odpowiedz