Wpis z mikrobloga

Mirki, pomożecie z pitem? Rozliczając z tytułu praw autorskich pracodawca przesłał mi PIT-11. Ale gdy wprowadzam dane, to w e-deklaracjach otrzymuje komunikat:

Kwota kosztów uzyskania przychodu w poz. 53 jest wyższa od 50% kwoty przychodu z poz. 52.

Czy mam nie zwracać na to uwagi, czy też zadzwonić do pracodawcy do być może wystąpił błąd przy generowaniu PITa?

@Bankierpl Może wiecie coś na ten temat?

#pit #podatki #pytanie #edeklaracje
  • 8
Końcówka przychodu wynosi 0,29zł. Na pół 0,145 zaokrąglono do 0,15. Ale wtedy nie waliduje mi się formularz w e-deklaracjach. Czy zatem nie powinno być w Kosztach uzyskania przychodów końcówki 0,14zł?
@MetroStation: Czy w Twoim PIT-11 i PIT-37 (lub PIT-36, nie wiem którą deklarację składasz) chodzi wyłącznie o kwestię zaokrąglenia do 1 grosza? Jeśli tak to zaokrąglenie 0,145 idzie w górę, czyli pracodawca podając 0,15 postapił prawodłowo, choć nie uwzględnił zasady, by koszty nie przekraczały 50% przychodów. Właściwszym byłoby więc zaokrąglić kowtę w dół do 0,14 gr. Ty jednak w swojej deklaracji możesz postąpić prawidłowo - jesli zaokrąglisz do 0,15 to faktycznie
Składam PIT-37, właściwie problem polega wyłącznie na tej zaokrąglonej połowie grosza. Dziękuję @Bankierpl za solidne wyjaśnienie, robicie tu świetną pracę na Wykopie:)

Skontaktuję się jeszcze z firmą, a jeśli nic nie wskóram to pewnie zaokrąglę prawidłowo w dół wg Waszej wskazówki. Dzięki raz jeszcze!