Region aktywny 3664 na Słońcu - sprawca wczorajszej, najsilniejszej od 1989 roku burzy magnetycznej, dzięki której można było obserwować zorzę polarną prawie na całej kuli ziemskiej. Wbrew informacjom, które pojawiają się w necie, nie jest to największa grupa plam od czasu słynnej burzy Carringtona z 1859 roku - większe, ale mniej energetyczne plamy można było obserwować chociażby w 2001 i 2014 roku.

Jeszcze dzisiaj o trzeciej nad ranem AR 3664 wyemitował jeszcze jedną silną flarę, tak więc istnieje prawdopodobieństwo kolejnych zórz w ciągu kilku najbliższych nocy.

Sprzęt: TS 152/900, barlow 2x, klin Herschela, Solar Continuum, ZWO ASI183MM.
namrab - Region aktywny 3664 na Słońcu - sprawca wczorajszej, najsilniejszej od 1989 ...

źródło: 240509-ar3664

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W bieżącym tygodniu pyknęło mi okrągłe dziesięć lat od założenia konta na wykopie. Ten okres zbiega się mniej więcej z czasem, od którego uprawiam "poważne" astrofoto. Przygotowałem więc z tej okazji mały zestaw autorskich tapet w wysokiej rozdzielczości. Tapety udostępniam w kilku formatach, proszę się częstować ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Linki:

- 3840x2160, 1920x1080 (poziome, 16:9)
namrab - W bieżącym tygodniu pyknęło mi okrągłe dziesięć lat od założenia konta na wy...

źródło: wallpapers

Pobierz
  • 65
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ciąg dalszy materiału zdjęciowego z kwietniowej zaćmieniowej wycieczki do USA. Tym razem korona słoneczna w szerokim polu widzenia. Na zdjęciu widać również szczegóły na powierzchni Księżyca (oświetlone światłem odbitym od Ziemi) oraz niespodziewanego gościa w postaci komety SOHO-5008 (czerwony obiekt po lewej), odkrytej na zdjęciach z satelity na kilka godzin przed zjawiskiem. Tego typu komety zwykle nie są możliwe do obserwacji z Ziemi, zaćmienie jest tu wyjątkową sytuacją pozwalającą na dostrzeżenie obiektów w bardzo małej odległości od Słońca. Podczas fazy całkowitej robi się również na tyle ciemno, że możliwe jest zarejestrowanie gwiazd w tle.
Zdjęcie powstało z innego materiału, niż też zaprezentowany w poprzednim tygodniu - miałem na stanowisku kilka zestawów działających równolegle, zdjęcia w dużej skali (z teleskopu) jeszcze czekają na obróbkę :-)

Sprzęt: Nikon D850, Sigma Art 105 mm (f/2), ISO 64, seria ekspozycji w grupach od 1/5000 do 0,75 sek.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
namrab - Ciąg dalszy materiału zdjęciowego z kwietniowej zaćmieniowej wycieczki do US...

źródło: 240408-solareclipse-105mm

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 76
@namrab: Mały podgląd na surowe fotki. Korona słoneczna posiada olbrzymi zakres dynamiki i pojedyncze zdjęcia z aparatu albo ją prześwietlają, albo całkowicie wyczerniają. Każde zdjęcie w sekwencji jest 8 razy jaśniejsze od poprzedniego. Wszystkie z około 40 grup ekspozycji zostały złączone w obróbce do HDR, a następnie całość zestackowana w pojedyncze zdjęcie o znacznie wyższym stosunku sygnału do szumu.
Praca nad fotką była fajną zabawą i musiałem często "w locie"
namrab - @namrab: Mały podgląd na surowe fotki. Korona słoneczna posiada olbrzymi zak...

źródło: bracket

Pobierz
  • Odpowiedz
W pierwszej połowie miesiąca wybrałem się do USA na całkowite zaćmienie Słońca. Pierwotny plan zakładał obserwacje w Teksasie, jednak pesymistyczne prognozy pogody spowodowały, że trzeba było szukać alternatyw. Po niemałych problemach organizacyjnych (i 1200 km jazdy w jedną stronę) udało się znaleźć miejscówkę w sąsiednim stanie Arkansas. Warunki wciąż nie były optymalne (dużo cirrusów), ale szczęśliwa dziura w chmurach podczas fazy całkowitej pozwoliła na zebranie wielu gigabajtów świetnej jakości zdjęć.

Poniższy time lapse przedstawia przebieg zaćmienia od samego początku do końca. W przyspieszonym tempie jeszcze dokładniej widać, jak ulotnym momentem jest faza całkowita, trwająca zaledwie kilka minut. Nie ma żadnego zapasu na pomyłki - jeśli coś nie zadziała, to na następną szansę trzeba czekać latami.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek
namrab - W pierwszej połowie miesiąca wybrałem się do USA na całkowite zaćmienie Słoń...
  • 43
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 79
@namrab: Dodatkowo porównanie zaćmienia częściowego w fazie 80%, 90%, 95% i 99%. Ciekawym efektem jest zmiana kolorystyki, wynikająca z tego, że brzeg tarczy Słońca jest bardziej pomarańczowy, niż środek.
namrab - @namrab: Dodatkowo porównanie zaćmienia częściowego w fazie 80%, 90%, 95% i ...

