Wpis z mikrobloga

@madegg: Problemem jest cesarz, ale zaletą łatwy start i dobre perspektywy na zostanie potęgą w basenie Morza Śródziemnego. Łatwiejszy chyba jest Neapol, szczególnie że teraz dość łatwo jest wyżebrać support independence od Francji lub Kastylii, potem można dołączyć do HRE i droga do podboju Włoch otwarta. Da się też zbudować nim morskie imperium.
@madegg: Przydadzą się. Potem próbuj ekspansji we Włoszech, ale trzeba uważać na cesarza. Przyda się sojusz z Francję. Możesz też skubać Osmanów, jeśli nie mają przejścia dookoła Morza Czarnego to wystarczy jak w dobrym momencie zablokujesz cieśniny, tak żeby całkowicie odciąć ich armię od Europy albo żeby podzielić armię na dwie części.
@madegg: Ja zaczynałem Toskanią. Jeden z najlepszych władców na początek, można go chwilę potrzymać. Instant casus beli na Urbino, potem Siena. Ważne jest dobre wystartowanie gry - Francja stosunek przyjacielski, Austria przynajmniej neutralny. Od razu wysyłamy dyplomatę do Austrii by móc potem wejść w mariaż. Takim sposobem można dorobić się Francji i Austrii jako sojuszników. Niestety w mojej grze, juz po uformowaniu Włoch, Francja ma problemy z Burgundią, która jest w
@madegg: Toskania to łatwa opcja, ale mnie zawsze odstraszała ze względu na ustrój. Nienawidzę rządów poza monarchią, więc zdecydowałem się na inne kraje /formowałem kilkukrotnie/.

IMO Mantua to najlepszy kraj. Masz genialnego władce, równego potomka. Zaczynasz od sojuszu z Austrią, kroisz dupsko Wenecji, zabierasz 2 prowincje. Potem ciśniesz na Milan, polecam wasalizację. Szwajcaria, Wenecja, Ferrara, Sardynia-Piedmont (lub Savoy, zależy czy utworzą, u mnie tak było) - to twoi najwięksi wrogowie. Wyeliminuj
@madegg: po prostu podbij państwo papieskie, papież zostanie przeniesiony gdzieś indziej, u mnie Wurzburg oddał im prowincję. Aczkolwiek ja i tak przeszedłem na reformed potem, o wiele lepsza religia :P
@madegg: w 1.7 grało mi się nim bardzo przyjemnie, z czasem trafiałem na dobrych władców, podbiłem praktycznie cały basen morza śródziemnego, a koalicja o dziwo była mała - polecam, tylko graj rozwaznie. No i papież ma kozackie misje ( ͡ ͜ʖ ͡)