Wpis z mikrobloga

@internetowyjanusz: nie znam się giełdach i tych globalnych finansach ale ciekawy jestem jak fizycznie pompuje się kasę w walutę i co ma sprawić że ta waluta zacznie z powrotem mieć zaufanie u inwestorów?
jak fizycznie pompuje się kasę w walutę i co ma sprawić że ta waluta zacznie z powrotem mieć zaufanie u inwestorów?


@parys88: zaufanie to kwestia wtórna. Waluta która mocno traci na wartości - traci też zaufanie (bo kto by chciał trzymać/kupować walutę za którą niedługo niewiele można będzie kupić).

Rządy więc usiłują zatrzymać spadek wartości walut. Jeśli taki rubel jest masowo wyprzedawany, to jest go dużo na rynku. W normalnej sytuacji
@internetowyjanusz: Wiesz @chemmobile ma troche racji.

Kazdy kij ma dwa konce. Zarowno Szwajcarzy jak i Chinczycy specjalnie oslabiaja swoja walute, zeby pozostawac konkurencyjnymi.

Spadki rubla mozna wykorzystac w swoich celach. Skoro rubel tanieje, dostaje sie go wiecej za gaz.

Ale mozna tez odpowiednio przejac pakiety kontrolne przedsiebiorstw po przecenie - przeciez nikt z oligarchow nie trzymal kasy w rublach, wiec de facto zarobili na tym, albo przynajmniej nie stracili tyle co
Widać, że Rosjanie w bardzo szybkim tempie pozbywają się swoich rezerw walutowych co jest super wiadomością bo sankcje działają i to cholernie skutecznie ( plus tania ropa oczywiście, ale spadek jej cen też był prawdopodobnie inspirowany przez zachód). Osoby co twierdzą, że niski kurs rubla jest na rękę rosyjskiej gospodarce bo staje się coraz bardziej konkurencyjna zapominają o jednej rzeczy - inflacja u nich wynosi już i tak ok 8,5% i dalszy
@internetowyjanusz: A dodatkowo sam Rosnieft (chyba tak się pisze) chciał 50 mld$. Wiadomo że w przyszłym roku potrzeby rosyjskich firm będą też spore i dodatkowo spadają wpływy budżetowe przez tanią ropę. Moim zdaniem Rosja w przyszłym roku może zaliczyć dużą recesje i może tam być rewolucja bo mimo że ruski człowiek jest wytrzymały spadek stopy życiowej o 5-10 % co roku może być dla niego zbyt odczuwalny
1) czy opłaca się kupować rubla teraz? W koncu kiedys sie odbije i bedzie mozna go drogo slrzedac.

2) czy skoro moge teraz tak tanio kupic rubla to znaczy ze obecnie w Rosji robi sie coraz taniej dla ludzi z zewnatrz?
@internetowyjanusz: Jeżeli chodzi o Nową Prawicę i JKMa to są coraz wyraźniejsze różnice. KNP ma już kilka twarzy i liderów a szeregowi członkowie są liberałami ale w różnych odmianach i znajdziesz u nas zarówno ordoliberałów jak i libertarianów i wszystkie formy pośrednie.

Zgadzamy się co do zasady z programem gospodarczym KNP i wizją króla typu zniesienie dochodowego, pogląd na euro czy wprowadzenie zrównoważonego budżetu ale to co JKM #!$%@? czasami denerwuje
@kolanin: Jest szansa na zmianę lidera? Ja przez ruski skręt JKM-a w obliczu inwazji na Ukrainę porzuciłem wspieranie KNP, ciężko będzie odbudować pewnie zaufanie. Dla mnie była to nadzieja (KNP), nigdy takiego zawodu politycznego nie przeżyłem jak cyrk JKM-a...
@internetowyjanusz: JKM jest pewnym symbolem i na pewno nie będzie KNP w najbliższym czasie bez JKM.

Tylko co ważne KNP to nie tylko JKM ma on coraz mniejszą władze w partii i nie jest to już partia tylko 1 lidera.

Ważnym wydarzeniem w partii ostatnio był kongres podczas którego pokazano, że siły JKMa i innych są wyrównane i po prostu muszą się dogadać. Kolejnym ważnym wydarzeniem był start Przemka Wiplera na