Wpis z mikrobloga

Mój przepis na ZAJEBISTY bigos. Jeżeli ktoś jeszcze chce zrobić na święta to polecam. Czas roboty to jakaś godzina + gotowanie.


Na wstępie informacja dla malkontentów. Istnieje bardzo, bardzo wiele przepisów na bigos, w różnych domach robi się go inaczej i na tym właśnie polega całe piękno tej potrawy. Wiem tylko, że mój bigos smakuje gościom więc wszystkim taki polecam. Ilość składników zupełnie "na oko".

Składniki :

kapusta kiszona - jakieś 2,5 kg

cebula (3-4 sztuki)

czosnek (2-3 ząbki)

boczek (30-40 dg)

łopatka, karkówka (łącznie z 1 kg)

Kiełbasa jałowcowa (2 kiełbaski)

Kiełbasa myśliwska (2 kiełbaski)

grzyby leśne suszone (2 garście) (muszą się moczyć przez noc lub kilka h wcześniej)

wino czerwone półwytrawne

przecier pomidorowy (nadaje balansu smakowego oraz ładnego koloru)

śliwki wędzone (trudno je dostać, są lepsze niż suszone, ja zdobyłem je w tym roku kupując takie śliwki jak na kompot wigilijny)

miód(2-3 łyżki)

smalec do podsmażania

Przyprawy:

liście laurowe

ziele angielskie

pieprz

sól

owoce jałowca

Przepis :

1. Kapustę najpierw próbujemy - jak jest bardzo kwaśna to część z niej przepłukujemy wodą żeby zmniejszyć kwaśność. Kroimy ją w mniejsze części.

2. Tak przygotowaną kapustę wrzucamy do dużego gara i dolewamy wody, całość gotujemy. Dodajemy przyprawy bez soli (solimy dopiero na końcu, boczek i kiełbasy mogą być słone dlatego ocenimy to na sam koniec!)

3. Osobno na patelni/w innym garnku podsmażamy i dusimy pokrojoną w półplasterki cebulę. Smażymy wszystko na smalcu. Po jej podsmażeniu dorzucamy jeszcze czosnek na moment (może być pokrojony) i później wrzucamy wszystko do kapusty

4. Grzyby również możemy chwilę podsmażyć. Sok z grzybów wlewamy do kapusty, grzyby możemy pokroić w mniejsze części.

5. Równocześnie postępujemy z każdym kolejnym składnikiem - mięso oczyszczamy z różnych błonek itd.

6. Mięso, kiełbasę, boczek podsmażamy osobno na patelni po czym przerzucamy do gara z kapustą.

7. Po jakimś czasie gotowania dodajemy czerwone wino (myślę że około 200-300 ml na taką ilość). Wino musi się chwilę wygotować.

8. Na koniec dodajemy wędzone śliwki (wydrylowane), miód oraz koncentrat pomidorowy. Dodajemy soli i pieprzu do smaku.

Powinniśmy otrzymać kwaskowaty bigos o posmaku leśnym (grzyby, wędzony smak śliwek, jałowiec). Warto dopieprzyć aby smak był wyrazisty. Jeżeli spieprzyliśmy sprawę z kapustą (za mało kwasu) to dodajmy soku z cytryny.

9. Bigos musi się pogotować 1,5 h to minimum. Warto bigos odgrzewać kilkukrotnie a nawet zamrażać i odgrzewać. Zawsze nabiera smaku po 2-3 dniach.

#gotujzwykopem

#bigoszajebisty
januszprawa - Mój przepis na ZAJEBISTY bigos. Jeżeli ktoś jeszcze chce zrobić na świę...

źródło: comment_RHv0bZLnjUQeL2wmvvmFcHQkd15nT2Nf.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
Na wstępie informacja dla malkontentów. Istnieje bardzo, bardzo wiele przepisów na bigos, w różnych domach robi się go inaczej i na tym właśnie polega całe piękno tej potrawy


nikt nie lubi bigosu :-(


@januszprawa: Bk :)
  • Odpowiedz