Wpis z mikrobloga

Uznaje się, że najdłuższym powszechnie używanym polskim słowem jest:
dziewięćdziesięciokilkuletniemu (31 liter)

Oczywiście, można na podobnej zasadzie tworzyć dłuższe słowa. Choć nie są one bezsensowne, to w mowie i piśmie występują bardzo rzadko lub wcale. Przykładem takiego słowa będzie:
Dziewięćsetdziewięćdziesiątdziewięćmiliardówdziewięćsetdziewięćdziesiątdziewięćmilionówdziewięćsetdziewięćdziesiątdziewięćtysięcydziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięcioletni (173 litery)

#ciekawostki #jezykpolski
  • 11
  • Odpowiedz
@manimalia:Dziewięćsetdziewięćdziesiątdziewięćmiliardówdziewięćsetdziewięćdziesiątdziewięćmilionówdziewięćsetdziewięćdziesiątdziewięćtysięcydziewięćsetdziewięćdziesięciodziewięcioletniemu i już jest 176 liter, kto grał w scrabble, to zna ten ból, jak inny gracz jedną, dwiema literami zgarnia większe punkty od Ciebie.
  • Odpowiedz
@wizzle: @plecak_odrzutowy: @Asmod96: Chciałbym zauważyć, że podane wyżej przykłady nie są liczebnikami, które rzeczywiście pisze się tak, jak to panowie raczyli zauważyć. Są to przymiotniki i - w powyższych formach - są napisane poprawnie.

Np. Liczbę 21 zapiszemy oddzielnie: dwadzieścia jeden, liczebnik porządkowy od tej liczby tak samo: dwudziesty pierwszy, ale już dwudziestojednoletni piszemy łącznie. Podobnie rzeczownik: dwudziestojednolatek.
  • Odpowiedz