Wpis z mikrobloga

Powiedzcie mi - kto powiedział, że to Australia jest do góry nogami , a nie Europa? Gdyby kopernik żył w Australii, uznałby, że to on jest na "górze ziemi" to wtedy cały układ słoneczny rozrysowałby ze swojego punktu widzenia i patrzylibyśmy na niego "od dołu". Każdy z którym rozmawiam na ten temat patrzy na mnie jak na wariatkę. :)
#kosmos
  • 18
  • Odpowiedz
@TomaK_: No tak. Kurcze. Wszystko obracałoby się w drugą stronę. No bo stojąc u góry i patrząc na słońce - ziemia krąży w okół słońca "od lewej ręki do prawej" , a stojąc na dole - byłoby na odwrót :)
  • Odpowiedz
@monalisssa: Jakby Kopernik się urodził w Australii, to nic by się w dzisiejszym świecie nie zmieniło, bo nasz bohater zamiast zostać astronomem, pogrywał by sobie radośnie na didgeridoo przegryzając raz po raz kangurem lub dziobakiem.
  • Odpowiedz
@monalisssa: Ziemia sie kręci z zachodu na wschód więc patrząc normalnie wszystko na niebie np słońce powinno uciekać na prawo i tak jest na naszej półkuli, w Australii słońce zachodzi na lewo czyli tak jakby sie patrzyło do góry nogami
  • Odpowiedz
@TomaK_: No żeby ktoś wreszcie powiedział, że rozumie o co mi chodzi. Bo do tej pory każdy jak na idiotkę patrzył. Że jak to tak wszechświat do góry nogami. Że bredzę coś.. i że wszystko by się #!$%@? chyba zawaliło gdyby to tak obrócić :) I że przecież na każdyj mapie i w telewizorze zawsze Europa u góry. Ech..
  • Odpowiedz
@monalisssa: no gadasz głupoty podałem wyżej wytłumaczenie można rozstrzygnąc czy góra czy dół, jeżeli jestes na piłce co sie kręci w prawo a widzisz że obraz ucieka na lewno tzn że stoisz do góry nogami czyli na dole piłki
  • Odpowiedz
@turbek: @TomaK_: No ja oczywiście wiem i napisałam wcześniej że w zależności od tego czy się stoi u góry czy na dole - Słońce ucieknie nam z prawej do lewej lub z lewej do prawej. No i w tym sęk, że wszystko byłoby na odwrót :) Ot - cała esencja mojego wpisu. Także nie można mówić, że jesteśmy u góry czy na dole, bo to zostało uzależnione tylko od tego
  • Odpowiedz
@monalisssa: Z astronomicznego punktu widzenia - pojęcie góra-dół, prawo-lewo nie istnieją we Wszechświecie. Nasze dzisiejsze postrzeganie kuli Ziemskiej ma charakter czysto kulturowy. Starożytne cywilizacje np. Chiny uważały się za pępek Świata i na chińskich mapach to właśnie Chiny znajdują się pośrodku mapy (stąd wzięło się określenie Chin jako Państwa Środka).
  • Odpowiedz
@monalisssa: W porządku, ale wtedy... nic by się nie zmieniło oprócz tego, że mapy byłyby "do góry nogami", o czym nie mielibyśmy pojęcia.

Napięcie elektryczne oznaczamy dziś znakiem + choć tak naprawdę występuje tam ładunek ujemny, ponieważ ktoś kto to pierwszy raz określał nie wiedział, gdzie jest plus a gdzie minus, więc strzelił i nie trafił.
  • Odpowiedz