Wpis z mikrobloga

#prawo #pytaniw #spadek #cywilne

Mirki prawniki, mam krótkie pytanko: w 2006 r. zlikwidowano podatek od spadku. Dziadek zmarł w roku 2000. Postępowanie spadkowe przeprowadzono dopiero teraz - nie było testamentu, odziedziczyły dzieci. Czy podatek od spadku będzie do zapłacenia skoro dziadek zmarł w 2000 r., czy nie? Ja sam przychylam się do drugiej wersji, choćby z powodu dwóch naczelnych zasad, że prawo nie działa wstecz, i nowa ustawa jest stosowana zamiast starej ;P ale być może się mylę. Co Wy sądzicie?
  • 6
  • Odpowiedz
@albert-penrose: Niestety co do podatku od spadku się mylisz. I to dwa razy. 1. Podatek nie został zlikwidowany, tylko pewna kategoria spadkobierców jest zwolniona z podatku.
2. Zgodnie z TYM zwonienie nie będzie Cie obejmować.
  • Odpowiedz
@albert-penrose: skoro prawo nie działa wstecz to jeśli ustawę uchwalono tam chyba w 2007 to stosowaniem prawa wstecz byłoby właśnie jej rozciągnięcie na sytuacje z 2000 r. I tak całkiem słusznie interpretuje te kwestie zwolnienia tzw. grupy zerowej Naczelny Sąd Administracyjny.
  • Odpowiedz
@Xizor: chodziło mi oczywiście o zwolnienie z podatku dzieci, które dziedziczą. Ale z tego linku co podałeś niestety wynika że decydująca jest data śmierci, czyli otwarcie spadku, a nie postępowanie spadkowe. Shieeeeeet. Dzięki za podpowiedź.
  • Odpowiedz
@Xizor: a zastanawiam sie nad jednym: jest mowa tam o najbliższych którzy nabyli spadek przed 2007 r. Oczywiście stan faktyczny nabycia spadku jest w chwili jego otwarcia, czyli śmierci spadkodawcy. Jednak by legitymiwać się prawem do spadku potrzeba orzeczenia sądowego o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeżeli do posługiwania się spadkiem pod względem prawnym wobec innych podmiotów potrzeba sądowego orzeczenia, czy zapłata podatku nie obowiązuje od formalnego nabycia spadku, a nie od
  • Odpowiedz