Wpis z mikrobloga

Mirki, poradźcie - wyprostujcie. Przydałoby się odnowić umowę na internet, bo już chyba 4 rok po zakończeniu promocji ;)

Mam tylko i wyłącznie druta od telekomuny, obecnie na nim usługę Netii wg umowy 16M/1M, fizycznie 8M/1M (kiedyś sprawdzany maks linii zależnie od pogody to 9-13Mbit) biznesnet24 czy jakos tak, stałe IP, ~150zł/miesiąc ale w tym opłata za linię tel. Ale to jest adsl.

Teraz marketoidy netii usiłują mi tu wcisnąć internety "do 100Mega" (a jak fizycznie wyjdzie 5, to też się pan ciesz), albo na firmę "do 50Mega". W telekomunie-orange jeszcze gorzej, bo telewizje i kanalizacje by jeszcze wcisneli najchętniej. Ale żeby się dowiedzieć choćby tego, w jakiej technologii to będzie świadczone ("a co to pana internesuje?") albo jaki będzie konkretnie upload (cytuję dosłownie panienke od orange "no uploadować to panu nie wolno, to przecież piractwo!") - nie dowiesz się łatwo...

Mam mega-#!$%@? za te oferty łączone. Ja nie chce żadnych dodatkowych GB w chmurze gratis, gratisowego serwisu-ubezpieczenia sprzętu agd, darmowego offica 365 na rok, tabletów za 1zł itd. Ja chce po prostu zwykły, jak najbardziej prosty internet, najlepiej ze stałym IP, i z maksymalną możliwością konfiguracji routera.

Więc jak to teraz jest? Jeśli w "starym adsl" moja linia dawała radę ~9Mbit synchronizować się (lub lepiej), to w którejś z tych nowych ofert jest jakaś nowsza technologia, która puści po tych samych drutach coś więcej? Zapewne będzie to wymagało odpowiedniego sprzętu po drugiej stronie linii - a skąd mam wiedzieć czy taki mają, skoro oni sami nie wiedzą? Nie chciałbym skończyć udupiony z nową umową "do 1000Mega" realnie chodzącą tak samo jak teraz, bo nie ma sprzętu po stronie centrali, albo bo na linii tepsy netia nie umie zrobić, albo coś, a w umowie kruczki pozwalają na to.

(dzięki, jeśli komuś chciało się przeczytać aż do tego miejsca)...

#internet #isp #netia #neostrada #orange #telekomunikacja
  • 24
@hrumque: Ja panią zmusiłem kilka razy żeby powiedziała wyraźnie, ze do mojej lokalizacji da się 20Mbit, a nie "do 20mbit" (miałem umowe na 16, więc inaczej nie byłoby sensu dopłacać). To było potem na tyle mocną kartą przetargową, że netia wyrównała za pół roku różnicę i dołożyła nowe urządzenia
@Felonious_Gru: @jan-kowalczuk: no tak, ale stąd moje pytanie, jak się przekłada obecna kondycja linii przy użytkowaniu adsl, do tego co na vdsl da się uzyskać? (i jakich niespodzianek można się spodziewać)?

Bo nie dość, że dokopać się do takich szczegółów to na www się nie da - to jeszcze pewnie w umowie też nigdzie nie będzie napisane, więc wesoło będzie jak się okaże "oj nie mamy pańskiego płaszcza, ftu -
@hrumque: 80 czy 50 nie pójdzie ale masz spokojnie warunki na 40.

Zasada jest taka: im niższe tłumienie tym lepiej (graniczna dla opcji 40 to 15db)

Tylko musisz się upewnić, że masz w dslamie (szafka z kartami xdsl) karty vdsl.
@jan-kowalczuk: tylko jak to się upewnić, zwłaszcza że netia odbija piłeczkę "podpisz pan umowę, to dopiero będziemy gadać z telekomuną, i sie zobaczy co się da zrobić"

No i jaki upload w tym wychodzi? Bo obecny 1Mbit bardzo mnie męczy, zdalnie łączę się po RDP i bardziej symetryczne łącze byłoby lepsze.
@jan-kowalczuk: wziąłbym, gdyby nie to, że (chyba) nie dają stałego IP nijak (albo jak dają - to w zupełnie innych ofertach i innych cenach).

No i kolejne pytanie - co z routerem? Jak orange, to będzie zapewne fun-box, a fun to on nie jest zdecydowanie, przynajmniej te fanboxy które kiedyś u kogoś widziałem - nie działa wifi albo działa jak chce, bezpieczeństwo zerowe, konfiguracja pod górkę, zwisy i cuda, od razu
@hrumque: Przy takich parametrach nie masz co cudować z jakimkolwiek VDSLem. Ja bym spróbował jakiejś alternatywny w postaci GTSu. Jak mieszkasz w większym mieście na bank masz też innych lokalnych dostawców bo są po prostu wszędzie.

@jan-kowalczuk: Byś się nie ośmieszał z tym uploadem - w Orange to jest bida z nędzą. Pierwsze co leci przy kiepskich parametrach linii to właśnie upload.
m. Ja bym spróbował jakiejś alternatywny w postaci GTSu. Jak mieszkasz w większym mieście na bank masz też innych lokalnych dostawców bo są po prostu wszędzie.


@brokenik: Taaa, sam środek miasta wojewódzkiego. Druty fizyczne ma tu tylko telekomuna. Netia itp może na LLU - ale niczego to nie poprawia.

GTS - skąd jak gdzie na czym ma się do mnie podpiąć? Nie licząc tego, że ich www i kontakt z nimi
@hrumque: Ja wiem, że tam największe gówno to AirMAX aka AirNet Opole, ale z tego co wiem to masz tam też firmę Arkadia (swego czasu maszty sprzedawali) i są tam na pewno na miejscu i z tego co wiem to jeszcze jest sieć NASKu.
@brokenik: z arkadia mialem zawodowo doczynienia, podziekuje ;)

A ta siec nasku - nic o tym nie wiem, gdzie co jak i kogo zaczepiac by sie cos dowiedziec? Przede wszystkim (przynajmniej parę lat temu) wszyscy się odbijali "aaa ta dzielnica, to nie ma drutow, bessensu, nie robimy".

Na wifi raczej nic nie chcę robić - 2.4Ghz to w mojej okolicy można używać jaki mikrofalówkę, tyle sieci naraz widzę, na 5GHz -