Wpis z mikrobloga

Instaluje sobie Ubuntu na laptopie. Stworzyłem partycje na ubuntu z systemem ext4 z ksiegowaniem cokolwiek to jest. A teraz chce zrobic tez druga, zeby tam trzymac inne rzeczy i bez problemu wymieniac je miedzy kompem z win7 - NTFS. Jendnak nie moge wybrac systemu NTFS dla tej partycji bo go nie ma. Co najwyzej moge wziac fat32 ale on ma ograniczena wielkosci plikow. A moze tez dac ext4 - nie bedzie problemu z wymiana plikow miedzy ntfs a ext4?

#linux #ubuntu
  • 14
  • Odpowiedz
@fenix7557: ale windows jest na tym samym kompie?

Utwórz partycję fat albo zostaw miejsce i sformatuj/skonwertuj na ntfs spod windy. Ubuntu nie może tworzyć takich partycji bo to patent MS. Potrafi tylko czytać lub pisać po już istniejących.
  • Odpowiedz
Ale nie nie. Chodzi o to ze laptop robie full format, instaluje tylko linuxa, ale chce miec druga partycje zeby bez problemu np wrzucac tam chocby film z mojego drugiego komputera gdzie jest win7 z ntfs przez pendrive.
  • Odpowiedz
@fenix7557: ale z twojego postu wygląda mi na to, że chcesz te dane wysyłać na "kompa z Windowsem" - czyli na innego. Jeśli po sieci, to system plików nie ma z tym przecież nic wspólnego....
  • Odpowiedz
@FunkYoSelf: Chce miec Linuxa, dokladnie Ubuntu z dwoma partycjami. Na pierwszej system. Na drugiej jakies pliki, np film, albo kopia dokumentow. Jaki dac tam system plikow zeby nie bylo potem problemu z wrzuceniem z innego kompa z windowsem filmu na tego linuxa.
  • Odpowiedz
@fenix7557: no to tylko na penie musisz mieć system plików dostępny dla obu systemów i dla dużych plików, czyli ntfs.

Pod ubuntu tylko ext4.

Daj 10 giga ext4 na system ubuntu, punkt montowania
  • Odpowiedz
@frytex2: Super, o to mi chodzilo. A 10GB nie bedzie malo? Na win7 to wiem ze musze 100GB dawac zeby byly programy i zeby tez dysk sie nie zapelnial. Obecnie mam 90gb zajete pod Win8. Zreszta dobra. Dam 50GB na Ubuntu.
  • Odpowiedz
@fenix7557: system ntfs potrzebowałyś na lapie tylko, gdybyś miał wyciągać z niego dysk i wkładać go do kompa z Windowsem - a skoro chcesz pliki wrzucać przez pena lub po sieci, to system plików nie ma nic do rzeczy. Zrób 2 partycje ext4, jak napisałem.
  • Odpowiedz
@fenix7557: nigdy nie udało mi się zapchać 10 gb systemem ubuntu. 20 ci styknie, z zapasem. :)

I polecam minta. Interfejs bardziej tradycyjny. Obejrzyj w google mate i cinnamon.
  • Odpowiedz
@fenix7557: @nnogi: Zainstalowałem tak jak mówiłem, druga partycja też ext4, punkt montowania /home/. Jednak w przeglądarce plików widzę jeden dysk i ma on rozmiar tej pierwszej partycji. Patrze do /home/ no to jest tam nazwa użytkownika i dane. Co z tą drugą partycją?

Edit: Rozmiar /home/ to 182GB :OOO
  • Odpowiedz