Wpis z mikrobloga

Baśka – tym wyrażeniem w Lublinie określano więzienie, kryminał; ponadto powiadano „Wojuj, wojuj, chcesz iść do baśki”; prawdopodobnie tym osobliwym imieniem określano basztę na Zamku Lubelskim.

Tutaj należy wspomnieć że nasz zamek był więzieniem już od połowy XIX wieku. I pozostawał nim aż do 1954. Zmian "właścicieli" nie trudno się domyśleć. #lublin #historia #etnografia #historiapolski

Odnalazłem słownik naszej miejskiej gwary: Część 1 Część 2 Część 3 - ostatnia wkrótce.

Poniżej rycina. A. Lerue, połowa XIX wieku.
rltb - Baśka – tym wyrażeniem w Lublinie określano więzienie, kryminał; ponadto powia...

źródło: comment_i4af5UfiQ8oNU2CIPMeAirv5U2vawy3f.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
@ryzu @jack-lumberjack @Borntobefit wiecie dlaczego założyłem? po pierwsze promocja miasta, jego historii i robienie tego we własnym stylu...

moje wykopywanie jest całkiem inne, to nie jest tylko link do strony, link do strony to już efekt finalny...

po drugie wiem że są tutaj też firmy które za kasę lokują produkty i strony, więc gadanie o tym że tutaj nie uprawia się reklamy jest trochę naiwne moim zdaniem.
  • Odpowiedz
  • 2
@rltb: Warto podkreślić, że to co mamy obecnie, a nazywane jest ogólnie zamkiem to budowla z pierwszej połowy XIX wieku i jej głównym przeznaczeniem od początku miało być więzienie. :)
  • Odpowiedz
@nivis ciekawi mnie skąd nazwa Baśka - jak to zobaczyłem w Pracach Filologicznych z 1896 roku to parsknąłem... ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@rltb:

- Basztę z najcięższymi celami czule przezywano "Baśką". Zaś całe to więzienie było nazywane buchtą.


http://www.polskieradio.pl/8/1594/Artykul/1159290,Zakazane-ulice-Lublina-Oprowadza-Marcin-Wronski

To chyba po prostu slang więzienny :)

btw. Orientujesz się może jaką funkcję pełnił ten budynek wewnątrz dziedzińca zamkowego widoczny na tym zdjęciu? Szukałem o tym informacji ale nic konkretnego nie znalazłem. Stawiam, że ten budynek pełnił funkcję szpitala więziennego ale ręki nie dam sobie uciąć.
Nivis - @rltb: 


 - Basztę z najcięższymi celami czule przezywano "Baśką". Zaś całe ...

źródło: comment_y7AlBTgzd9L9wNvt4QJIutRDvCvdIUHK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@nivis możliwe... nawet bardzo możliwe. trzeba przegrzebać.... natomiast wszyscy wiemy co było w tym na przodzie .( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@nivis > W XIX wieku podczas tynkowania budynku otynkowano także basztę i kaplicę z cennymi malowidłami. Dodatkowo baszcie zamkowej starano się przywrócić pierwotny wygląd: tynk miał wzór rustyki, natomiast stożkowy hełm zmieniono na płaski dach zwieńczony neogotyckim krenelażem. W tym czasie w zamku oprócz więzienia funkcjonował sąd, szpital, warsztaty i pralnia. Przez 130 lat istnienia więzienia w celach zamku i baszty więziono przywódców powstania styczniowego, rewolucyjnych działaczy z lat 1904–1907, w latach
  • Odpowiedz
@rltb: Wiem czytałem to. Nie ma jednak dokładniej wyszczególnionej funkcji tego budynku. Równie dobrze sąd, szpital, warsztaty i pralnia mogły znajdować się wewnątrz budynków okalających dziedziniec. Gdzieś musi być o tym wspomniane ^^
  • Odpowiedz