Wpis z mikrobloga

Mam pytanie bo już się gubię w tych przepisach. Kupiłem samochód od właściciela dajmy na to X, który miał go miesiąc czasu (kupił go od pana Y) i przez ten czas nie przerejestrował go na siebie oraz nie przepisał OC. Tak więc dowód rejestracyjny i OC wystawiony jest na pana Y. Czy mogę bez problemu jeździć tym samochodem? Czas na przerejestrowanie jest 30 dni, będzie on liczony od daty mojego zakupu czyli od dzisiaj czy od daty sprzedaży przez pana X czyli od połowy stycznia? I jak to jest z OC mam obowiązek to zgłaszać czy przechodzi na mnie z automatu? We wszystkich dokumentach są dane pana X można tak jeździć?
#pytanie #prawo #januszeprawa #ubezpieczenia
  • 8
@ziomekg: OC musisz przepisać. Co do mandatu - ciężko mi powiedzieć, bo mam sprzeczne opinie od policjantów. Jeden mówi, że max 50zł za niezgodność danych w dowodzie ze stanem faktycznym, drugi że 500zł za niezgłoszenie nabycia samochodu do starostwa. Ale trzymali mnie już ze 3 razy i przymykali na to oko. Trzeba tylko uważać, żeby dowodu nie zabrali, bo wtedy czeka nas wycieczka do starostwa, w którym jest zarejestrowany samochód. Tak,
@ziomekg: nie wiem dokładnie, jak jest z OC. Ja zaraz po zakupie przepisałem na mnie i dostałem zniżkę za ten okres, gdzie jeszcze było OC poprzedniego właściciela. Może nie do końca zgodnie z prawem, ale przynajmniej u mnie nie robią problemów. Bagieta też człowiek ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@rolfik_r1: nie wprowadzaj w błąd jak nie masz pewności. W ustawie nigdzie nie jest napisane że masz obowiązek przepisać OC, no chyba ze towarzystwo zechce Ci składkę zrekalkulowac, to wtedy masz zawsze wybór. Kontynuowac czy wypowiedzieć.
@ziomekg: W twoim przypadku radze się skontaktować z towarzystwem, bo jeżeli pan X kupując pojazd od Pana Y, napisał wypowiedzenie polisy po zakupie to może się okazać że polisy po prostu już nie masz,
@ziomekg: jeśli chodzi o przerejestrowanie to powinieneś to zrobić w terminie 30 dni od zakupu. Nie grożą żadne konsekwencje jeżeli tego nie zrobisz ale możesz mieć pewne problemy administracyjne. Musisz natomiast wozić że sobą obie umowy k-s. Jeśli chodzi o ubezpieczenie to skontaktuj się z firmą i zapytaj jak to wygląda bo niektóre firmy robią rekalkulacje składki i może się okazać że będziesz miał do dopłaty więcej niż jakbyś zrobił nowe