Wpis z mikrobloga

Nadchodzą najlepsze warunki do obserwacji komety Lovejoy!
Piękny obiekt, który zagościł na naszym niebie można znaleźć już za pomocą prostej lornetki. Kometa Lovejoy będzie górowała każdego dnia coraz wyżej: dziś nie wychyli się wyżej niż 30 stopni nad południowy horyzont, ale już za dwa tygodnie będzie górowała zaledwie 25 stopni od zenitu! W tej chwili kometę znajdziecie przy prawej nodze Oriona, a za tydzień będziecie musieli szukać jej już w Byku. Prognoza dla południowej Polski przewiduje dobre warunki pogodowe na noc z wtorku na środę. Wtedy najlepiej obserwować obiekt między 18:00 a 22:00, bo to czas kiedy będzie on względnie wysoko, a Księżyc jeszcze nie będzie nam bardzo przeszkadzał. Sam spróbuję tego wieczoru coś ustrzelić z roboty. W #oauj spróbujemy też focić kometę przez nasz zabytkowy teleskop #grubb, a za pomocą drugiego teleskopu: #maksutow zrobi się testowe obserwacje komy kamerą CCD.
Zachęcam do robienia zdjęć na długiej ekspozycji. Najbliższe tygodnie przyniosą nam brak Księżyca w czasie obserwacji, mróz, który może polepszyć przejrzystość atmosfery oraz kometę coraz wyżej nad horyzontem. Słowem: idealne warunki obserwacyjne i fotograficzne :).

---> Gdzie jest kometa? Znajdź ją sam za pomocą [map dzień-po-dniu na Heavens Above](http://www.heavens-above.com/comet.aspx?cid=C%2F2014%20Q2&)!

Najwyższy czas rozpocząć polowanie na najpiękniejszą kometę zimy 2015:
#lovejoy!**
Animacja poniżej przedstawia obserwacje tejże wykonane 29 grudnia 2014.
#astronomia #ciekawostki #kosmos
  • 14
@Al_Ganonim: Marzłem wczoraj od 22 do 1 ale chmury nie chciały zejść, całe niebo czyściutkie a południowy wschód pod Orionem ciągle zasłonięty, może dzisiaj się uda. Swoją drogą myślisz, że lornetka 7x50 pozwoli ją zobaczyć?
@Al_Ganonim: to jak coś zawołaj, bo wyglądnąłem z okna i widzę księżyc + z 4 gwiazdy. Na prawo od księżyca.
Jakoś szczególnie się wyróżni kometa od normalnej gwiazdy? Użyje może lustrzanki z trybem naświetlania.
@lycamob: Wiesz, teraz to ja mam w Krakowie 8-oktantowe zachmurzenie ;). Poza tym z miasta przy Księżycu w pełni i chmurkach niewiele się uda. Sezon na Lovejoya na polskim niebie dopiero się zaczął. Jak tylko będziesz miał przez najbliższe trzy tygodnie czystą noc, skieruj się na Heavens Above, zlokalizuj kometę z grubsza i cykaj fotki :). To najlepsze, co można zrobić niskim kosztem.
@Al_Ganonim: siemka, chciałem dzisiaj wyjść zostawić aparat na jakąś godzinkę ale mróz -17C (,)
Pogoda ładna, niemalże bezchmurne niebo, ale chyba szkoda sprzętu.
Widziałem twój materiał, wspaniały.