Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #samochody #wypadek #ubezpieczenie #oc

Koledzy, tata ma na siebie zarejestrowane dwa samochody. Oba mają tylko jednego właściciela.
Jeden jest wykorzystywany przeze mnie, drugi przez niego.
Pół godziny temu jego samochód został uszkodzony - kolizja nie z jego winy.

Czy należy mu się samochód zastępczy? Nie na rękę jest mi oddawać samochód, bo jest mi potrzebny. Czy ubezpieczyciel ma prawo udowodnić, że ten samochód może być przez niego wykorzystany i zastępczy mu się nie należy? Jak to obejść żeby nie skończyło się sądem?

Komplikuje sprawę jeszcze to, że sprawca jest polskim Niemcem, samochód zarejestrowany i ubezpieczony w DE, brak meldunku w Polsce (mandat płatny na miejscu).
Ubezpieczycielem w Polsce będzie PZU lub Warta - takie są zasady przy kolizji z obcokrajowcem.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • 24
@WatchYourBack: A to nie jest tak, że teraz Twój ubezpieczyciel wypłaca Ci odszkodowanie,, dajemauto zastępcze itp., a dopiero potem ściągają sobie kasę od ubezpieczyciela sprawcy? Sorki, bo nie pomogę tym pewnie, ale może czegoś się przy okazji dowiem.
@WatchYourBack: nie wiem do końca jak to jest jeszcze z tym autem zastępczym, ale tak wygląda sprawa przy kolizji z obcokrajowcem z UE:

- spisz: dokładną datę i miejsce zdarzenia oraz numer rejestracyjny, markę i model pojazdu sprawcy,
- wezwij policję lub wspólnie ze sprawcą sporządź oświadczenie,
- jeżeli nie wiesz czy sprawca był ubezpieczony, zgłoś szkodę w najbliższym oddziale PZU SA lub Warta SA. W takim przypadku sprawę przejmuje Polskie
Wynika z tego tyle, że czekamy na notkę policyjną (poniedziałek) i zgłaszamy się do ubezpieczyciela - jeżeli jest zdefiniowany to PZU lub Warta, a jeśli nie jest to też do któregoś z tych dwóch, ale bez znaczenia który.


@WatchYourBack: Masz jakies dane sprawcy? Mając nr rejestracyjny pbuk powinno ci ustalić reprezentatna zagranicznego zakładu w Polsce. Niekoniecznie będzie to Warta lub PZU. Jeśli zgłosisz sprawę np. do pzu bez danych ubezpieczyciela sprawcy
@WatchYourBack: co do auta zastępczego to jak najbardziej mu się należy. Powodem może być np. to, że pojazd jest mu niezbędny do codziennych zakupów bułek w ulubionym sklepie. Natomiast w przypadku szkody z oc zagranicznego nie sądzę żeby polska firma ubezpieczeniowa wynajęła ci pojazd. Prawdopodobnie będziesz musiał zrobić to na własną rękę, a potem przedstawić fakturę. Pamiętaj, że warto zachować rozsądek i nie tworzyć głupio kosztów, bo wg przepisów prawa poszkodowany
@ZenobiuszFurman: tyle tylko, że w naszym wypadku rozliczenie nastąpi z krajowym ubezpieczycielem. To z kim Warta/PZU będzie się przepychać - generalnie mnie nie obchodzi.

Obawiam się jednego - wypożyczalnia zobaczy, że ta osoba ma dwa auta na siebie i powie, że zastępczy się nie należy. Albo najpierw powie, a potem zażąda zapłaty (oczywiście, zgodę w takim wypadku trzeba wziąć na piśmie).

Samochód to Octavia I 2003 r., mam możliwość wzięcia Focusa
Wołam wszystkich udzielających się:
@piottrek: @ZenobiuszFurman: @kujtek: @killerpizza: @piotrrs11 @jankotron

Sprawa ma się następująco.
W notatce policyjnej nie ma podanej informacji o niemieckim ubezpieczycielu sprawcy. Obywatele Niemiec nie mają obowiązku wożenia dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy.
Sprawa zgłoszona jest do PZU, przyznany jest numer sprawy.
Naprawa zgłoszona jest u likwidatora (ASO Skoda), bezgotówkowo, samochód jest po oględzinach przez rzeczoznawcę (na miejscu w serwisie, mają podpisaną z PZU umowę), dostali
@WatchYourBack: a czym się różni niemiec od polaka? my i oni jesteśmy w unii, samochód należy się jak psu buda, przeczytaj dokładnie umowę, na pewno muszą ci go udostępnić na czas naprawy, koszt wynajęcia muszą i tak z niemca ściągnąć, ktoś cię w bambuko chce zrobić z autem
@piottrek: @ZenobiuszFurman: @kujtek: @killerpizza: @piotrrs11 @jankotron

Aktualizacja.

Przyszedł mail od PZU, że ubezpieczyciel sprawcy został ustalony i jest to Itzehoer.
Problem jest w tym, że ich przedstawicielem na Polskę jest Ergo Hestia. Oznacza to tyle, że wszystko ustalone wcześniej staje się jednocześnie nieważne.

PZU przekazało Hestii całą dokumentację jaką mieli (ale raczej niewiele tego było albo Hestia nie chciała z tego korzystać, bo wypytywali od nowa), telefon do
@kujtek: czytałem.

Już mówię jak to teraz wygląda, bo to się trochę pozmieniało.

Hestia nie odrzuca samochodu zastępczego.
Trzeba wskazać, że ten samochód jest potrzebny - standard.
Samochód należy wynająć na własną rękę na czas naprawy. Następnie fakturę dostarczyć do Hestii, a oni przekażą ją do niemieckiego ubezpieczyciela.
I wtedy oni powinni zwrócić należność - ale nie wiem czy wypożyczalni, Hestii czy poszkodowanemu.

Poczytam trochę jeszcze później jak to wygląda ze
@kujtek: trochę się jeszcze dowiedziałem.

Samochód wynajmujesz na siebie, płacisz, składasz przedkładasz ubezpieczycielowi fakturę za wynajem, a oni powinni zwrócić całą kwotę.

Pojawia się wątpliwość - a co jak nie zwrócą albo tylko część?
@WatchYourBack: zadzwoń do wypożyczalni, oni powinni ci powiedzieć jak to załatwić, myślę że ty aby będziesz musiał wybrać auto, resztę załatwi ubezpieczalnia, wypożyczalnia z chęcią ci pomoże bo takie sytuacje to dla nich największy zarobek