Wpis z mikrobloga

To świetnie już pobieram! :)

FFFFUUU telefony i iPody Apple'a powodują 10 % mobilnego ruchu. Wbrew pozorom są bardzo popularne i mają potencjał.

Mówię tak to odcinając się od dyskusji o tym co jest lepsze a co zue.
Ja mogę policzyć na palcach wszystkich którzy korzystają z Androida. Mogę powiedzieć Srandroida ale nie będę się zniżał do poziomu hejterów.

iPhone nie jest doskonały ale można go po prostu lubić, nie trzeba kochać.
A przy próbie odświeżenia obserwowanych nadal wyskakuje błąd połączenia z serwerem wykop.pl, niezależnie od rodzaju połączenia (EDGE, UMTS, WiFi).
Frederic ale właśnie - skoro android/WM są popularniejsze to wtf z aplikacją na iPhone? Bo iPhone jest lanserski i fajnie się z nim pokazać?

Lubić to można było 3G/3GS.

podpisano użytkownik androida
Bolączką Androida są wersje systemu i gazylion nakładek producenta - w tej chwili można kupić nowe urządzenie z wersją (dla przeciętnego usera nieupgradeowalną!) systemu 1.5, 1.6, 2.0./2.1 i 2.2. Każda z tych wersji może mieć jeszcze jakieś nakładki HTC, Samsunga, Motoroli czy innego LG. To naprawdę nie ułatwia tworzenia aplikacji :-) A japko, przy wszystkich swoich wadach, po prostu jest i działa. Owszem, Android ma nieporównywalnie większe możliwości, ale jeżeli Google naprawdę
@bulzaj: Nakładki wyglądu nie zmieniają działania aplikacji, każde z tych systemów jest ze sobą w 100% zgodne, ponieważ działają na maszynie wirtualnej, więc nie gadaj głupot. I spokojnie userzy mogą sobie zapgrejdować system jednym kliknięciem, no chyba że maja naprawdę stary telefon. IPhone też ma różne rozdzielczości i co z tego? Argumenty z dupy...
Systemy nie są ze sobą zgodne w 100% co dość łatwo można sprawdzić w Markecie, gdzie często pojawia się opis "1.6 only", "compatible with 2.1 and newer", "not supporting 1.5" i tak dalej. Upgrade można zrobić jednym kliknięciem, ale dopiero gdy producent tak zadecyduje - jeśli jest inaczej, to powiedz mi proszę jak zrobić jednym kliknięciem upgrade X10 na 2.2 (o starszych modelach, jak np. Dream, nawet nie wspominam).

OK, nakładki producentów
@bulzaj: @Marx64: wlasnie rozne rozdzielczosci sa najwieksza bolaczka androida, to samo wczesniej spotkalo aplikacje Java (nokia probowala to standaryzowac wprowadzaja series 40, series 60 etc, ale bylo przeciez jeszcze mnostwo innych producentow). Jest to tez problemem MS i niestety zaczyna byc problemem iPhona (stary iP, iP4, do tego iPad) i developerzy zaczynaja sie powoli specjalizowac, bo napisanie aplikacji dzialajacej identycznie na wszystkim jest zbyt skomplikowane. Do tego rozna wydajnosc poszczegolnych
@bulzaj: na około 75% androidów jest wersja 2.1+, u wykopowiczów pewnie z 90%, co do rozdzielczości są w sumie 2, czyli 480x320 i 800x480 resztę można olać (w przypadku 8x480 po prostu lekko zmodyfikować bez większego wysiłku). Programiści wykopu musieli by być naprawdę de**mi żeby nie potrafić tego zrobić.

@Frederic: na świecie... znajdź statystyki polski
@adam47: nie mowie, ze jest to niemozliwe, ale wymaga wiecej pracy (grafiki w roznych rozdzielczosciach, wiecej pracy nad UI). A rozdzielczosci androida jest wiecej niz wymienione, a z podejsciem "reszte mozna olac", to moze lepiej w ogole nie robic. A, ze jednak jest to problemem, wystarczy obserwowac rynek aplikacji na iP i to jak bedzie zmienial sie po wprowadzeniu iPada i iP4.
@adam47 Po pierwsze, na jakiej podstawie twierdzisz, że 75% androidów to 2.1+?

Po drugie, zaraz wejdą kolejne wersje a producenci niezbyt szybko wypuszczają swoje wersje systemów - vide X10 nadal sprzedawane z 1.6 czy Milestone, na którym obsuwa do 2.0+ była (jest?) gigantyczna.

Ja naprawdę uważam, że Anrdoid jako taki jest kapitalnym OSem z piękną przyszłością, ale ktoś musi w końcu ten burdel ogarnąć.
@bulzaj: http://developer.android.com/resources/dashboard/platform-versions.html Po pierwsze i po drugie w sumie też.

@maciejkiner: Więcej pracy? Zrobienie dla dużej standardowej (480p) i zeskalowanie grafiki na "klasyczną" (320p) to aż tak straszny wysiłek? A rozdzielczości typu 240p na andku to jakiś żart (coś w stylu win7 na 640x480). Co do jeszcze innych to max 1% ;D

I w ten sposób mamy dostępnych minimum 50% użytkowników androida w polsce czyli prawdopodobnie kilkanaście razy więcej niż
Ciekawe jaka byłaby reakcja jakbym powiedział, że android srandroid jest be i tylko idioci to kupują w końcu do tanich też nie należy. 90% to hejterzy i nie wiem czy zazdroszczą czy ktoś im płaci. Jednak gdy ktoś nabluzga, że użytkownicy iPhone są idiotami to nic się nie dzieje. To świadczy o gimbusiarstwie. Uważam subiektywnie, że obie platformy mają swoje wady i zalety. Niektórzy lubią ogrom funkcji a inni intuicyjność i ogrom
@Frederic: przyznał bym ci rację i przesiadł bym się na iphone, tylko jest jeden problem, tak nie jest. I tak zazdroszczę wam że macie iwykop nic poza tym. A np. gdyby iphone było kilkanaście razy więcej niż andków to nawet bym się nie pytał tylko siedział na wykop.pl/i tyle że tak też nie jest. A co do idiotów to jak nazwiesz osobę która płaci 1500zł za firmware do telefonu? Idiotyzm może
Firma robi dobre (absolutnie nie nazwę ich najlepszymi) produkty. I tyle.

A za te produkty każe sobie płacić tyle, ile sama uzna za słuszne. Wbrew tego, co niektórym zdaje się może, jest w Polsce i na świecie całe mnóstwo osób, dla których 1000 więcej za telefon (tudzież 2000-3000 zł więcej za komputer) raz na kilka lat jest różnicą w zasadzie niezauważalną. Kupują produkt bo spełnia ich potrzeby. Ot i cała filozofia.

A
@adam47: ja wcale nie faworyzuje iphona, wrecz przeciwnie - osobiscie pracuje nad wersja androidowa, ale z kilku powodow jest z nia obsuwa... postaram sie jednak w ciagu 2, 3 tyg zaprezentowac pierwsza bete...

A miedzy poszczegolnymi wersjami jest troche wiecej roznic, niz tylko "zeskalowanie grafiki" - uzywasz tez innych czcionek, wiec teksty Ci sie inaczej mieszcza - cos co na duzej rozdzielczosci miesci sie idealnie, na malej wyglada juz slabo i
@maciejkiner: no w końcu jakieś good news w sprawie wykop4droid ;D a co do samych detali to podejrzewam że te właśnie dużo czasu zajmują bo przecież aplikacja musi być profesjonalna jak na tak "poważną" stronę i bugi gui tu nie wchodzą w grę. Przynajmniej tyle dobrze że są nad tym jakieś prace ;] trzymam kciuki
Ps. w sprawie domniemanego okresu czasu... właśnie mi się przypomniało że kieeeeedyś, dawno, dawno, dawno temu było przez @wykop napisane że "niedługo" (hard lol) będzie funkcja automatycznego odświeżania komentarzy przy pomocy bodajże ajaxa. Brawo @wykop
Ja osobiście preferuję oddzielanie telefonu od bajerów. Dlatego wolę iPod Touch 4g, wszystko to co ma najnowszy iPhone, brak problemów z zasięgiem, swietna jakosc muzyki, filmow, ogrom aplikacji i kupujac w stanach placisz 1000 za wersje 32 gb i 1300 za 64 gb. IPhone nie opłaca mi się kupic przy moich zarobkach:) jak ktos nie czuje roznicy to moze go miec i korzystac z tego co potrzebne i mu sie podoba. Sam
Dwa razy mniej ramu ale nie widać tego przy grach i aplikacjach a jedynie programy w tle będą trochę bardziej zamulać. A gdzie wyczytałeś o wyświetlaczu? Taki jaki jest w 2 g mi wystarczy:)
tez uwazam ze to kapitalne urzadzenie, sam gdybym nie posiadal telefonu z androidem wybralbym ipoda touch, a tak wybralem ipoda classic by nie dublowac funkcji.

co do wyswietlacza glosno tym bylo, iphone ma retine na matrycy IPS natomiast ipod na lcd. A gdzie wyczytalem? na myapple.pl