Wpis z mikrobloga

Przeglądałem wykop ok 12 miesięcy wstecz, jednak nie znalazłem dobrego AMA na temat budowania #quadcopter. Czy Jakiś Mirosław, Mirosława podjął(eła) by się tego tematu?
Od jakich materiałów zacząć jeśli chce się zbudować rekreacyjnego drona? Coś jak tutaj tylko zdolne trochę polatać dłużej. Z arduino dobrze mi się żyje, a i wiem jak lutownice trzymać, więc to nie stanowi problemu.

Wołam cichaczem @Czayen, bo widzę ze jesteś wkręcony w ten temat.

Powiązane tagi: #diy #drony
  • 13
@trzeci: a zgadza się grzebie w temacie i uczę się cały czas, zaczynałem temat od zera, ekspertem nie jestem, ale chętnie pomogę na ile będę mógł. Wiele godzin spędzonych na ogarnięcie tematu zanim zacząłem cokolwiek zamawiać, ale w końcu złożyłem coś co w miare lata:) Wszystko zależy do czego potrzebujesz? tylko żeby polatać czy nagrywać?
@trzeci: @pyrfee: Chętnie odpowiem na pytania, podobnie jak @HARAKU zaczynałem od zera. Generalnie zabawe zaczalem od projektu multiwii.com czyli Arduino Nano + akcelerometr i żyroskop z kontrolerów od Wii. W koncu jednak kupiłem gotowa płytkę na Mega2560. Ale na czystym Arduino tez oczywiście się da, tylko zamiast bebechow z Wii zastosowałbym MPU-6050. Kosztuje grosze i działa bez problemu (sam testowałem). Musicie się nastawić na to, ze nie wszystko można zrobić
@Czayen: @HARAKU:
Jeszcze jestem na etapie szukania materiałów dydaktycznych.
Jak się stawia na własnym arduino to są jakieś gotowe programy do stabilizacji lotu? Opiera to się na stabilizatorach PID? Temat jest tak cholernie głęboki, że nie wiem w co włożyć ręce. (np. filtrowanie sygnałów kalmannem itp, oszczać się można).

To, że trzeba coś kupić, wiadomo. Nie jest to straszne. To czego bym szukał to takie wstępne poprowadzenie za rączkę i
@trzeci: Myślę że stawianie na surową płytkę arduino w tym momencie nie ma sęsu, chyba że leży Ci w szufladzie:) Lepiej kupić gotową płytkę z zintegrowanym żyroskopem i akcelerometrem ewentualnie barometrem. (np taka jak u mnie crius AIO pro, ale jest pełno innych np ardupilot) Są gotowe softy do płytek opatrych na adru np Multiwii polecam temat http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=8754 lub np Megapirate. Do tego dochodzi temat dobrania odpowiednich silników, śmigieł, regulatorów ESC,
@trzeci: @pyrfee: Na sam początek polecam http://www.aliexpress.com/item/Cheerson-CX-10-CX10-2-4G-Remote-Control-Toys-4CH-6Axis-RC-Quadcopter-rc-helicopters-VS/1908949281.html wygląda na to ze to dobra sprawa do zabawy i nauki latania w pokoju, czekam aż mi dopłynie z chin i sie pochwale ( ͡ ͜ʖ ͡)
https://www.youtube.com/watch?v=bKxx-FOb23s
przy okazji polecam ten kanał oraz https://www.youtube.com/user/Painless360, masa informacji i kopalnia wiedzy #motzno
@pyrfee: Jeżeli chcesz kompletować swojego coptera od zera to to jeszcze więcej pracy przed tobą niż myślisz :P Ale wszystko jest do ogarnięcia, fajna zabawa na zimowe wieczory, grunt to świadomość że trzeba na to poświęcić z 2-3 miesiące minimum, choćby ze względu na czas dojścia przesyłek i sporą ilość tematu do opanowania w międzyczasie. Mój aktualnie lata tak https://www.youtube.com/watch?v=JegZD1lHg5g&list=UUIx6EAg2C3KQlU8yLHkyR9A ale jeszcze sporo do dopracowania. Pochwal się jak złożysz i wal
@HARAKU: Właśnie wyczytałem gdzieś, że to praca przynajmniej na 2-3 miesiące. Postanowiłem w miedzy czasie zakupić sobie jakiś mały, prosty copterek do poćwiczenia latania, chyba będzie to Hubsan x4. Na Twój film się już natknąłem i oglądałem, bardzo fajny :)
@pyrfee: Mam Hubsana x4 jest całkiem fajnym mikrokopterkiem. Najfajniejsze jest to ze jak już się nauczysz latać to można nic całkiem fajnie wywijać ;) Dużo ludzi twierdzi, ze nie jest najlepszym pierwszym quadem. Po prostu uważaj żeby go nie zgubić bo jest cholernie szybki i mały, wiec odlecieć poza pole widzenia można w ciągu paru sekund.