źródło: 80-90-95-99

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 156
@namrab: Jeszcze zapowiedź nadchodzącego contentu, pojedyncza klatka przez teleskop. Na 1-sekundowej ekspozycji udało mi się złapać wyraźne struktury na powierzchni Księżyca. Finalne zdjęcie będzie kompozycją HDR bez prześwietlonej korony słonecznej.
namrab - @namrab: Jeszcze zapowiedź nadchodzącego contentu, pojedyncza klatka przez t...

źródło: DS8_2645

Pobierz
  • Odpowiedz
@namrab: jak w takim miejscu nocne niebo wygląda gołym okiem? jest dużo bardziej gwieździste niż np. ciemne obszary w Bieszczadach, czy różnica jest niewielka?
  • Odpowiedz
  • 251
@namrab: Porównanie z podobną fotką z 2019 roku - widać dokładnie, jak szczyt cyklu aktywności słonecznej wpływa na jasność nieba w nocy. Silniejszy airglow powoduje, że niebo jest bardziej kolorowe, ale również o wiele jaśniejsze.
namrab - @namrab: Porównanie z podobną fotką z 2019 roku - widać dokładnie, jak szczy...

źródło: milk2

Pobierz
  • Odpowiedz
Zdjęcie Morza Spokoju (Mare Serenitatis) na Księżycu, celowo lekko prześwietlone, żeby ukazać nierówności powierzchni w rejonach oświetlonych pod bardzo płaskim kątem padania światła słonecznego. Najmniejsze kratery widoczne na zdjęciu mają średnicę 400-500 metrów.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

#astronomia #astrofoto #fotografia #kosmos #ksiezyc
namrab - Zdjęcie Morza Spokoju (Mare Serenitatis) na Księżycu, celowo lekko przeświet...

źródło: 230906-mare-serenitatis

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mozaika centrum Drogi Mlecznej z okolicznymi rejonami. Na zdjęciu widać, że tło nieba nie jest idealnie równomierne, tylko wypełnione materią międzygwiezdną o bardzo małej jasności. Pojaśnienie pod i lekko na lewo od centrum galaktyki to przeciwblask, czyli miejsce na sferze niebieskiej dokładnie naprzeciw pozycji Słońca na niebie.
Nikon D810A + Sigma 40 mm, mozaika 10 fragmentów po 10 minut (łącznie 1h 40m), f/2,8, ISO 400. Zdjęcie z lipca 2022.

#namrabcontent
namrab - Mozaika centrum Drogi Mlecznej z okolicznymi rejonami. Na zdjęciu widać, że ...

źródło: 220725-milkyway-hard

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 3
@w00nski: Droga Mleczna jest żółto-pomarańczowa - zaledwie około 0,8% gwiazd w galaktyce posiada barwę niebieską.
Sama kwestia prezentacji zdjęć kosmosu zawsze wiąże się z ograniczeniami technicznymi. Ekran komputera emituje światło w inny sposób, niż gwiazdy na niebie (mniejszy zakres spektralny i jasności). Osobiście obrabiam zdjęcia w dziennym balansie bieli, czyli odwzorowanie kolorów jest takie same, jak podczas fotografii w słoneczny dzień. Na poniższym filmie widać różnice w kolorystyce dziennego i
namrab - @w00nski: Droga Mleczna jest żółto-pomarańczowa - zaledwie około 0,8% gwiazd...
  • Odpowiedz
Mgławica Ameryka Północna (NGC 7000) sfotografowana z użyciem filtra H-alfa. Filtr taki przepuszcza jedynie pasmo wodoru emitowanego w mgławicach, całkowicie wycinając pozostałe światło. Zdjęcie robione z Górnego Śląska w warunkach dużego zanieczyszczenia światłem.
Nikon D810A + Takahashi Epsilon 130D + Antlia Pro H-alpha 3 nm, mozaika 6 fragmentów po 60 minut ekspozycji (łącznie 6 godzin).

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

#astronomia
namrab - Mgławica Ameryka Północna (NGC 7000) sfotografowana z użyciem filtra H-alfa....

źródło: 230908-ngc7000wide

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 4
@blacknebula: Fotografuję dany rejon nieba kawałek po kawałku, w przypadku powyższego zdjęcia są to dwa rzędy i trzy kolumny. Istnieją programy, które potrafią generować współrzędne mozaiki na podstawie pola widzenia teleskopu (wypadkowa ogniskowej i rozmiaru sensora), orientacji pola widzenia (pionowa/pozioma) oraz procentu nakładania się sąsiednich kadrów. Poniżej przykład, jak wygląda to w sofcie, który napisałem samodzielnie do tego celu.

Następnie przygotowane współrzędne po prostu wklepuję do pilota i przesuwam teleskop
namrab - @blacknebula: Fotografuję dany rejon nieba kawałek po kawałku, w przypadku p...

źródło: lacerta

Pobierz
  • Odpowiedz
Mgławica Koński Łeb w Orionie - jeden z najbardziej znanych i najczęściej fotografowanych rejonów nocnego nieba. Charakterystyczny kształt tworzony jest przez zagęszczenie ciemnego pyłu międzygwiezdnego, blokującego czerwoną mgławicę znajdującą się na dalszym planie.
Sprzęt: Nikon D810A + refraktor Takahashi FC-76, 3 godziny ekspozycji.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

#astronomia #astrofoto #fotografia #kosmos
namrab - Mgławica Koński Łeb w Orionie - jeden z najbardziej znanych i najczęściej fo...

źródło: hh

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@woojt: Mgławica jest dość trudna do obserwacji wizualnych i o ile widziałem ją kilka razy w refraktorze 152/900 z filtrem H-beta, to wyraźna struktura zaczyna być wyraźna dopiero w dużych aperturach rzędu 16-20 cali. W takim teleskopie kształt głowy konia jest widoczny jak na dłoni.
  • Odpowiedz
Droga Mleczna świecąca dokładnie nad głową. Nikon D810 + Sigma 8 mm.
O ile większość moich zdjęć to stacki i mozaiki złożone z wielu klatek, to tutaj mamy pojedynczą 15-minutową ekspozycję z rybiego oka skierowanego prosto w górę. Taki kąt widzenia pozwala objąć całe niebo widoczne nad horyzontem.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek
namrab - Droga Mleczna świecąca dokładnie nad głową. Nikon D810 + Sigma 8 mm.
O ile w...

źródło: 230523-milkyway-fisheye1

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 18
@Reichsmarschall: Ups, zapomniałem przekleić. Już nie mogę edytować.
@open_or_die: Aparat był zamocowany na montażu paralaktycznym, który pozwala naświetlać zdjęcia przez dowolnie długi czas. Efektem ubocznym jest poruszony horyzont.
  • Odpowiedz
Kompleks pyłów w Skorpionie i Wężowniku. Jeden z najbardziej fotogenicznych obszarów nocnego nieba, zawierający wiele typów mgławic we wszystkich możliwych barwach i kształtach. W dolnym lewym rogu widoczny jest jasny pas Drogi Mlecznej.
Zdjęcie robione z Namibii w maju tego roku. Mozaika 4 kadrów z Nikona D810A i Sigmy 105 mm.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

W
namrab - Kompleks pyłów w Skorpionie i Wężowniku. Jeden z najbardziej fotogenicznych ...

źródło: 230523-scorpius-ophiuchus

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zblizenie na granulację powierzchni Słońca podczas częściowego zaćmienia w październiku ubiegłego roku. Można również zauważyć, że brzeg tarczy Księżyca nie jest idealnie gładki - nieregularności to kratery i pasma górskie na powierzchni naszego satelity.

#namrabcontent / Instagram
strona www / wydruki fotek

#astronomia #astrofoto #fotografia #kosmos #zacmienie
namrab - Zblizenie na granulację powierzchni Słońca podczas częściowego zaćmienia w p...

źródło: W6zUbZX

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zdjęcie Słońca w rozdzielczości 95 megapikseli, z widocznymi detalami o rozmiarze rzędu 150-250 kilometrów. Opis techniki i sprzętu w tym wpisie.

Zdjęcie do obejrzenia w pełnej rozdzielczości: https://artuniverse.eu/zoom/sun

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki
namrab - Zdjęcie Słońca w rozdzielczości 95 megapikseli, z widocznymi detalami o rozm...

źródło: comment_1664025178DDQHX1BRQqnct6MHArJfIX.jpg

Pobierz
  • 66
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (odległość 450 km) prawie dokładnie na tle Marsa (odległość 140 milionów km). Chciałem złapać obydwa obiekty dokładnie w jednej linii, niestety obliczona trajektoria różniła się o około 150 metrów od rzeczywistej. Ogniskowa 2350 mm, film nagrywany oryginalnie w 60 fps, odtworzony w prędkości 0,5x.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

#astronomia #astrofoto #fotografia #
namrab - Przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (odległość 450 km) prawie dokładni...

źródło: comment_1663505820HI5o0PSdN3dVbjECljVMl7.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dwa zdjęcia tego samego obiektu (mgławica Laguna, Messier 8) wykonane tym samym teleskopem, ale dwoma różnymi lustrzankami. Jedna ze standardowym filtrem, druga ze zmodyfikowaną transmisją podczerwieni pozwalającą na rejestrację większej liczby fotonów w linii wodoru H-alfa, czyli głównej składowej światła w mgławicach emisyjnych.
Zmodyfikowany aparat oczywiście bardzo mocno pojaśnia mgławicę, ale według mnie niemodyfikowany sprzęt zachowuje ładniejszą i milszą dla oka kolorystykę - zdjęcie nie jest tak bardzo zalane
namrab - Dwa zdjęcia tego samego obiektu (mgławica Laguna, Messier 8) wykonane tym sa...

źródło: comment_1662823128yN00d0emG7vbaXcTG8zwPu.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach