Wpis z mikrobloga

@vantar: polecę sam "Kosmos" Sagana, "Strukturę Kosmosu" Greena, "Krótką historię czasu" Hawkinga, a na wykopie polecano mi jeszcze pozycję Infelda i Einsteina (jakaś ich wspólna praca)
  • Odpowiedz
Ode mnie masz dwa linki na kanały o Astronomii

Spacerip

Deep astronomy

ściągnij sobie też program stelrium jest za free, bardzo fajny dla początkujących.

Co do wiedzy to na początek dobra jest wikipedia, odnośniki prowadzą do naprawdę zagmatwanych zagadnień itp.

Tu masz przykład VY Canis na wiki znajdziesz praktycznie wszystko, jeśli chodzi o wiedzę dla laika, artykuły potrafią być cholernie wyczerpujące i obszerne, kto szuka nie błądzi ;)
  • Odpowiedz
@vantar: Zapomnij o Hawkingu. Jak chcesz zacząć uczyć się podstaw astronomii, a nie tylko sobie poczytać o niej, to nie zagłębiaj się w żadne popularnonaukowe. @grypa-grypowska zasugerował(a?) dość dobrą pozycję autorstwa Franka Shu. Możesz wziąć też w ręce Eugeniusza Rybkę: "astronomia ogólna", ale ta książka jest już nieco stara. Podstawową pozycją jest M. Kubiak: "Gwiazdy i materia międzygwiazdowa".
  • Odpowiedz
@vantar: Frank Shu - galaktyki, gwiazdy, życie - polecane przez profesora na pierwszym roku studiów na astro

Kubiak - gwiazdy i materia miiędzygwiezdna - lektura obowiązkowa na 3 roku uw
  • Odpowiedz
@vantar: jeśli jesteś into angielski, to bezkonkurencyjna książka dla 'początkujących zaawansowanych' to Cambridge Atlas of Astronomy. W ogólniaku zaczytywaliśmy się w wydaniu II, po paru latach przywiozłem sobie wreszcie własne, już wydanie III.

Na amazonie wala się sporo egzemplarzy: http://www.amazon.com/Cambridge-Atlas-Astronomy-Jean-Audouze/dp/0521434386

Trochę stare, bo to jednak wiedza sprzed 20 lat, ale w końcu podstawy aż tak szybko się nie zmieniają ;)

Za te 25 dolców czy ile tam wyjdzie dostajesz 3 kilo
  • Odpowiedz
@vantar: Ja ostatnio przeczytałem "Elementy mechaniki kwantowej dla filozofów" Michała Hellera. Oj narobiła apetytu na więcej :)

Książeczka napisana porządnie, nie ma pierdzielenia o cudowności jakichś tam kotów itd. itp.

Są wzorki, ale nie przytłaczają. Wszystko po kolei wytłumaczone.

Autor pisze też na tematy kosmosu, więc może warto poszukać czegoś jego pióra?
  • Odpowiedz
Podepne się, nie wie ktos jak moge dostac "kosmos" Sagana, fajna postać więc ksiązka powinna być ciekawa. Szukam czegoś jak vantar
  • Odpowiedz