Wpis z mikrobloga

STOMIL ZAWIESZA TRENINGI.

Jeszcze kilka tygodni temu w Olsztynie z wielką odwagą mówiło się o Ekstraklasie. Ba, prezes olsztyńskiego klubu Robert Kiłdanowicz wydawał się gościem pewnym swego i pełnym pomysłów. Nowy rok zaczął się jednak fatalnie. Najpierw, zupełnie niespodziewanie ze sponsorowania Stomilu wycofał się właściciel centrum handlowego Galeria Warmińska (przekazywał 2 mln złotych rocznie), a później bardzo chłodno wobec klubu i jego władz zaczęli się zachowywać przedstawiciele władz Olsztyna. Piątkowe spotkanie prezesa Kiłdanowicza z prezydentem miasta i przewodniczącą Rady Miasta nie przyniosło w tej kwestii żadnego przełomu. Raczej pogłębił się impas… Sprawy w swoje ręce postanowili więc wziąć piłkarze. Do skutku nie dojdzie środowy sparing ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki, ani weekendowe starcie ze Zniczem Pruszków. Na razie olsztynianie będą trenować indywidualnie.
- To decyzja podjęta w porozumieniu z prezesem i – przede wszystkim – trenerem – tłumaczy Janusz Bucholc, kapitan Stomilu. – W środę odbierzemy rozpiski do treningów indywidualnych i rozjedziemy się do domów. Klub jest obecnie w takiej sytuacji, że nie wiadomo, co będzie dalej. My od dłuższego czasu nie dostajemy wypłat. Oczywiście mamy nadzieję, że sytuacja szybko się zmieni i wszystko ruszy do przodu, ale na razie fakty są takie, że niektórzy z chłopaków nie mają już na paliwo, żeby dojeżdżać po kilkanaście kilometrów dwa razy dziennie na zajęcia.
O terminie ewentualnego wznowienia treningów Bucholc na razie nie chce rozmawiać.
- Bo takiego terminu nie ma – podkreśla. – Wznowimy zajęcia, gdy tylko znajdą się pieniądze na normalne funkcjonowanie klubu. To przecież nie żaden strajk, tylko optymalizacja kosztów. Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu wznowienie zajęć będzie możliwe.
W kuluarach mówi się, że prywatny inwestor jest gotów do założenia z miastem spółki akcyjnej i skonstruowania klubowego budżetu nie tylko na wiosnę, ale i na cały rozpoczęty rok. Do kolejnego ruchu ze strony inwestora konieczny jest jednak ruch ze strony miasta. Na razie nie widać jednak, by olsztyński ratusz był żywo zainteresowany wspieraniem rozwoju profesjonalnego futbolu…
A szkoda, bo ze świeżutkiego audytu, przygotowanego na zlecenie obecnych władz Stomilu, wynika że od lata zadłużenie klubu (około 500 tys. złotych) niemal nie wzrosło, natomiast sytuacja sportowa zmieniła się radykalnie. Z ligowego autsajdera Stomil stał się bowiem rewelacją rozgrywek i po pierwszej części sezonu zajmuje 5. miejsce w tabeli, mogąc się pochwalić czwartą frekwencją na meczach u siebie wśród wszystkich klubów zaplecza Ekstraklasy. A warto wspomnieć, że stadion Stomilu nowoczesny i efektowny był blisko 40 lat temu…
Piotr Gajewski, dwadozera.pl

