Wpis z mikrobloga

przyznać się mirki, ktoś używał bądź wie jak działa gateway rs232 to ethernet?
ogólnie to potrzebuję urządzenia do podpięcia kolejnego urządzenia przez rs232, czyli potocznie com'a. niestety w miejscu docelowym mam tylko ethernet poza tym utrzymywanie komputera specjalnie po to żeby zarządzać dajmy na to ups'em właśnie z rs232 jest mało rozsądne. pomyślałem sobie, że u wschodnich braci zakupię coś takiego, podłączę do ups'a, do ethernetu i coś tam będę mógł odczytać... no właśnie coś tam. jak to w ogóle działa i czy to ma prawo działać? ten konwerter to tak naprawdę urządzenie sieciowe ze swoim adresem ip pełniące rolę serwera, który w jakiś sposób pozwala na odebranie i wysłanie znaków z tego portu analogicznie jakby miał podpięte coś pod rs232 do peceta?

#toskomplikowane #rs232 #ethernet #sieci #siecikomputerowe #elektronika
  • 20
  • Odpowiedz
@tomix: jeżeli ma tryb "transparent" to musisz go wcześniej skonfigurować (adres IP port etc) a nastepnie będzie wypluwać na porcie serial to co otrzyma po tcp (mam taki UART->WIFI) działa to spoko
  • Odpowiedz
@tomix: Tak, to działa ale z mikrokontrolerami (na których musisz zaimplementować stos itd). W twoim przypadku nie zadziała. Wincyj - kup Raspberry Pi, dodaj kostkę MAX232 (konwerter UART 5V do standardu RS232), postaw jakiegoś Linuxa na Malince. Potem konfigurujesz sieć, a jak chcesz zarządzać UPSem, to logujesz się przez SSH do maliny i z niej wysyłasz UARTem komendy. Albo możesz dorobić sobie interfejs webowy do zarządzania, możliwości są spore.
  • Odpowiedz
@l-_-l: a potem jeszcze konwerter usb2ethernet? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@zachwiej: @MrDarkenRahl: czyli jakie jest rozwiązanie mojego problemu? a coś w tym rodzaju? podłączam, konfiguruje, z opisu wynika iż na pc instaluje aplikację, która symuluje wirtualny port com, a z tym już robię cokolwiek we własnym programie. będzie ok?
  • Odpowiedz
@marek22: A gdzie widzisz rozwiązanie jego problemu? On ma działającą sieć, chce tylko sterować UPCkiem.
@tomix: Coś takiego jak wysłałeś może zadziałać, ale nigdy się tym nie bawiłem. Malina wyjdzie taniej (najtańsza wersja kosztuje koło 130 zł + kabel USB->RS232, albo MAX232 i korzystasz z wbudowanego UARTa), a w razie czego łatwiej ją sprzedasz niż taki sterownik z Chin.
  • Odpowiedz
@l-_-l: tak, bo nie chce tam trzymać peceta specjalnie po to, o czym pisałem
@MrDarkenRahl: mam malinę z podpiętym max232 akurat do uart'a lvb 3.0 ;) rozwiązanie tak jak piszesz świetne, tyle że: musiałbym dokupić kolejną mailę, a to koszt wyższy niż konwertera, rozwiązanie dużo bardziej uniwersalne, a co za tym idzie mniej stabilne i bardziej zawodne. w tym przypadku zależy mi na maksymalnym uproszczeniu i jak największej niezawodności. poza
  • Odpowiedz
@tomix: A nie możesz do tej samej maliny podpiąć UPCka? Ona ma chyba 3 interfejsy UART (pewny nie jestem), a jak nie ma to wystarczy USB-RS232. Rób jak chcesz, ale skoro masz sprzęt to warto spróbować, (prawie) nic Cie to nie kosztuje, tylko dodatkową przejściówkę dokupisz.
  • Odpowiedz
@MrDarkenRahl: nie mogę użyć tej samej maliny od lvb, o którym pisałem wyżej bo jest na drugim końcu domu, a dom sporawy niestety ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeśli malina to kupno drugiej
@hrumque: w zupełności się z Tobą zgadzam, ale mam trzy sztuki apc ups back pro 650, a one nie mają jeszcze lanu
@zachwiej: dzięki. czy jednoznacznie możesz mi powiedzieć które z urządzeń będzie
  • Odpowiedz
@tomix: http://www.aliexpress.com/item/RS232-Serial-TTL-To-Ethernet-converter-tcp-ip-Module-virtual-com-port-software/1497574333.html to to mikroprocek + karta sieciowa + program ktory przekazuje eth-uart i tyle (nic wiecej nie potrzeba) ustawia sie to przez stronę internetową lub przez port uart (zalezy od modelu) tam podajesz wszystkie dane (IP, port TCP predkosc serial) nastepnie podpinasz to do urzadzenia (zwroc uwagę na poziomy napięć! są 3 rodzaje 3.3v 5v i rs232 (12v) ) a na kompie instalujesz virtualny port com (bedzie odpowiadał za komunikację
  • Odpowiedz
@tomix: CZEKAJ CZEKAJ Bo tu jest pułapka. Its a trap!.
Wiesz o tym , że upsy (w tym apc back, w dużej większości) choć mają RS232 - to wcale nie używaja tego portu jako portu SZEREGOWEGO do sygnalizowania swojego stanu (dla komputera)?
A dokładnie - to za pomocą dodatkowych linii sterujących z RS232 - tych, które w przypadku modemu telefonicznego by sygnalizowały obecność nośnej (CD - carrier detect) oraz dzwonienie (RI
  • Odpowiedz
@zachwiej: dzięki, przeanalizuję to
@hrumque: również słyszałem, że apc lubiło nieco mieszkać w kablach do komunikacji między zasilaczami, a pecetami. znalazłem jednak schemat przewodu dla tego modelu i nie wydaje mi się aby tutaj było takie ryzyko. ponad to piszesz tylko o dwóch stanach "brak napięcia" i "battery low", a ruskie fajny soft na pc zrobiły pokazujący znacznie więcej informacji
tomix - @zachwiej: dzięki, przeanalizuję to
@hrumque: również słyszałem, że apc lubi...

źródło: comment_bM6lG02RyC78b7FXwRB3LxLJgQo3GEeS.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@tomix: Zauważ że to co pokazujesz (soft) to jest do APC SMART - odpowiednik apcupsd linuksowego albo "oryginalnego" softu od apc (kiedys apc powerchute albo później zmienili nazwę na coś innego, ogólnie zbyt kobylasty soft do tego celu).
A to co pokazujesz - schemat przewodu - jest do APC BACK... i ten akurat nie dam głowy, ale własnie jest chyba "dwu stanowy" - sygnalizuje dwa stany (shutdown - zamykaj system, i
hrumque - @tomix: Zauważ że to co pokazujesz (soft) to jest do APC SMART - odpowiedni...

źródło: comment_i8VG3HRllkvqmr4rVlE2yf9VffjegCJ1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@hrumque: Bardzo dobrze prawisz. Jest jak jak mówisz. Niektóre UPSy nie działają poprawnie z przelotkami USB/RS232 a do tego używają niestandardowej sygnalizacji. Też kiedyś walczyłem długo z czymś takim.
  • Odpowiedz
@hrumque: Ten soft jest uniwersalny, przynajmniej na to wygląda. Faktycznie ktoś do niego podłączył SMARTA, ale używam również go do swoich wersji BACK. Skoro używam tego softu i tego przewodu zatem komunikacja nie powinna być w wersji "skomplikowanej". Jednak faktycznie macie rację z @brokenik, trzeba się przyglądnąć komunikacji przed zakupem kolejnych urządzeń. Po moim screenie pewne jest na pewno to, że można z Back Pro 280 i 650 wyciągnąć więcej
  • Odpowiedz