Wpis z mikrobloga

Wielu myśli, że to Władysław Łokietek zjednoczył po rozbiciu dzielnicowym ziemie polskie i był pierwszym królem Polski od czasów Bolesława Szczodrego. Jest to jednak nieprawda.
Przemysł II urodził się w 14 października 1257 roku w Poznaniu, gdy jego ojciec Przemysł I już nie żył. Adoptował go jego stryj Bolesław Pobożny. Mając 16 lat władał już księstwem poznańskim. Po sześciu latach władał również w księstwie kaliskim, które zostawił mu w testamencie jego stryj.
Młody książę początkowo mocno współpracował ze swoim rówieśnikiem - księciem śląskim, również z linii Piastów, Henrykiem IV Prawym. Jednak współpraca szybko przerodziła się we współzawodnictwo.
Młody książę był zwolennikiem zjednoczenia ziem polskich, jakżeby inaczej, pod swoim godłem. W tych działaniach wspierał go jeden z najwybitniejszych średniowiecznych polskich polityków i prawdziwy patriota - arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka.
Pomimo rywalizacji na linii Przemysł - Henryk, ten drugi niespodziewanie w akcie ostatniej woli oddał pod władanie wielkopolskiego księcia księstwo krakowskie. Niestety, Przemysł II nie mając poparcia możnych z dopiero co uzyskanego księstwa oraz w wyniku zagrożenia czeskiego władcy Wacława II, zdecydował się odpuścić ziemie przyszłej stolicy Polski.
W roku 1293 dzięki staraniom Jakuba Świnki Przemysł II wszedł w ścisły sojusz z Władysławem Łokietkiem oraz Kazimierzem Łęczyckim.
Przełomowy dla Księcia był rok 1294. Wtedy umarł Mościwój II, książę gdański. Miasto już wtedy wyróżniało się bogactwem, które wyjątkowo umocniły pozycję Przemysła pozwalając mu koronować się na króla Polski, pierwszego od czasów Bolesława Szczodrego. Ceremonia odbyła się 26 czerwca 1295 roku w Gnieźnie, a przewodził jej nie kto inny jak arcybiskup Jakub Świnka.
Król Polski nie cieszył się długo swoimi tytułami. 10 miesięcy później został on zamordowany w trakcie nieudanej próby porwania zorganizowanego przez margrabiów brandenburskich. W całym przedsięwzięciu prawdopodobnie udział brały bliskie królowi rody Zarębów oraz Nałęczów, którym nie w smak były konflikty z Czechami. Naturalnym spadkobiercą po Przemyśle stał się Łokietek - najbliższy sojusznik zmarłego króla. Pomimo napisanego w 1290 roku testamentu wskazującego Henryka III Głogowczyka jako spadkobiercę Przemysła, możni wielkopolscy mający decydujące zdanie w wyjątkowej sytuacji czyli morderstwie swojego króla, wybrali Łokietka - księcia, który nienawidził Niemców co było jego dodatkowym atutem. To stworzyło podwaliny, dzięki którym Łokietek mógł zjednoczyć ponownie ziemie polskie i stać się powtórnie królem Polski. Należy pamiętać o młodym królu Przemyśle II, bez którego prawdopodobnie nie stało by się możliwe ponowne zjednoczenie naszego kraju!

#historia #ciekawostki #polska #ciekawostkidavida - jakby ktoś chciał czytać takie wypociny ( ͡ ͜ʖ ͡)
Davidkom - Wielu myśli, że to Władysław Łokietek zjednoczył po rozbiciu dzielnicowym ...

źródło: comment_zZ9OB4LKnJ5g0eb2KX0EbTi8CI2o7Wgb.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz