Wpis z mikrobloga

a) AIPA ma wyzszy ekstrakt wiec wieksza akcyza nizli pospolite lagery b) Amerykanskie chmiele sa drozsze i potrzebne wieksze ilosci c) podatek od nowosci i hipsterstwa :P


@aryss: plus amortyzacja sprzętu chociaż ona jest dość dyskusyjną sprawą w przypadku inicjatyw kontraktowych

Niestety, jeszcze sporo czasu minie nim każdego Janusza będzie stać na porządne piwo jak mieszkańca Wysp Brytyjskich na coś klasy Punk IPA. No i ceny chmielu na zglobalizowanym rynku mogą
@Adamvs: Żywiec APA, jeśli nie potrzebujesz koniecznie "I" - jak dla mnie spoko, jak na taką cenę (3,99 w Kerfie). Z innych to chyba tylko coś ze stajni Kormorana, np. jak wyżej.
@Checollada: Dzisiaj widziałem jak byłem w sklepiku z regionalnymi piwami.
@Alcoholic_Desacrator:
Jankes chodzi u mnie po 5 złociszy i powiedziałbym, że jest tani. Nie porównuj cen piw rzemieślniczych w bezzwrotnych butelkach do masowego HGB w zwrotnych. To tak jakbyś poleciał do Norwegii i przeliczał wszystko na złotówki. To w takim układzie wszystko jest za drogie.
Ja wolę dać 2-4 złocisze więcej i zdegustować coś smacznego niż napoić się czymś średnim. Mam wodę w kranie.
Akurat cena składników, a przede wszystkim amerykańskich
@brass: 5 to jeszcze, ale często bliżej 6 się zdarza, ale to bardziej kwestia sklepu niż browaru. Nie zmienia to faktu, że ceny w granicach 6-8 pln PLN za "dwunastki" jakkolwiek dobre by nie były (a i z tym bywa różnie) jak najbardziej można uznać za wygórowane.
@Alcoholic_Desacrator:
Wygórowane za czyją sprawą? Browaru? Akcyzy? Ceny opakowania? Kosztów transportu? Marży sklepu?
Wszystkiego po trochu pewnie. Nie ma tańszych alternatyw o zbliżonym ratio cena/jakość, chyba że warzysz samodzielnie.
@Checollada:
Kormoranowa AIPA jest w zwyczajnej cenie (7+) i jak najbardziej jest nadal dostępna, bo piłem z 2 tyg. temu.
Wygórowane za czyją sprawą? Browaru? Akcyzy? Ceny opakowania? Kosztów transportu? Marży sklepu?

Wszystkiego po trochu pewnie.


@brass: wszystkiego w tym również charakteru rynku, który momentalnie chłonie wszystko co nowe i ma amerykański chmiel w składzie ;). Naprawdę nie chce mi się wierzyć, że nie da się w Polsce zrobić dobrej dwunastki w cenie oscylującej w okolicy 5 PLN skoro za 6 PLN z kawałkiem można już kupić AIPA i to z
@Alcoholic_Desacrator:
A obejrzałeś ten link co wkleiłem? Według niego szacunkowy udział surowców w cenie produkcji piwa typu Rauchbock (16 blg) to jakaś 1/9. Ty chcesz odjąć jakąś 1/3 z tej 1/9 i uzyskać spadek ceny całkowitej o 1/6, albo i więcej. Oczywiście cena całkowita to w dużym stopniu marża, ale skoro zmiana surowców zmniejsza cenę produkcji o 1/27, to dlaczego niby marża miałaby spaść o 1/6? Sklepy mają sprzedawać takie piwo
@brass: nie mówię o żadnym Rauchbocku tylko o relacji cen APA/AIPA gdzie piwo o 3 - 4 blg lżejsze i 2% słabsze, do którego produkcji użyto o wiele mniej chmielu bywa niewiele tylko tańsze a nawet zdarza się droższe (a ja pale ale, które było całkiem dobre, ale do wybitnego dużo mu brakowało).
@Alcoholic_Desacrator:
Tak się przyczepiłeś do tego chmielu i nie chcesz popuścić. Warzyłeś coś kiedyś, orientujesz się w cenie surowców? Bo widzi mi się, że nie za bardzo. Chmielu nawet na 100+ IBU i aromaty na zimno dodaje się do piwa śladowe ilości (30g na 5kg słodów np.). Polecam zapoznać się z cenami np. tu: http://www.browamator.pl/ (a są to ceny w detalu). Zwróć uwagę na różnice cen gotowców np. Często surowce na