Wpis z mikrobloga

skąd u #januszeelektroniki (również, a raczej przede wszystkim: tu obecnych pod tagiem #elektronika ) taka nienawiść w stronę #arduino?

Mam dziwne wrażenie, że tylko u polskich 'elektronikuf' taka przypadłość występuje. Znam wielu świetnych ludzi z zachodu, którzy używają arduino praktycznie do wszystkiego i złego słowa o nim nie powiedzą. Znajomy mechatronik z belgii, który robi takie temat, co u mnie na wydziale najstarsi górale nie pamiętają, żeby chodziły - na pytanie czemu używa do wszystkiego arduino, zdziwiony odpowiada > a czego mam używać?
  • 16
@lewak_zbierajacy_minusy: Bo arduino nie ma właściwie nic wspólnego z dziedziną nauki jaką jest "elektronika"

Arduino to gotowy "komputerek" który możesz zaprogramować - nie mając krzty wiedzy o tym jak to działa (a ta wiedza - to właśnie elektronika)

- więc nie ma co się dziwić że starzy wyjadacze patrzą na tą płytkę z przymrużeniem oka.
@lewak_zbierajacy_minusy: Jest łatwiej, ale to się sprawdzi, jak chcesz zobaczyć działanie jakiegoś urządzenia peryferyjnego. Jeżeli miałbym potem przenosić dany projekt z Arduino na czysty mikrokontroler, bo przecież nie będę pakował całego Arduino do byle urządzenia, to wolę zacząć od początku składać wszystko na czystym procku.
@lewak_zbierajacy_minusy: Oj moim zdaniem trochę nad-interpretujesz....

Ja sam wolę testować jakąś aplikacje na gotowej płytce - gdzie wiem że nie ma jakichś niestyków tudzież innych problemów i ogólnie hardware jest pewny.

Niemniej trzeba nazywać rzeczy po imieniu:

- Korzystanie z arduino nie wymaga od użytkownika wiedzy na temat "jak to działa"

- Korzystanie ze środowiska i bibliotek arduino nie wymaga od użytkownika wiedzy na temat "jak napisać do tego program"

A
@lewak_zbierajacy_minusy: arduino ma pewne wady które utrudnią pracę przy bardziej skomplikowanych projektach. Są jakieś cyrki z timerami i jeszcze jakimiś głupotami. Dla prostszych projektów spokojnie wystarcza natomiast jak chcesz wycisnąć 100% ze scalaka to zapomnij.
@djbuh: e tam nie trzeba pakować całego, sam procek wystarczy. Robiłem tak kiedyś żeby mieć łatwiej pisać kod z bibliotekami, docelowe urządzenie jest budowane od podstaw.
@paw39: No tak, ale zamiast pakować do urządzenia ATTiny13 muszę tam wsadzić ATMega8 bo mi się bootloader i reszta właściwego programu nie zmieści.

Jako inżynier nie mogę się opierać tylko na tym, aby urządzenie było łatwe w projektowaniu. Musi też być tanie i łatwe w produkcji, bo to pieniądze.