Wpis z mikrobloga

Zgodnie z Waszymi sugestiami, dziś przyjrzymy się kolejnemu elementowi naszego Układu Słonecznego, o którym w szkole nie uczą zbyt wiele. Nie uciekniemy daleko od Jowisza, bowiem przeniesiemy się do pasa planetoid, bardzo silnie z największą planetą Układu związaną.

Pas planetoid rozciąga się między orbitami Marsa a Jowisza. Składa się z setek tysięcy drobnych obiektów, spośród których tylko nieliczne (według obecnej wiedzy około 200) osiągają rozmiary przekraczające 100 kilometrów średnicy. Wbrew wyobrażeniom, łączna ich masa jest stosunkowo niewielka - wynosi zaledwie 4% masy naszego Księżyca. Co więcej, połowa łącznej masy planetoid przypada na cztery największe - Ceres, Pallas, Hygieę i Westę.

Dlaczego jednak te obiekty nie połączyły się i nie uformowały kolejnej planety Układu Słonecznego? Winę za to ponosi oddziaływanie grawitacyjne Marsa i Jowisza. Nadało ono krążącym w pasie planetoid ciałom tak duże prędkości, że przy zderzeniach nie były się one w stanie łączyć. Co więcej, część planetoid zostało przechwyconych przez grawitację planet i stało się ich satelitami, jak to ma miejsce w przypadku chociażby dwóch księżyców Marsa - Fobosa i Deimosa.

Choć można mieć wrażenie, że pas planetoid jest niezwykle gęsty (skatalogowano ich bowiem jak dotąd około pół miliona), w rzeczywistości panuje tam ogromna pustka. Naukowcy wysyłający pierwsze sondy kosmiczne poza pas planetoid obawiali się ewentualnych zderzeń, lecz okazało się, że jest to niezwykle mało prawdopodobne. Jak się szacuje, obiekty o znaczących rozmiarach zderzają się tam średnio co 10 milionów lat.

Planetoidy, o ile można to tak ująć, rzadko krążą wokół Słońca samotnie. Często łączą się w grupy, charakteryzujące się podobnym okresem obiegu i parametrami orbity. Swoją własną grupę ma między innymi planetoida Westa. Składa się ona... z jej odłamków, które kiedyś, w wyniku kosmicznej kolizji odłączyły się od tego ciała.

#mirkokosmos #kosmos #fizyka #astronomia #ciekawostki #piszeestel

P.S. Niedzielny poranek obudził mnie informacją, że liczba obserwujących mnie osób przekroczyła 500. To coś niewyobrażalnego! :) Bardzo Wam dziękuję i... odkrywajmy razem kosmos dalej!
E.....l - Zgodnie z Waszymi sugestiami, dziś przyjrzymy się kolejnemu elementowi nasz...

źródło: comment_QkrdO6XQDa3f0Mp11JXnt2eU3E643eXE.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@Eestel: Jakiś czas temu obiecałem sobie w miarę możliwości rozwijać swoje zainteresowania- na pierwszym planie jest kosmos. I wtedy pojawiły się m.in Twoje wpisy, dzięki!
  • Odpowiedz