Wpis z mikrobloga

Dlaczego Mississippi płynie pod górę? #gdziekawostki

Rzeki płynące pod górę? Skandal, przecież to niepodobna, ławaoburzonych.png. Jednak jak się okazuje na świecie nawet takie cuda są możliwe - wszystko zależy od tego jak dokładnie definiujemy górę.

Ziemia nie jest idealną kulą tylko geoidą. W naszych warunkach jest to bryła bardzo zbliżona do elipsoidy (i tak będę opisywał ją w ciekawostce - nie wpływa to na dane ani prawidłowości tu przedstawione), tzn. jest spłaszczona na biegunach i nieco bardziej pękata na równiku, tak jak mocno podkręcona piłka w Tsubasie. Oznacza to, że odległość powierzchni od środka planety wzrasta wraz ze spadkiem szerokości geograficznych, od 6356,8 km na biegunach, do 6378,1 km na równiku.

I tak okazuje się, że rzeki płynące w kierunku równika mogą płynąć oddalając się stale od środka Ziemi. Dobrym przykładem jest tu Mississippi: odległość powierzchni elipsoidy od centrum Ziemi u źródła wynosi 6366,66 km; jeśli dodamy do tego wysokość położenia źródła n.p.m. (450 m) to otrzymamy odległość 6367,11 km. Poziom morza, w miejscu gdzie rzeka ma ujście znajduje się 6373,08 km od centrum Ziemi. Na dystansie 3734 km Mississippi "wznosi się" w takim razie aż o 5,97 km względem środka globu.

Podobnie oddalają się wszystkie duże rzeki, płynące południkowo w kierunku równika, najlepiej takie, które mają nisko leżące źródła - Wołga, ze źródłami na wysokości 225 m n.p.m. ma niski spadek na powierzchni i jest kolejnym dobrym przykładem takiego cieku; w innej sytuacji jest np. Mekong, mający źródła 5225 m n.p.m. Jest on dłuższy od Wołgi i pokonuje większą różnicę szerokości geograficznych (a więc elipsoida bardziej oddala się od środka Ziemi), ale cały "wznios" jest niwelowany przez jego duży spadek. Z Mekongiem wiąże się natomiast inne zjawisko związane z ruchem wody, ale o tym już w następnym wpisie ( ͡° ͜ʖ ͡°)



#gdziekawostki | #ciekawostki | #geografia | #geodezja ?
Enmebaragesi - Dlaczego Mississippi płynie pod górę? #gdziekawostki

Rzeki płynące ...

źródło: comment_w9fMa7hAu61qddMVboGUUTBAklwY9T8u.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Enmebaragesi: Podobnie można liczyć najwyższy szczyt na Ziemi, jeżeli za najwyższy uznamy punkt najbardziej oddalony od j---a ziemi. I wtedy nie będzie to Mount Everest, a Chimborazo w Ekwadorze o wysokości 6268 m n.p.m.
  • Odpowiedz