źródło

#olsztyn #pierwszaligastylzycia
  • 24
@redheart: sami sobie bata ukrecili,
za czasow kasy z GW bylo pelno dodatkowych kosztow
jak GW powiedzialo sprawdzam to Ci szybciutko stali sie bankrutem i na kolanach do ratusza ze ten nie wspiera sportu
@nocnyMark: co powiedzieli? Przecież wycofali się ze sponsorowania za pomocą odpowiedniego zapisu w umowie. Nie podali nawet uzasadnienia. GW była w 3/4 głównym źródłem dochodów dla Stomilu i na jej kasie ten klub w zasadzie funkcjonował. Do ratusza poszli, bo znalazł się chętny inwestor, który byłby gotów założyć z miastem spółkę akcyjną. Dług wynosi ledwie 500 tys. złotych więc nie byłby to problem żeby nawet miasto mogło go spłacić i pozwolić
@redheart: wycofali sie bo zrobili audyt sprawozdania stomilu i zapewne im szczeki opadly :)

a ratusz ma swoje budzety, ma swoje priorytety i ma troche wiecej aktywnosci sportowych w miescie do sponsorowania

gdyby kazdy rodzaj sportu dostawal po 0,5mln rocznie i to na pstrykniecie palcem to budzet nigdy by sie nie spiął
a druga rzecz jest taka ze w olsztynie nagle 0,5mln zlotych w budzecie nie pojawilo sie wiec nie ma
@nocnyMark: tyle, że jeżeli już wyszły nieprawidłowości to po poprzednim zarządzie. Nie bez powodu była zmiana prezesa. Pamiętam jak przy odwoływaniu Czałpińskiego pojawiały się pytania typu: "co z pieniędzmi?". Przy obecnym zarządzie nie widzę powodów do strachu dotyczącego obecnych pieniędzy. Bardziej to kwestia tego, że GW ma duże problemy ze sprzedażą w ich Galerii.
W 2013 roku klub otrzymał 300 tys. złotych od miasta. Na początku 2014 nie wnioskowano o dofinansowanie.
@redheart: wszystko doniesienia medialne (chyba ze znasz sprawe od podszewki od srodka)
kazda strona bedzie pokazywala siebie w dobrym swietle a zrzucala wine na druga

moze jednak nie ma gwarancji ze nowy prezes nie przeje dotacji ?

skupmy sie na faktach:
wspolpraca na linii miasto - klub jeszcze raz wskazuje - JEST
koszt budowy oswietlenia - 3,8mln zł
przewidywany przez miasto koszt projektu nowego stadionu - 1,6mln zł

malo na pilke
@nocnyMark: o dziwo doniesienia medialne o marnotrawieniu pieniędzy pojawiały się przy okazji wyborów na nowego prezesa klubu. Nie trąbiono o tym kiedy pisano o Kiłdanowiczu jako prezesie, a jedynie podano suchy fakt który wyszedł na jaw przy okazji zmiany warty.
Gwarancji nigdy nie ma, bo jako szary człowiek nie znamy Kiłdanowicza tak jakbyśmy byli nim samym, ale przytoczę pewny fragment z wywiadu z nim (całość tutaj)


Tak więc nie wiem
@redheart: tak sie zastanawiam do czego ta rozmowa miala by doprowadzic :)
ja ani nie jestem przeciwnikiem ani zwolennikiem stomilu
pokazuje ze miasto jednak wspiera pilke nozna w olsztynie

obecnie stomil proboje odwrocic kota ogonem i szachowac miasto medialnie a miasto ze wzgledu na swoje marne zdolnosci PR'owe nie czyni zadnych krokow aby zmienic sytuacje na swoja korzysc

i wychodzi na to ze olsztyn odwrocil sie od pilki noznej (mimo inwestycji
@nocnyMark: ja także nie opowiadam się za jedną opcją, ale wydaje mi się że trochę patrzysz na obecny Stomil przez pryzmat tego co było. Po prostu jest ogromna szkoda zesłać na stracenie klub, który ma w sobie duży potencjał dla promocji sportu w mieście.
Obecny prezes stara się szachować miasto - to pewne. Nie wiadomo do końca dlaczego i jakie wymogi stawia ten inwestor. Jednak sprawa jest do rozwiązania, gdyby ratusz
@redheart: no dobra, zmobilizowales mnie do podzwonienia troche i mam dwie informacje :)

