Wpis z mikrobloga

Z pewnością macie tak czasami, że gdy chodzicie, poruszacie się, a później dotkniecie metalowych przedmiotów to kopie was prąd.
Takie zjawiska mogą być bardzo niebezpieczne w magazynach benzyn, gazów, chemii łatwopalnej, serwerowniach itp. Budując takie obiekty lub adaptując istniejące należy mieć na uwadze ten fakt.
W takich przypadkach z pomocą przychodzi nam - a jakże- znowu beton ( ͡° ͜ʖ ͡°) Istnieją sposoby na wykonanie posadzek tzw. antystatycznych.
Przygotowując posadzkę, przed zalaniem elementu betonem należy rozwinąć bednarkę (płaskownik stalowy) w dolnej części płyty w odpowiednich miejscach. Następnie spiąć tę bednarkę ze sobą i podłączyć do uziemienia, które będzie odprowadzać ładunek do gruntu.
Sam beton musi zawierać dużą ilość zbrojenia rozproszonego stalowego ! (o zbrojeniu rozproszonym przeczytacie w poprzednim wpisie w tagu #beton)
Posadzkę taką należy zatrzeć używając utwardzacza powierzchniowego metalicznego, a następnie zaimpregnować, by była trwała i długo nam służyła.
Tak wykonaną posadzkę możemy użytkować bezpiecznie i żaden prąd nam niestraszny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#beton #budownictwo #budowa #ciekawostki
Pobierz zajconek - Z pewnością macie tak czasami, że gdy chodzicie, poruszacie się, a później...
źródło: comment_W6dmWlBojZcflMY1M5MgSfhTeHafwHFo.jpg
  • 9
@zajconek: Od siebie dodam że w halach przemysłowych lub hangarach lotniczych posadzki impregnuje się żywicą. Wypełniaczem dla żywicy jest specjalny drobny piasek więc cała posadzka jest pokryta żywicą. Jednak częściej stosuje się tylko utwardzacza powierzchniowego bo jest tańszy. Do posadzek o dużej nośności (płyty na lotniskach) stosuje się beton zbrojony włóknem stalowym (takie pofalowane druciki).
@zajconek: a od czego zależy dokładnie, że niektórzy ludzie (w tym i ja) są tak silnie naładowani, że prąd ich 'kopie' non stop? Czasami w pracy dostaję już #!$%@? bo czego się nie dotknę to mi pstryka, czasami dosyć nieprzyjemnie. Woda też mnie kopie :(
@parasolki: Ale taka posadzka nic nie da, chodzi o to że te przedmioty które mogą się elektryzować muszą być połączone do uziemienia. Do takiego kosza w sklepie wystarczyło by połączyć z drucikiem nawet gwóźdź wbity w ziemię i już myślę że miał by wystarczającą rezystancję żeby pochłonąć taką energię. @zajconek opisał tu tylko jedną z dodatkowych możliwości jeśli chodzi o zastosowanie betonu, chociaż to taka funkcja uboczna a nie zasadnicza bo
@zajconek: Takie posadzki wykonuje się zazwyczaj jeżeli w parze z antystatycznością ma iść duża wytrzymałość posadzki na nacisk, uszkodzenia mechaniczne czy też duża powierzchnia. Czasami zamiast posadzek betonowych czy żywicznych stosuje się też odpowiednie płytki ceramiczne czy wykładzinę.