Wpis z mikrobloga

[ZEZWOLENIE NA BROŃ]

Kilka pytań do Was Mirko. Czytałem jakie są wymogi odnośnie zezwolenia na broń, jakie są kategorie zezwoleń, jak się dzieli broń palna, ale jestem ciekaw jak to wygląda od strony praktycznej. Prawdą jest, że późno bo późno, ale postanowiłem, że w związku z zaistniałymi sytuacjami za granicą, warto jest posiadać broń w ramach obrony osobistej. Ja wiem, że kilka Mirko będą mówiły, że gówno zrobię, że jak trzeba będzie bronić bliskich - ale lubię być przygotowany na każdą ewentualność. W zasadzie to wychodzę z założenia, że lepiej mieć niż nie mieć takowej.

I teraz konkrety:

- czy ktoś z Was Mirko ma zezwolenie na broń?
- jak wygląda proces uzyskiwania zezwolenia ze strony praktycznej?
- na jakie problemy najczęściej można się napotkać?
- jakie są realne szanse uzyskania zezwolenia do celów obrony osobistej? Słyszałem/Czytałem, że mają z tym problem nawet właściciele sklepów jubilerskich, czy kantorów - czy coś się z tej strony zmieniło?
- prosiłbym uprzejmie o jakieś dodatkowe porady odnośnie tego.

#bron #pomocy #wojna
  • 40
Zaczynasz od tego, że zapominasz o broni do ochrony osobistej.

Następnie odkrywasz w sobie zamiłowanie do sportu. Znajdujesz w swojej okolicy klub strzelecki zrzeszony w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego. Zapisujesz się do niego. Po minimum trzech miesiącach przystępujesz do egzaminu na patent strzelecki. Czekasz na papier z PZSS. Składasz papier do PZSS o wydanie licencji zawodniczej. Czekasz na papier z PZSS.
Robisz badania, składasz wniosek o wydanie pozwolenia na broń sportową w
@Balcer666: Do ochrony osobistej raczej nie dostaniesz, no chyba że spełniasz warunki...

Ostatnio nastąpiła liberalizacja przepisów i teraz można przenosić załadowaną broń przy sobie posiadając pozwolenie sportowe (jeżeli gdzieś się naczytałem głupot, to poprawcie mnie, ale jestem prawie w 100% pewny, że to było legitymacyjne źródło)

Jeżeli chodzi o wykopków, którzy mają pozwolenie na broń to znajdziesz ich tu zdecydowanie więcej, niż Ci się wydaje. Mi w pamięci siedzi aktualnie jedynie
@Balcer666: szanse na otrzymanie pozwolenia na broń w celu ochrony osobistej oceniam na 20%. Tam jest czysta uznaniowość. Musisz udokumentować stałe, ponadprzeciętne zagrożenie życia i zdrowia. Szkoda wysiłku.
Na pozwolenie sportowe możesz kupić identyczną broń (tak, również palną tzw. bojową [z wyłączeniem automatycznej]). Możesz z niej strzelać na strzelnicy w celu podnoszenia umiejętności i udziału w zawodach.
Natomiast w sytuacji zagrożenia wolno Ci bronić się wszystkimi dostępnymi przedmiotami.
@ppqa: o, bardzo dziękuję za odpowiedź. Powiem, że mnie to nieźle usatysfakcjonowało :) ale podtrzymuję temat, jestem ciekaw opinii innych Mirko.

@Cash1337 ostatnio mnie poprawiano, że wyłącznie służby mogą nosić przy sobie. Reszta, która ma pozwolenie może mieć w domu, albo jeśli w celach ochrony osobistej - w miejscu zagrożenia, które jest określone w papierach. #!$%@? trochę to wszystko :/ sam się gubię.
@Endorfinek: musisz należeć do odpowiedniego stowarzyszenia rekonstrukcyjnego i AKTYWNIE działać w jego szeregach (pismo od prezesa z wyszczególnieniem w czym brałeś udział). Do tego wszystkie wymogi "standardowe" (niekaralność, badania lekarskie, itd.).
Na pozwolenie w celu rekonstrukcji wolno Ci posiadać broń strzelającą WYŁĄCZNIE amunicją "ślepą" - broń taka jest "uszkadzana" w nieodwracalny sposób.
Tak więc jest to droga procedura uzyskania fajnego hukowca...
Plus taki, że wolno posiadać broń samoczynną (automaty). No ale
Wciąż czekam na jakieś Mirko, które ma papier przez wzgląd na ochronę osobistą.

Na mirko był jeden koleś co miał do ochrony osobistej, wątpię że znajdziesz więcej. Te pozwolenie dostaje 200 osób rocznie wątpliwa sprawa, że trafisz na mirka.
@Balcer666:
@Balcer666: mając pozwolenie do celu sportowego wolno Ci nosić broń. W rozumieniu ustawy "noszenie broni" jest każdym przemieszczaniem ZAŁADOWANEJ broni.
Czyli według prawa wolno Ci iść po ulicy z ukrytym pistoletem, załadowanym amunicją.
Tyle prawo. Oczywiście należy z tego korzystać rozsądnie. Jak wiemy jest to pozwolenie sportowe, a nie "szeryfowe"...