Wpis z mikrobloga

#stan #zdrowie #rak #smierc #polska Rak zabija coraz więcej ludzi. Kogo najczęściej?

W ostatnich latach w naszym kraju nasila się gwałtowny atak chorób nowotworowych. Bez profilaktyki i współpracy pacjentów z lekarzami nie da się zatrzymać rosnącej tendencji czarnej listy zgonów.

Według danych GUS, osoby do 65. roku życia najczęściej umierają w Polsce na nowotwory, w tym głównie raka płuca i jelita grubego. Razem z rakiem piersi i żołądka umiera na te cztery nowotwory, ponad 90 tys. kobiet, mężczyzn i dzieci. Rak stał się w kraju przyczyną aż 31 procent wszystkich zgonów. Drugie miejsce w tej smutnej statystyce zajmuje udar mózgu, a pierwsze - choroba niedokrwienna serca.

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego profesor Jacek Fijuth – alarmuje, że musimy wszyscy wspólnie – pacjenci i lekarze - starać się zmniejszać ryzyko wystąpienia nowotworu. Przede wszystkim chodzi o zasady zdrowego stylu życia: unikanie palenia tytoniu, nie nadużywanie alkoholu, aktywny tryb życia i unikanie otyłości. Drugim obszarem działania są regularne badania profilaktyczne – podkreśla profesor.

Szymon Chorostowski - prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych ubolewa nad tym, że pacjenci zaniedbują swoje zdrowie i nie korzystają z regularnych badań profilaktycznych. Przypomina, że organizacje pacjentów prowadzą wiele akcji reklamowych, informacyjnych i propagandowych, które zachęcają do wykonywania cytologii, mammografii, gastroskopii i kolonoskopii.

Ekspert w zakresie ochrony zdrowia i sposobów finansowania służby zdrowia, doktor Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego zauważa, że w zakresie prewencji pierwotnej, mamy w kraju wiele do zrobienia. Jak zaznacza, bardzo dużo chorób nowotworowych ma związek z niezdrowym stylem życia. Wobec tego edukacja, pod kątem czynników ryzyka, mogłaby przynieść znaczącą poprawę, tej trudnej sytuacji - podkreśla ekspert.

Każdego roku w ostatnich latach, wykrywanych jest w Polsce blisko 150 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory, ponad 90 tysięcy chorych umiera. Łącznie, jak wynika z kart zgonów, co roku umiera na jedną z 10. najgroźniejszych chorób, około 370 tysięcy osób. Oprócz wymienionych, na liście przyczyn zgonów, najczęstsze są też wypadki śmiertelne na drogach, w których ginie rocznie 7,2 tys. osób i samobójstwa 6,8 tysięcy.
Źródło: zdrowie.dziennik.pl i medonet.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym – lekarz i pacjentka. W ciągu roku ponad 140 tys. osób wychodzi od lekarza z diagnozą: "rak". Foto: polskieradio.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #zdrowie #rak #smierc #polska Rak zabija coraz więcej ludzi...

źródło: comment_m3KhWjp7rZFaRkPeejLTQKHkXBEWYENT.jpg

Pobierz
  • 3