#webb

Strona pokazująca telemetrie i etapy się zawiesiła, tzn nie pokazuje nowych danych i etapów które miały miejsce tylko zostało na rozkładaniu osłony.

Ale na blogu napisano że już 3 warstwy osłony naprężone ;) aby jeszcze dwie i mamy to.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Robili już wyliczenia ile wahy zostało. I wyszło, że starczy na znaczniej więcej niż 10 lat pracy.

The Webb team has analyzed its initial trajectory and determined the observatory should have enough propellant to allow support of science operations in orbit for significantly more than a 10-year science lifetime.

#webb #astronomia
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pora trochę odkurzyć tag ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wczoraj o 23:00 udało mi się złapać teleskop Webba 10,5 godziny po starcie w odległości 110 tysięcy kilometrów. W Europie były dogodne warunki do obserwacji, bo przelatywał wysoko na niebie. Niby kropka na tle gwiazd, ale jednak fajna pamiątka z historycznego dnia :-)
Sprzęt: Celestron Edge 925 (ogniskowa 2350 mm), kamerka ZWO ASI183MM, jedna klatka filmu to 4 sekundy w rzeczywistości.

#namrabcontent / Instagram <-
namrab - Pora trochę odkurzyć tag ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Wczoraj o 23:00 udało mi się złapać te...

źródło: comment_1640529742jPBLvZzn3kLK6EGpJDW2Do.jpg

Pobierz
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@theexitest: Dane pozycyjne można wygenerować w systemie Horizons: https://ssd.jpl.nasa.gov/horizons/app.html
Używamy danych np. takich, jak poniżej i dostajemy tabelkę z współrzędnymi w wybranym zakresie czasu. Godziny są podane w UT, czyli trzeba dodać 60 minut do polskiej strefy czasowej. Potem jedynie wystarczy skierować teleskop na docelową pozycję. JWST porusza się dość szybko i na ekranie laptopa mogłem na żywo oglądać jego ruch względem gwiazd.
namrab - @theexitest: Dane pozycyjne można wygenerować w systemie Horizons: https://s...

źródło: comment_1640534009iVINEDLIYq4HwiimIUsEZj.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
- Teleskop musi być bardziej rzułty. Pokryć całą powierzchnię czystym złotem.
- A-ależ Oj-ojcze Święty... To będzie kosztowało 5 miliardów dolarów i wydłuży projekt o kolejne 3 lata...
- Wykonać. Tylko w ten sposób możemy oddać cześć Bogu.
- Ale... ale dlaczego?
- Bo tak Pan Jezus powiedział.
#jwst #2137 #webb #nasa
K.....u - - Teleskop musi być bardziej rzułty. Pokryć całą powierzchnię czystym złote...

źródło: comment_1640517891X03Bt3REm4irrv4DSJy9zw.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach