Wpis z mikrobloga

@hithat:

Daleko mi do bycia apologetykiem komunizmu, ale ani w Rosji ani w Chinach w 1905r komuny jeszcze nie bylo.

Latwo mozna znalezc podobne zdjecie jakiegos kurortu dla oficjeli partii komunistycznej w ZSRR i potesknic do czasow prawdziwej komuny.
  • Odpowiedz
@mikolajev: Oczywiście, wszędzie indziej świat najniższych klas społecznych wyglądał zupełnie inaczej - bieda, głód, brak perspektyw to tylko i wyłącznie cecha (hehe) "dzikiego kapitalizmu". Wcale nie było tak, że procentowo 100 lat temu dużo większy odsetek ludzi nie miał czego włożyć do gara.
  • Odpowiedz
@mateusz-zajac-3344: Oj zdziwiłbyś się. Zdjęcia o tak dobrej rozdzielczości spokojnie robiono już w połowie XIXw. Wymagało to jednak posiadania odpowiedniego sprzętu, a także zastosowania odpowiedniej(a przy tym bardzo drogiej) kliszy - dlatego takich zdjęć zachowało się niewiele. Na przełomie XIX i XXw. doszła do tego technika zdjęć kolorowych, co dawało efekt nie gorszy od zdjęcia wykonanego dzisiaj. Jako dowód prace Sergieja Prokudina-Górskiego sprzed IWŚ: http://oldcolor.livejournal.com/69364.html
  • Odpowiedz
Próbowałem na szybko na street view odnaleźć jak to miejsce wygląda dzisiaj ale nie udało mi się. Jak komuś się chce niech przeglądnie i wrzuci tutaj, to długa ulica ale tylko jej krótki, gęsto zabudowany fragment w centrum wygląda podobnie jak na zdjęciu.
  • Odpowiedz