Wpis z mikrobloga

Wszyscy znamy bardzo dobrze nasze Słońce. Nieustannie i dzielnie rozświetla ono Układ Słoneczny, niemal nie zmieniając swojej jasności. Okazuje się jednak, że nie jest to regułą. Obserwować można wiele gwiazd, które badacze zwykli nazywać zmiennymi. Jedną z nich jest Mira Ceti, odległa od Słońca o 419 lat świetlnych.

David Fabricius, Holenderski astronom w sierpniu 1596 roku dostrzegł w gwiazdozbiorze Wieloryba gwiazdę, która w stosunkowo krótkim odstępie czasu potrafiła zmienić swoją jasność w sposób bardzo wyraźny, sięgający nawet kilku jednostek gwiazdowych. Tą gwiazdą okazała się być właśnie Mira Ceti. W szczytowym okresie potrafi ona osiągać jasność dwóch magnitudo, czyli świeci z jasnością porównywalną do Gwiazdy Polarnej. W okresie około 330 dni potrafi jednak pociemnieć do wartości dziesięciu magnitudo, co sprawia, że widoczna staje się dopiero przez lornetkę.

Mira Ceti to układ podwójny, składający się z czerwonego olbrzyma i białego karła. Olbrzym to gwiazda naprawdę gigantyczna - ma średnicę 390 razy większą niż Słońce. Swoje zmiany jasności zawdzięcza pulsowaniu - regularnie powiększa i zmniejsza swoje rozmiary, co powoduje również zmianę temperatury. Jest gwiazdą w późnym stadium ewolucji - w najbliższym (w kosmicznej skali) czasie odrzuci ona swoje zewnętrzne warstwy tworząc mgławicę planetarną i zacznie powoli stygnąć.

#mirkokosmos #astronomia #fizyka #ciekawostki #piszeestel
źródło: comment_YVFb5Dei33sis98d6xKdLRRDgSuXPJCX.jpg
  • 13
Obserwować można wiele gwiazd, które badacze zwykli nazywać zmiennymi. Jedną z nich jest Mira Ceti, odległa od Słońca o 419 lat świetlnych.


Mira Ceti to układ podwójny, składający się z czerwonego olbrzyma i białego karła.


@Eestel: informacja nieprawdziwa.
@pdjakow: no właśnie, a na początku pisze zupełnie o czymś innym - tego się właśnie czepiam, nazwał ten układ gwiazdą (liczba pojedyncza) i porównał do Słońca (jedna gwiazda, a nie układ gwiazd).
@pdjakow: to są dwie gwiazdy:

Mira Ceti to układ podwójny, składający się z czerwonego olbrzyma i białego karła.


no ale ja już wyjaśniłem o co mi chodzi, nie mam zamiaru się kłócić na zasadzie "nie - tak - nie - tak".
@pdjakow: z tym, że kontekst jest taki, że nie każda gwiazda jest niezmienna, a tutaj ta zmienność wynika właśnie z obecności drugiej gwiazdy, a nie np. jak w przypadku pulsarów z natury samego, pojedynczego obiektu.
Gwiazda – kuliste ciało niebieskie stanowiące skupisko powiązanej grawitacyjnie materii w stanie plazmy bądź zdegenerowanej.


@ppomek: jeśli przeczytałeś artykuły do których linkujesz to sam pewnie zauważyłeś, że słowo "gwiazda" nie odnosi się w tych artykułach do układu gwiazd, układ gwiazd nazywa się gwiazdą wielokrotną, ale nie jest gwiazdą sensu stricte.