Wpis z mikrobloga

Jak wygląda ścieżka kariery #spawanie w #uk

Młodzi zaczynają prace w jako pomocnicy/pracownicy młodociani za £5/h
Takiemu pomocnikowi nie wolno pracować samemu.

Następnie przechodzą na stawkę dorosłego ok £7/h
Tu już muszą mieć zdane egzaminy na suwnicę, znać rysunek i umieć szczepiać półautomatem.
Stawka fachowca zaczyna się gdy młody potrafi samodzielnie bez nadzoru złożyć komstrukcje lub ma zdane próbki ma podstawowe uprawnienia (spoiny pachwinowe)
Dostaje ok £11-12

Po kilku latach spawania (wymagany rok minimum) spawacz może sobie zrobić uprawnienia inspektora.
W Polsce wymagane jest wyższe.
Uprawnienia inspektora to po kolei - odbiór wizualny, badania mpi i penetrantem (gpi) oraz ultradźwiękowe, koszt podstawowych ut to £5000

Z tego stanowiska można zostać managerem, firma zwala takiemu człowiekowi coraz więcej odpowiedzialności na głowe i jak ogarnie całą produkcję to dostaje biuro.

Od posady inspektora kończy się stawka godzinowa a zaczyna kontraktowa ( często nadgodziny albo soboty pracują za darmo)
Manager musi być na każde zawołanie, nawet w niedziele jak jest problem to wsiada w auto i przyjeżdża do firmy. Jak wszystko dobrze idzie to panowie dostają solidne premie.

Jeżleli młody wybierze ścieżkę montera to awansuje nie na inspektora ale supervisora.
Supervisor nie pracuje tylko rozdziela roboty.
Przeciętny dodatek dla supervisora to £1,50 do godziny.

Spawacze dzielą się na welder £7-9/h
I coded welder (poddozorowy)
£8-14/h na hali
£13,50 - 17 na budowach.

Największe zarobki są w zbrojeniówce nawet £2000pw, Polacy nie mają szans na zatrudnienie bo blok komunistyczny.

#pracaspawaczamnieprzeistacza
  • 21
@James_Earl_Cash: według mnie jest dobrze, młody mieszkający z rodzicami zawsze sobie zarobi i zdobędzie przyzwoity fach, firmy raczej dokładają niż zarabiają na takich pracownikach.
W Polsce wywalisz kilka tys na kursy po których nic nie umiesz a i tak prace znajdziesz za grosze bo nie masz doświadczenia.
Niektóre zakłady w PL ruchają ludzi na lojalki, że zrobią Ci jakiś śmieszny kurs ale #!$%@? za najniższą np. Rok - jak nie to
Co do inspektorów ut, to najlepsze stawki mają na działalności w delegacjach. Słyszałem o £25-37, tu rozliczamy się sami z hmrv i przeważnie pracujemy na własnym sprzęcie (£4-5k)

Co do sprzętu jeszcze, każdy szanujący się fachowiec ma własne narzędzia, oprócz spawarek oczywiście, gdy przychodzi nowa fachura do pracy to często razem z nim przyjeżdża jego szafa z narzędziami.

Jak rozwalisz swoją szkifierke firma Ci kupi nową i ona już jest Twoja, tak
S.....Q - Co do inspektorów ut, to najlepsze stawki mają na działalności w delegacjac...

źródło: comment_8MGecWJFYsk95HPlsQYrvXBIjhTUkHMc.jpg

Pobierz
@SUQ-MADIQ: Jak się uczyć spawania? Prosto na kurs, czy najpierw ogarnąć samemu podstawy? Z czego się uczyć i jaka wiedza tak naprawdę jest potrzebna żeby coś fajnie pospawać "dla siebie", a później się profesjonalizować i poprawiać?
@SUQ-MADIQ: Jak się uczyć spawania? Prosto na kurs, czy najpierw ogarnąć samemu podstawy? Z czego się uczyć i jaka wiedza tak naprawdę jest potrzebna żeby coś fajnie pospawać "dla siebie", a później się profesjonalizować i poprawiać?


@111wafel111: http://www.wykop.pl/link/1599053/ama-eksportowiec-majster-spawacz-monter-w-ue/#comment-16495799
Znajdź pracę jako pomocnik, do szlifowania itp. prac, gdzie będziesz miał doczynienia ze spawaczami. Ja spawałem około roku zanim zrobiłem certyfikat - potrzebowałem go tylko po to, żeby w umowie o pracę
Następnie przechodzą na stawkę dorosłego ok £7/h


@SUQ-MADIQ: W gównomagazynie w ASDA jest więcej/podobnie, a odpowiedzialność niemal żadna. Żadnych suwnic, obsługa wózka elektrycznego itp. Chyba, ze ta stawka to taki wstęp, bo masz opcję rozwijać się dalej, a w takim magazynie nie bardzo.

uprawnienia inspektora


Da się po roku na to pójsc od razu, ma to sens? Wezmą do pracy inspektora kogoś, kto ma rok stażu pracy jak zwykły welder?
@peszmerd

Inspektorami zostają ludzie w wieku 30+ czyli z doświadczeniem ok 10lat.
Nie wydaje mi się, że ktoś jest w stanie pojąć całą teorie w rok, zdać egzaminy i znać się na spoinach lepiej od doświadczonych spawaczy.
Na samych wgzaminach na uprawnienia się nie kończy bo w każdej firmie podczas interview polegniesz na starcie.
Nie spotkałem nigdy tak młodego inspektora, poza tym musiałby to być wybitny człowiek żeby mieć szacunek i poparcie