Wpis z mikrobloga

Z okazji Święta Niepodległości. Zdjęcie mojego pradziadka, ułana, szwoleżera. Tutaj w mundurze II Brygady Legionów Polskich, a dokładnie 2. Pułk Ułanów. Z zamiłowania kawalerzysta, zadeklarowany Piłsudczyk.

Mundur w charakterystycznym kroju Armii Austro-Węgierskiej, gdzie formowano oddziały. Ale na czapce widać już polskiego orzełka Legionów.

#polska #historia #swietoniepodleglosci #wojsko
kochman86 - Z okazji Święta Niepodległości. Zdjęcie mojego pradziadka, ułana, szwoleż...

źródło: comment_sxmSuqnGKMg755k9cIXOmyDy8Dp7gjQ8.jpg

Pobierz
  • 35
  • Odpowiedz
Tutaj ten sam mój pradziadek, zdjęcie z okresu dwudziestolecia międzywojennego, podczas służby w odrodzonym Wojsku Polskim.

Brał udział także w Kampanii Wrześniowej. Wiem tylko tyle, że został zmobilizowany, prawdopodobnie dostał się do sowieckiej niewoli i prawdopodobnie zamordowany podczas czystek zbrodni katyńskiej.
kochman86 - Tutaj ten sam mój pradziadek, zdjęcie z okresu dwudziestolecia międzywoje...

źródło: comment_Z3v8ZDCp5QFID4LsVERKjEb1g2O3oMXe.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@kochman86: o to drugie ciekawsze. Ok tylko to nie dziś. Jak już robić to porządnie. Zrobimy kolor. Odezwę się do ciebie na pw.

Możesz być dumny z pradziadka.

Może to osobiste pytanie ale jestem ciekaw jak twoja obecna rodzina opowiadała o nim i ogólnie o historii bo często jest tak że rodzice mało mówią nie ma jakichś większych rozkmin, było to było itd.
  • Odpowiedz
@axis_mundi:

Ok, nie ma problemu. Mój dziadek, a jego syn, zmarł ponad 20 lat temu, także nie miałem możliwości porozmawiać na jego temat, byłem zbyt mały. Dodatkowo w PRLu nie mówiło się głośno o takiej przeszłości. Moja babcia natomiast miała szczątkowe informacje. To gdzie służył poznałem po odznakach i umundurowaniu. W kwestii Kampanii Wrześniowej, kilka lat po wojnie moja ciotka spotkała się raz z jednym księdzem. Rozmowa od słowa do słowa,
  • Odpowiedz