Wpis z mikrobloga

#dziendobry #ciekawostkiprawnoprawnicze

Wczoraj kompletnie zapomniałem o ciekawostce, w najbliższych dniach postaram się jakoś nadrobić ;) Dzisiaj porada z cyklu: a pani w sklepie nie chce mi sprzedać prezerwatyw bez dowodu, co robić? ;)

Czy wiecie, że...

...sprzedawca nie ma prawa odmówić sprzedaży towaru wystawionego w sklepie "bez uzasadnionej przyczyny"? Niedopuszczalne jest też chowanie towaru przeznaczonego na sprzedaż przed kupującym. Wszystkie panie Helenki, ukrywające ładny kawałek szyneczki dla sąsiadki Basi, albo Genowefy odmawiające sprzedaży prezerwatyw niepełnoletnim narażają się na grzywnę, na podstawie art. 135 Kodeksu Wykroczeń.

Zaciekawiła Cię powyższa informacja? Zasubskrybuj tag #ciekawostkiprawnoprawnicze , (niemal) codziennie nowy "fun fact" ;)
  • 43
@Aqwart: Ostatnio babka mi nie chciała sprzedać alkoholu na prawo jazdy i kłóciła się ze mną ostro, wtedy nie miałem już i tak na to czasu, ale dobrze wiedzieć co konkretnie łamie mając takie swoje widzi mi się.
@Aqwart: Czekam raczej na ciekawe przykłady orzecznictwa, którego nie śledzę, bo nie mam na to czasu, ani szczególnego powodu.

Jako pracownik etatowy zachęcam z pozytywnym efektem do czytania Kodeksu Pracy.

@Paralotnia: Zrozumiałe, ale pokraczne z racji powtórzeń językowych, których w potocznej mowie należy unikać.
@Aqwart: pamiętasz może gdzie jest zapis dot. kart płatniczych? i ustalania dolnego/górnego limitu? Wiem, że jest, ale nie pamiętam dokładnie :( Bo babki w sklepach i tak idą w zaparte...
@Jahcob: Widze to tak - karta płatnicza nie jest "prawnym środkiem płatniczym w Polsce", i sprzedawca nie ma obowiązku posiadania terminala. Ważne że oferuje go wszystkim z płatnościami powyżej 20zł, a nie wszystkim oprócz rudych.

Wprawdzie operator podobno nie lubi tego typu limitów wysokości płatności, ale to kwestia tylko pomiędzy sprzedawcą, a operatorem. Możesz co najwyżej podkablować tego pierwszego temu drugiemu.
@void1984: Ok, wezmę to pod uwagę, orzeczeniami też można się pobawić, i prędzej czy później to nastąpi - postaram się żeby prędzej :P

"Jak to ma się do "nie wpuszczę Cię do knajpy, bo mi się nie podobasz"?" - ten konkretny nie ma się w ogóle. Jeśli już to można próbować podciągnąć to pod 138 kw, nieuzasadniona odmowa wyświadczenia usługi, ale szczerze mówiąc nie jestem pewien czy by to przeszło.

@
@Jahcob: tak, ale umowa między operatorem, a sklepem jest tylko umową między nimi i nie pozwala Tobie na powoływanie się na nią przed sądem. Ew. operator będzie mógł pozywać sklep za nienależyte wykonanie zobowiązania, ale Tobie to i tak nic nie daje.
@Aqwart: Twoje ciekawostki (i ta również) byłyby znacznie ciekawsze gdybyś poza oczywistościami (jak widać nie tylko dla mnie...) dodawał jeszcze jakieś rozwinięcie tematu, ot coś czego nie można wyszukać w 3 sekundy w googlu ;] mogłoby to być zapytanie od urzędów ile w 2012 roku takich kar rozdano .... Moim zdaniem jest to przepis martwy, pomijając fakt, kto donosi,że sklep mu nie sprzedał szynki... to sam fakt wytłumaczenia się dla sklepu
@void1984: Hm. Podejrzewam że to zależy jak jest zarejestrowana, jaki typ działalności itp.... Ale już odmowa wejścia z całą pewnością nie jest odmową sprzedaży, przecież możesz wejść rozejrzeć się i pójść sobie...

