Wpis z mikrobloga

Wczoraj napisałem, że należę do Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, dziś chciałem napisać na ten temat coś więcej. Pewnie niektórych to nie zainteresuje, no ale może ktoś się trafi :). Nie będę przedstawiał historii, tylko zajmę się różnicami w stosunku do kościoła Katolickiego.

- Na początku XIXw. nie pobierano opłat za pracę duszpasterską oraz prowadzono msze w języku Polskim. Dzięki temu zyskano sporą przychylność ludzi. Do dziś nie ma obowiązku opłaty za ślub, wizytę "po kolędzie" itp. chociaż ludzie i tak to zaczęli robić "bo wypada".
- Kapłan w naszym kościele może mieć żonę i dzieci ( w kościele katolickim zakazane również w XIXw.)
- Na mszach opłatek maczany jest w winie.
- Kościół Starokatolicki Mariawitów nie ustanawia dogmatów i nie uznaje tych dogmatów, które zostały ogłoszone po rozdziale Kościoła powszechnego w 1054 roku. Więc wiele zmian w kościele (np. dwa powyższa punkty) nie zostają uznawane.
- Spowiedź nie jest obowiązkowa, oczywiście jeśli ktoś chce może opcjonalnie o nią poprosić. Nigdy nie usłyszałem : "Idź do spowiedzi!". Ksiądz zawsze powtarzał, że to rozmowa z Bogiem...tak, spowiedź ogólna jest.
- Mariawici nie uznają ekskomunik, a więc nie wykluczają ze swego grona myślących inaczej.
- W kulcie świętych zachowuje się właściwy umiar i powagę, przytacza ich jako wzory do naśladowania.
- Kościół wierzy, że Bóg sprawuje cuda w duszy człowieka, ale nie uznaje cudownych relikwii, kultu obrazów i figur. Tak więc kościoły są razem skromne, nie przepełnione ozdobami itp. Codzienny strój Kapłana jest szary. Oczywiście wszystkie obrazy, krzyże, relikwie są darzone szacunkiem.
- Msza święta sprawowana jest przodem do ołtarza.
- Bierzmowanie miałem w 5 klasie podstawówki

To tyle co najpierw przyszło mi do głowy, na pewno różnic jeszcze trochę jest. :) #religia #katolicyzm #oswiadczenie #kosciol
  • 14
  • Odpowiedz
@LordJimmy: Tutaj dobre pytanie, papieża szanujemy. Ale jest raczej wzorcem do naśladowania, nie ma u nas jego pomników itp. Nic złego na pewno o nim nie usłyszysz. Ciąży na nas klątwa Papieska i zostaliśmy ekskomunikowaniu przez Piusa X.
  • Odpowiedz
@LordJimmy: Jan Paweł II, zezwolił na odprawienie mariawickiej Mszy św. w rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. Teraz nie wyczuwa się tego podziału tak jak dawniej. :)
  • Odpowiedz
@KuwbuJ: To bardzo ciekawe, zwłaszcza, że w moim mieście jest bardzo duży klasztor mariawicki. Możesz podrzucić jakieś linki skąd można dowiedzieć się o Twoim kościele, głównie teologii jaka jest wyznawana?
  • Odpowiedz
- Kapłan w naszym kościele może mieć żonę i dzieci ( w kościele katolickim zakazane również w XIXw.)


@KuwbuJ: A celibat nie obowiązuje w KK od IX wieku? Chyba, że o czymś nie wiem ;).
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Kampala: Celibat księży został usankcjonowany prawnie dopiero w XI wieku w czasach Grzegorza XVII w ramach tak zwanej reformy gregoriańskiej. Zgodnie z nią małżeństwa zawierane przez ksiezy były uznawane za nieważne. Papież Innocenty III (1198-1216) uznał celibat za obowiązujące w Kościele prawo. Praktyka bywała jednak różna, nawet w Polsce w późniejszym średniowieczu zdarzali się księża żonaci. Za ostateczną datę potwierdzającą obowiązek celibatu uznaje się niekiedy dopiero 1917 rok, gdy wprowadzono nowy
  • Odpowiedz
@szalonyjogurt: Płock? Ciężko z konkretnymi linkami, więc musisz poszperać :) Ja też w tym aż tak nie siedzę. W kościele był rozłam i istnieje również Katolicki Kościół Mariawitów, ale tam wszystko jest dla mnie troszkę dziwne. Kobiety odprawiają msze, Bogiem Ojcem jest Maryja, a Duchem Świętym założycielka Mariawityzmu. U mnie akurat z tym jest normalnie, tak samo jak świętami i modlitwami (choć np. spowiedź ogólna troszkę się różni ) :)
  • Odpowiedz
@szalonyjogurt: Płock jest dla nas takim miejscem jak Częstochowa dla Kościoła Rzymskokatolickiego. 15 sierpnia praktycznie co roku byłem w Święto Wniebowstąpienie Matki Boskiej. Jakbyś miał jakieś pytania to pisz na prywatnej, chętnie odpowiem. Ogólnie jeszcze trochę i zostanę prawdopodobnie Rzymskokatolikiem, ale jednak w wierze Mariawickiej jestem wychowany ;).
  • Odpowiedz
  • 0
@KuwbuJ ale będzie wykop. Od trzech lat jestem (dzięki żonie) Mariawitą i traktuje tą zmianę na duży plus. Najbardziej rozbawiło mnie gdy informowałem swoją rzymskokatolicką parafie o ślubie i zmianie. Tak mnie próbowali przekabacić jakbym zmieniał operatora sieci komórkowej xD
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Hank3 Stryków / okolice?

Ja nie jestem uber praktykujący ale np. nigdy nie słyszałem w kościele tematów politycznych. Ostatnio bywałem w kościele Katolickim i jednak pojawiały się takie wypowiedzi z ust księdza.
  • Odpowiedz
  • 0
@KuwbuJ też nie określiłby się na Uber praktykującego. Ale odczuwam Mariawicki powiew normalności.. chociażby zniesiony celibat dla kapłanów.. tylko długość nabożeństw jest nużąca.

EBR here ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz