Wpis z mikrobloga

@niunix Możesz wylosować białą, czarną, niebieską na 3x4x5 możliwości (kule są rozróżnialne), dalej możesz wylosować je w innej kolejności, np. czarną, niebieską, białą na 4x5x3 możliwości. W sumie możesz je wylosować w 3! różnych kolejnościach zawsze na 3x4x5 możliwości dla każdej permutacji, kolejności wylosowania kolorów. Moc zbioru omega i skąd się wzięła podejrzewam, że znasz, stąd szukane prawdopodobieństwo prawdopodobnie (z prawdopodobieństwem równym 1) wynosi 3x4x5x3!/(12x11x10) == 3/11
@Swiatek7: Później przyznałem się do błędu i przesłałem linka gdzie jest podobne rozwiązanie i uzasadnienie.
Poza tym "jak dla mnie" to odpowiednik "moim zdaniem" i nie jest to argument - nigdzie nie wykorzystuję go do wzmocnienia swojego zdania, a raczej je osłabiam.
Istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, ze się czepiasz ;).
@parabambara: jasne, że się czepiam, skoro napisałeś, że "Twoim zdaniem" wychodzi prawdopodobieństwo 1/22 ;D
Ja wolałem się zastanowić nad rozwiązaniem, ale szacun dla Ciebie, że chciało Ci się dla kogoś w internecie szukać rozwiązania ;)
@parabambara: co nie zmienia faktu, że swoje racje i twierdzenia wypada uzasadniać :)
Jak bardzo pomocny, wartościowy byłby mój post, jakbym napisał: moim zdaniem prawdopodobieństwo wynosi pi razy drzwi podzielić na szafa? ;P
@Swiatek7: Jeśli chodzi o rachunek prawdopodobieństwa to zupełnie bym się nie zdziwił taką odpowiedzią ;). Miałem go ostatnio na studiach (kilka ładnych lat temu) i do tej pory źle wspominam (chociaż wciąż lepiej niż analizę matematyczną). Swoją drogą ładnie to wszystko wytłumaczyłeś. Nie widzę powodu, żeby dalej ciągnąć offtopic :).
@niunix: @parabambara: @Viking: U mnie na studiach też probabilistyka była kiepsko poprowadzona. Co do żartu by policzyć to "brute forcem", mój Gościu od ćwiczeń (postawił mi 5 na koniec, ale od koleżanek, które powtarzały przedmiot dowiedziałem się, że wyklinał na mnie, że to był ostatni raz, gdy stawia 5 komuś, kto na zajęcia nie chodzi :P ) pisał programy, które sprawdzały, czy wynik dla danego zadania jest poprawny. Jak