Wpis z mikrobloga

Nie wszyscy rozumieją co znaczy jestem spawaczem.

Wyjaśniam:

Jeżeli ukończę kurs obsługi komputera i zadzwonie do google że szukam pracy to zatrudnią mnie?
A jeżeli kupie sobie własny komputer?
Podobnie garnki nie uczynią ze mnie kucharza ani kurs gry na pianinie muzyka.

Są trzy główne poziomy #spawanie

Spawanie spoin pachwinowych, podstawowy poziom, gdy potrafisz pospawać w każdej pozycji spoinę pachwinową. I ta spoina spełnia podstawowe normy jakości.

Wtedy możesz powiedzieć że jesteś spawaczem na levelu podstawowym.

Dzwoniąc do firmy z uprawnieniami podstawowymi i umiejętnościami pozwalającymi na pospawanie czegoś tylko w pozycji podolnej narażasz się tylko na ośmieszenie, nawet gdy cie zatrudnią to będziesz kopalnią beki dla prawdziwych spawaczy tak jak ja bym był w google po kursie obsługi komputera.

Są trzy levele spawania:
1. Podstawowy - pachwina w każdej pozycji

2. Dobry spawacz (stawki lepsze biż 15pln/netto) spoiny doczołowe w każdej pozycji.

3. Elita - rury w każdej pozycji.

Dużo doświadczonych monterów robi sobie kursy spawania ale gdy zapytasz czy są spawaczami to odpowiedzą, że mają uprawnienia ale spawaczami nie są.

Tutaj dochodzimy do problemu znalezienia pracy, polecam eksperyment - zadzwoń pod jakąś oferte pracy i powiedz że jesteś spawaczem z uprawnieniami podstawowymi i SPAWASZ W KAŻDEJ POZYCJI, to takie zaklęcie, które potwierdza już w rozmowie że jesteś spawaczem a nie właścicielem certyfikatu albo spawarki. Oczywiście próbki pierwszego dnia potwierdzą czy nie kłamałeś.

#pracaspawaczamnieprzeistacza #pracbaza
  • 44
  • Odpowiedz
@buking: trzeba mieć chęci i być kumatym, niewielu spawaczy dochodzi do elitarnego poziomu. W firmie gdzie teraz pracuje łącznie ze mną jest trzech na 30.

Myśle, że 3-5 lat pod warunkiem że będziesz pracował z najlepszymi przy trudnych zleceniach. W firmie gdzie się płoty spawa nigdy się nie nauczysz.
  • Odpowiedz
@szarley: musisz się nauczyć rysunku technicznego, zrobić uprawnienia na suwnicę z poziomu zero albo co jest minimum hakowego, do tego jeszcze kurs cięcia palnikiem oraz podstawowy na półautomat. To jest pakiet startowy z którym łatwo znajdziesz prace jako "młody" a dalej doświadczenie zbierasz.
  • Odpowiedz
@SUQ-MADIQ: Pozwolę sobie na jeszcze jedno pytanie, bo wyglądasz na konkretnego fachowca.
Jak to jest z ochroną wzroku spawacza? le prawdy jest w tym, że kilka/kilkanaście lat pracy w tym zawodzie źle wpływa na wzrok? Czy osoby noszące okulary nie są wobec tego zbyt mile widziane w zawodzie?
  • Odpowiedz
@SUQ-MADIQ: Ja jestem "niedzielnym" spawaczem z papierami podstawowymi, pracowałem chwilę z ojcem który spawa 35 lat, mieliśmy do pospawania rury, w dodatku bez obrotnika, dla mnie to jakaś czarna magia. Ojciec wymiata jak nie wiem, mogę mu lufkę czyścić
  • Odpowiedz