Wpis z mikrobloga

#hierawdrodze - Taj Mahal

TL;DR


Pogoda jak widac na zdjeciu kiepska. Lecz i tak lepiej niz w Delhi, gdzie leje srogo i gowno plynie wszedzie.

Taj Mahal trzeba zobaczyc. Seryjnie. Wokol syf brod i ubostwo, ale trzeba. Robi wrazenie.

Ale niestety, trzeba miec przewodnika.

To jest mafia, ale zarazem broni cie przed innymi patologiami.

Nasz taksiarz, juz mial swojego przewodnika, obwozili nas po sklepach, ale o tym pozniej.

Brak na miejscu wyraznych informacji, tlumy ludzi, ktore cie zadeptuja, a czesc siega po twoj portfel...

Przewodnik od razu ostrzegal, to jest kieszonkowiec, odganial wszystkich zebrzacych i naciagaczy, wciskal nas w odpowiednie kolejki (nawet otwierali nam bramy, zeby nie stac w kolejce). Plus zalatwil pokaz w srodku dla nas, ale to niech pozostanie tajemnica :P

A przede wszystkim, oprowadzil nas po miejscu. Pierwszy raz spotkalem sie z tym, ze przewodnik Lonely Planet, czy inne sa po prostu nieprzydatne...

Zawiezli nas potem do manufaktury, gdzie robia ozdoby w marmurze-ta sama technika co 500 lat temu. To tez warto zobaczyc i powiem szczerze, ze warto nawet kupic. Za blat, ktory robia 3 lata chca kolo tysiaka (UNESCO sponsoruje material, rzad wysylke), a widac, ze masz do czynienia ze sztuka i to unikalna.

Bylismy jeszcze u jubilera i w knajpie, ale to mala cena za spokoj, tego nie da sie opowiedziec.

#indie #tajmahal #chwalisie
H.....a - #hierawdrodze - Taj Mahal



TL;DR



SPOILER
SPOILER


Pogoda jak widac na...

źródło: comment_PbdqisR6OC8nB2ktSBGBhUVelucs1V4A.jpg

Pobierz
  • 7
@Hiera: Pisząc "trzeba mieć przewodnika" mówisz o przepisach, czy wygodzie/bezpieczeństwie/spokoju? Pytam, bo byłem parę razy i żadnego przewodnika mieć nie musiałem "z urzędu" i ciekaw jestem czy coś się zmieniło.
@Stadler: Tak, zawozili, zeby kupowac. Ale tam cie przekonywali, a nie zmuszali.

@Cyfranek: Nie ma obowiazku. Ale pierwszy raz zdarzylo mi sie zatrudnic przewodnika i zarazem czuc, ze byl on potrzebny i warty pieniedzy.

Za ta cene ominelismy wieksza czesc kolejek. To jest mafia, kazdy ma procent od twoich zakupow. Ale nie wyobrazam sobie braku pomocy tego hindusa. Nawet moje przeklenstwa po arabsku nic na nich nie robily