- w piatek o 12:00 jest protest kibicow pod ratuszem

- na blogu grzymowicza jest wpis dotyczacy sytuacji http://grzymowicz.pl/Post/71/wszystkie-r%C4%99ce-na-pok%C5%82ad

ze strony grzyma mamy takie argumenty:
- sponsorem ze strony miasta mialo by byc: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
- Urząd Skarbowy „wszedł” na konto klubu
- brak wyraźnej koncepcji określającej przyszłość klubu. Zgodnie z umową z PWiK oraz oczekiwaniami
@nocnyMark: dzięki wielkie za informacje :)
ciekawie to wygląda, ale coś musi knuć Kiłdanowicz, bo nie wierzę że facet taki jak on, który prowadził biznesy poza granicami kraju i udzielał pomocy prawnej miał tak po prostu sam sobie wbić nóż w plecy. Trochę to na razie przypomina walkę na ringu i wymianę ciosów. Tym bardziej że podawane są same fakty bez przedstawienia przebiegu wydarzeń, ale ich obiektywnie opowiedzianych raczej nigdy nie
@nocnyMark: hm, wygląda na to że tak. Najprawdopodobniej zarząd ma swoje plany, które trzyma ściśle w tajemnicy. Tajemniczy inwestor, konflikty... Można też zakładać, że GW po prostu chce się promować na małą skalę (bo pewnie śmieszne pieniądze płacą w ramach sponsoringu), ale to mniej prawdopodobne od 1. wersji.
@nocnyMark: odświeżam z pewną ciekawostką. :)

wycofali sie bo zrobili audyt sprawozdania stomilu i zapewne im szczeki opadly :)

Robert Kiłdanowicz: — Audyt nie został zlecony na zlecenie sponsorów, lecz ja go zarządziłem jako prezes Stomilu, i to w pierwszych dniach mojego urzędowania


jak też coś będziesz miał ciekawego to możesz informować. :P
@nocnyMark: Fajnie, że długi umorzono (ale czemu? Masz może informację na ten temat?), to jest duży plus, bo o jeden wielki problem mniej. Zostaje ostatni do rozwiązania - pozyskać inwestora. Teraz większość odpowiedzialności spada na miasto, bo w razie niepowodzenia czuje już jaka fala nienawiści spadnie na Grzymka i cały ratusz. Już inwestor podsyca mówiąc, że jest " brak dobrego klimatu do inwestycji w Olsztynie". To wszystko łącząc się z tym
@redheart: projekt fajny, szczegolnie etapowanie go pozwala na budowanie stadionu w dluzszym okresie czasu (mniejsze obciazenie budzetu miasta) i nie wylacza go z uzytkowania. Legie tak budowano.

tak zagaiłem bo ja powiem Ci szczerze zaczynam sie gubic w tym co mowi prezes stomilu

sponsorzy kase wplacali regularnie a klub popada w coraz wieksze tarapaty

audyt wykazal ze byly naduzycia typu... naprawianie prywatnych samochodow na koszt stomilu czy udzielanie pożyczek z kasy
@nocnyMark: z tego co mi wiadomo to tajemniczy inwestor chce finansować klub na poziomie właścicielskim, więc wszelkie koszta będą oni ponosić, bez względu na to jak wysokie one będą. Gdzieś mi kiedyś błysnęła informacja, że chyba chcą wpompować jakieś 2.5 mln zł.

co do tego audytu to obawiam się, że może tam być niezłe gówno w związku z nadużyciami. Nie zdziwiłbym się gdyby Kiłdanowicz chronił te informacje przed jakąś aferą, która
@nocnyMark: powiem ci, że równo pojechali po GW i prawidłowo. Za bardzo mi tu śmierdzi to ich wycofanie. I jeszcze ten punkt drugi na ostatniej stronie... Intrygujące. Brzmi trochę jak cicha groźba w stylu "wiemy co robiliście, więc lepiej nas nie atakujcie". Co o tym sądzisz?