Wpis z mikrobloga

#dziendobry #ciekawostkiprawnoprawnicze

Wczoraj kompletnie zapomniałem o ciekawostce, w najbliższych dniach postaram się jakoś nadrobić ;) Dzisiaj porada z cyklu: a pani w sklepie nie chce mi sprzedać prezerwatyw bez dowodu, co robić? ;)

Czy wiecie, że...

...sprzedawca nie ma prawa odmówić sprzedaży towaru wystawionego w sklepie "bez uzasadnionej przyczyny"? Niedopuszczalne jest też chowanie towaru przeznaczonego na sprzedaż przed kupującym. Wszystkie panie Helenki, ukrywające ładny kawałek szyneczki dla sąsiadki Basi, albo Genowefy odmawiające sprzedaży prezerwatyw niepełnoletnim narażają się na grzywnę, na podstawie art. 135 Kodeksu Wykroczeń.

Zaciekawiła Cię powyższa informacja? Zasubskrybuj tag #ciekawostkiprawnoprawnicze , (niemal) codziennie nowy "fun fact" ;)
  • 43
@Aqwart: Ostatnio babka mi nie chciała sprzedać alkoholu na prawo jazdy i kłóciła się ze mną ostro, wtedy nie miałem już i tak na to czasu, ale dobrze wiedzieć co konkretnie łamie mając takie swoje widzi mi się.
@Aqwart: Czekam raczej na ciekawe przykłady orzecznictwa, którego nie śledzę, bo nie mam na to czasu, ani szczególnego powodu.

Jako pracownik etatowy zachęcam z pozytywnym efektem do czytania Kodeksu Pracy.

@Paralotnia: Zrozumiałe, ale pokraczne z racji powtórzeń językowych, których w potocznej mowie należy unikać.
@Aqwart: pamiętasz może gdzie jest zapis dot. kart płatniczych? i ustalania dolnego/górnego limitu? Wiem, że jest, ale nie pamiętam dokładnie :( Bo babki w sklepach i tak idą w zaparte...
@Jahcob: Widze to tak - karta płatnicza nie jest "prawnym środkiem płatniczym w Polsce", i sprzedawca nie ma obowiązku posiadania terminala. Ważne że oferuje go wszystkim z płatnościami powyżej 20zł, a nie wszystkim oprócz rudych.

Wprawdzie operator podobno nie lubi tego typu limitów wysokości płatności, ale to kwestia tylko pomiędzy sprzedawcą, a operatorem. Możesz co najwyżej podkablować tego pierwszego temu drugiemu.
@void1984: Ok, wezmę to pod uwagę, orzeczeniami też można się pobawić, i prędzej czy później to nastąpi - postaram się żeby prędzej :P

"Jak to ma się do "nie wpuszczę Cię do knajpy, bo mi się nie podobasz"?" - ten konkretny nie ma się w ogóle. Jeśli już to można próbować podciągnąć to pod 138 kw, nieuzasadniona odmowa wyświadczenia usługi, ale szczerze mówiąc nie jestem pewien czy by to przeszło.

@