Wpis z mikrobloga

Pytanie o obiektyw do amatorskiego codziennego użytkowania. Sprawa rozchodzi się o te trzy modele:

NIKON AF-S DX NIKKOR 55-300 mm f/4.5-5.6G SWM ED VR

SIGMA 18-200 mm f/3.5-6.3 II DC HSM OS

SIGMA 18-250 mm f/3.5-6.3 DC OS HSM

To ma być obiektyw do zdjęć robionych w na codzień czyli wycieczka zwiedzanie czy choćby impreza urodzinowa w domu

Mi się wydaje, że najbardziej uniwersalny będzie Nikon 55-300 ale poprawcie mnie jeśli się mylę.

  • 16
@Kaelthas: Właśnie nad tym się zastanawiałem. Wycieczki w plener fajnie to ogarnie, nie ma budżetu na dwa obiektywy dlatego szukam czegoś co mi pozwoli w miarę uniwersalnie podejść do tematu, do czasu wzrostu formy finansowej.
@Kaelthas: Dziękuję. Statywy i pilot podczerwieni mam, bo od tego zacząłem kompletowanie zestawu po tym jak kupiłem body plus obiektyw kitowy, bo to w porównaniu z obiektywami jest dość tanie.
@w_t_d: Ogniskowe od 150 mm na cropie (niepełnej klatce) to naprawdę ogromne przybliżenia. Sam posiadam 70-200 i bardzo rzadko z niego korzystam, a jak już używam to głównie z ogniskowych 70-130. W niedługiej przyszłości mam zamiar przejść na pełną klatkę i wymienić teleobiektyw na jakiś 70-200, co w przypadku 200 mm na pełnej klatce da właśnie około 130 mm na matrycy aps-c (cropie).

W typowo podróżniczo/wycieczkowej fotografii raczej stawia się na
@wojto00: Właśnie tu jest problem. Myślałem o sklepie i teście kilku punktów odległości w galerii. Sklep akurat jest na rogu to mogę jedno zdjęcie wykadrować na kiosk drugie na bar z koktajlami tylko to mi przyszło do głowy, żeby sprawdzić odległości, blisko natomiast postawić dzieciaka w kącie i machnąć mu fotkę. ;) Dzięki bardzo za rady.
@w_t_d: Porządny sklep powinien pozwolić na wyjście z obiektywem na dwór i strzelić kilka zdjęć (oczywiście w zamian zostawić pieniążki :D). Zdjęcia zoom'em w pomieszczeniach nie mają jakiegokolwiek sensu.

Ja proponuje podobnie jak @dlu - dokupić jeszcze nikkora 35/1.8 i jest się w posiadaniu fajnego portretowego obiektywu, a nawet daję radę latać z nim podpiętym jako główny obiektyw (ja tak osobiście robię).

Polecam również stronę http://pl.pixelpeeper.com/ można znaleźć na niej zdjęcia
@w_t_d: 55-300 jako na CODZIEŃ nigdy w życiu... Za wąsko po drugie przy słabym świetle głupieje af ogólnie to mam i jakoś zachwycony nie jestem ale da się używać ;) lepiej szukaj czegoś szerokiego właśnie takie 18mm na początku :D