Wpis z mikrobloga

#automatyka podstawy
Czy punkt o współrzędnych powiedzmy 0,5 Gdzie 0 to P a 5 to Q będzie punktem powodującym niestabilność? bo wiem ze np 0,1;5 już będzie, nie wiem co z zerem
  • 9
  • Odpowiedz
@MasterSoundBlaster: mam powiedzmy jakieś G1(s)=5/s(s+1). Znam jego pierwiastek równania charakterystycznego czyli s=0 i s=-1 Mam napisane że jak mam znane pierwiastki i wszystkie są ujemne lub z ujemną częścią rzeczywistą to jest stabilny. Jak nie wszystkie to niestabilny. do których należy 0
  • Odpowiedz
@ozzi91: Układ jest stabilny nieasymptotycznie (na granicy stabilności), jeśli:
Re si <= 0,
oraz klatki macierzy Jordana związane z wartościami własnymi o zerowej części rzeczywistej mają wymiar 1x1.
W Twoim układzie 0 jest jednokrotnym pierwiastkiem, więc działa.
  • Odpowiedz
@ozzi91: o ile dobrze pamiętam kryteria stabilności bazujące na mianowniku transmitancji, jak np. kryterium Hurwitza, sprawdzają jedynie czy układ jest stabilny asymptotycznie. Jeśli masz bieguny w zerze to układ może być stabilny nieasymptotycznie, ale może też być niestabilny.

Nie pamiętam czy jest jakaś szybsza metoda, ale ja bym przeszedł z transmitancji do równań stanu i wtedy to analizował. Ale jeśli tego nie znasz to wystarczy po prostu powiedzieć, że układ nie
  • Odpowiedz