Wpis z mikrobloga

#fotografia #pytanie #pomoc
Mirki I mirabelki, na co zwracac uwage przy wyborze aparatu? Sklaniam sie ku lustrzance ale to moze januszowe podejscie. Zdjec bede robil sporo I zalezy mi na jak najszybszym dostosowaniu sie migawki do sytuacji (nie wiem jak sie to fachowo nazywa :P) ze wzgledu na to ze wiekszosc zdjec to beda zdjecia dzieciakow
  • 20
@banex: Jeśli chcesz samemu ustawiać wartość przesłony, czyli świadomie operować głębią ostrości to ja bym się zastanawiał nad lustrzanką albo jakimś bezlusterkowcem. W kompakcie niestety nie uzyska się takiej głębi jak w przypadku obiektywów o niskich wartościach przesłony.
Wszystko kwestia: budżetu, wielkości zestawu, poziomu zaawansowania fotografa oraz wymaganych funkcji/opcji
@wojto00: budzet napisalem wyzej, jedyne wymagania rowniez :) po 3 latach kompakt przestal dzialac natomiast zdjecia z telefonu nie sa do konca tym czego potrzebuje do upamietnienia niektorych momentow
@banex: raczej chodzi ci o szybkie złapanie ostrości (autofocus), a nie ustawienia migawki, bo te są na bieżąco obliczane (na automacie) i są stosowane w chwili wciśnięcia spustu.

Jak się nie znasz, to lustrzanki nie potrzebujesz, kup jakiś kompakt.
@banex: No ja napisałem kilka punktów nad którymi trzeba się zastanowić. Jeżeli chcesz coś, co zmieści się w kieszeni to bierz kompakt. Jak chcesz coś więcej wyciągnąć z aparatu i np zrobić od czasu do czasu portret z ładnie rozmytym tłem, to bierz bezlusterkowiec i dokup jakiś obiektyw z niską wartością przesłony (np. f1.8). Tylko trzeba brać pod uwagę, że głębia ostrości zależy też od wielkości matrycy. Ale na szczęście coraz
@banex: jeśli nie planujesz zajmować się fotografią profesjonalnie i jeśli nie chcesz ładować kupę kasy w nowe obiektywy to niepotrzebna Ci lustrzanka... lepiej te pieniądze zainwestuj w dobry kompakt, spełni on Twoje wymagania w 100% a i posłuży parę ładnych lat... ja Ci osobiście polecam albo Canona o którym wspominał @KotoFan albo któryś z wyższych modeli kompaktów Fujifilm, to też zajebiste i mocarne aparaty
@sleep-walker: Ale po co polecać kompakt wielkości małych lustrzanek albo jakiś bezlusterkowców?
@KotoFan: Dalej Cie nie rozumiem co chcesz mi powiedzieć :(

Polecacie ogromny aparat który nawet nie zmieści się w kieszonce i to bez wymiennej optyki, a ja się pytam po co?
Jeżeli brać coś z takimi gabarytami, to lepiej coś z serii np Sony NEX, gdzie można z czasem dokupić jakiś obiektyw 20-30mm z przesłoną poniżej 2.0 i
@KotoFan: No tak, on nie ma lustra. Ale w dzisiejszych czasach "bezlusterkowcami" raczej określa się aparaty ze zmienną optyką, a kompaktami takie bez :).

@KotoFan: Jeżeli chcesz coś co zmieści się w kieszonce to np Canon G1X. Nigdy w życiu nie pakuj się w ogromne aparaty kompaktowe jak wyżej polecany Canon sx60, będziesz tylko pluł se w brodę, że nie zmieścisz do kieszeni a nie ma takich możliwości jak bezusterkowiec
@wojto00: zaawansowany kompakt to kompromis między wygodą kompaktu a możliwościami lustrzanki... w większości jakość takich aparatów jest bardzo wysoka, a cena relatywnie niska... lustrzanki ani bezlustrowca z dobrym obiektywem 2k zł się nie kupi niestety :(
@sleep-walker: Ale zaawansowany kompakt to też np Canon z serii G. Mają wizjer i nawet sanki na lampę błyskową. A najważniejsze jest to, że zmieści się w kieszonce.
Nie opłaca się brać czegoś, co nie jest poręczne a nie można tego rozbudowywać w przyszłości o obiektywy.
Nawet jeśli taka osoba wybierze takiego Canona sx60 o sporych gabarytach, to później będzie żałować, że ma duży aparat z wystającym mocno obiektywem i nie
jeśli nie planujesz zajmować się fotografią profesjonalnie i jeśli nie chcesz ładować kupę kasy w nowe obiektywy to niepotrzebna Ci lustrzanka


@wojto00: dlatego napisałem to co powyżej... jeśli kolega nie będzie wymieniał obiektywów to nie potrzebuje lustrzanki... a zawansowane kompakty mają dużo więcej możliwości i w większości dużo lepszej jakości obiektywy o dużej jasności niż małe aparaciki kieszonkowe...

a co do ergonomii to oczywiście kwestia subiektywna... mi osobiście wygodniej robi się