@krupek: Znowu marudzisz () jak zacznę dodawać statystyki, rozwinięcia itp. to skończy się na tym, że przyjdzie jeden z drugim, zostawi komentarz "tl;dr" i pójdzie :P Zwłaszcza, że niejednokrotnie rozwinięcie tematu jest bardzo ciekawe,
@Aqwart: Tym właściciel warzywniaka który mnie nie wpuści nie odmawia mi sprzedaży?

Ja krupka rozumiem, bo wykroczenia przeciwko konsumentom to coś oczywistego - każdy z nas jest konsumentem, więc pewnie je zna.

Sam artykuł jest jasny. Interesujące może być co najwyżej orzecznictwo i lista "uzasadnionych przyczyn".
@stekelenburg2: @void1984:

Dz.U. 2002 nr 169 poz. 1385:

Art. 9.

Odmowa przyjęcia zapłaty przez akceptanta, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 4, może nastąpić w szczególności w przypadku:

1) nieważności elektronicznego instrumentu płatniczego;

2) zastrzeżenia elektronicznego instrumentu płatniczego;

3) niezgodności podpisu na elektronicznym instrumencie płatniczym z podpisem na dokumencie obciążeniowym;

4) odmowy okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość przez posiadacza lub użytkownika w przypadku określonym w art. 10 ust.
@stekelenburg2:

Art. 8. 1.Umowa pomiędzy agentem rozliczeniowym a akceptantem o przyjmowanie zapłaty przy użyciu elektronicznych instrumentów płatniczych powinna określać w szczególności:

1) rodzaje elektronicznych instrumentów płatniczych, przy użyciu których można dokonywać operacji u akceptanta;

2) stosowane procedury, w tym procedury bezpieczeństwa, oraz obowiązki akceptanta w związku z dokonywaniem operacji;

3) termin i sposób zapłaty przez agenta rozliczeniowego akceptantowi;

4) przyczyny odmowy przez akceptanta przyjęcia zapłaty przy użyciu elektronicznego instrumentu płatniczego.

Czyli
@Jahcob: no tak, to rzeczywiście racja. Sek jest tylko taki, że klient nie posiada za bardzo instrumentu nacisku na sprzedawcę. Jedyny środek nacisku ma operator, bo umowa zawarta jest między nim, a sprzedawcą. Brak innego przepisu pozwalającego ukarać sprzedawcę.
@Jahcob: art. 9 nie został zmieniony. Ja się o tym dowiedziałem z lexa, ale na stronie sejmu jest taka wersja:

Rozdział 2

Agent rozliczeniowy i akceptant

Art. 8. (uchylony).

Art. 9.

Odmowa przyjęcia zapłaty przez akceptanta może nastąpić w szczególności w przypadku:

1) nieważności elektronicznego instrumentu płatniczego,

2) zastrzeżenia elektronicznego instrumentu płatniczego,

3) niezgodności podpisu na elektronicznym instrumencie płatniczym z podpisem

na dokumencie obciążeniowym,

4) odmowy okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość przez
@Aqwart: Gdy nie chce sprzedać oraz limit na płatność kartą.

Do lokalu chyba ma prawo aby kogoś nie wpuścić jeśli sobie tego nie życzy, przecież to prywatny biznes.
@ElCidX: Gdy nie chce sprzedać w teorii? Możesz wezwać policję. W praktyce też, ale w praktyce najczęściej - przynajmniej ja tylko o takich przypadkach słyszałem - pomaga wspomnienie o tym, że to nielegalne, że grzywna, że policja... ;)

Co do płatności kartą: Nic, żeby "zmusić" sprzedawcę do przyjęcia. Ewentualnie możesz zerknąć z kim ma podpisaną umowę o terminal, i potem zgłosić operatorowi to, przez co sprzedawca będzie miał (zapewne) nieprzyjemności.
@ElCidX: W praktyce tak, w teorii można kombinować z tym 138kw, ewentualnie jakbyś był Cyganem, czarnym czy innym muzułmaninem ;) to można podnieść zarzut rasizmu albo innej nietolerancji. Była sprawa gdzie jakiegoś Roma do klubu nie wpuścili, on zrobił aferę; prokuratura umorzyła, nie dopatrzyła się przestępstwa, ale policja wniosła do sądu o ukaranie grzywną właśnie z tego 138. Nie wiem, jak się skończyło.