Wpis z mikrobloga

Mgławica Ameryka Północna (NGC 7000) sfotografowana z użyciem filtra H-alfa. Filtr taki przepuszcza jedynie pasmo wodoru emitowanego w mgławicach, całkowicie wycinając pozostałe światło. Zdjęcie robione z Górnego Śląska w warunkach dużego zanieczyszczenia światłem.
Nikon D810A + Takahashi Epsilon 130D + Antlia Pro H-alpha 3 nm, mozaika 6 fragmentów po 60 minut ekspozycji (łącznie 6 godzin).

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

#astronomia #astrofoto #fotografia #kosmos
namrab - Mgławica Ameryka Północna (NGC 7000) sfotografowana z użyciem filtra H-alfa....

źródło: 230908-ngc7000wide

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@namrab: Jak dzielisz taki obraz na mozaikę z 6 kawałków? Fotografujesz po prostu "z lewej do prawej" tak żeby uchwycić centrum mniejszego fragmentu, czy dzielisz całość na 6 równych mniejszych kwadratów/prostokątów? Pewnie też to zależy od wielkości obiektu i ogniskowej? Fota super.
  • Odpowiedz
  • 4
@blacknebula: Fotografuję dany rejon nieba kawałek po kawałku, w przypadku powyższego zdjęcia są to dwa rzędy i trzy kolumny. Istnieją programy, które potrafią generować współrzędne mozaiki na podstawie pola widzenia teleskopu (wypadkowa ogniskowej i rozmiaru sensora), orientacji pola widzenia (pionowa/pozioma) oraz procentu nakładania się sąsiednich kadrów. Poniżej przykład, jak wygląda to w sofcie, który napisałem samodzielnie do tego celu.

Następnie przygotowane współrzędne po prostu wklepuję do pilota i przesuwam teleskop po
namrab - @blacknebula: Fotografuję dany rejon nieba kawałek po kawałku, w przypadku p...

źródło: lacerta

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Opiochoinka: Nie odczuwam tego specjalnie i myślę, że jakość moich zdjęć to potwierdza. Umiem programować, więc gdy brakuje mi jakiejś funkcji w PS, to po prostu implementuję daną operację po swojemu.
  • Odpowiedz
  • 0
@Opiochoinka: Nie mam takich gradientów na zdjęciach, fotografuję z nieba Bortle 1-2. Jak będę potrzebował, to napiszę. Nie takie rzeczy implementowałem.
  • Odpowiedz
@Opiochoinka: kiepski przykład, mars jeszcze nie isnieje, to narazie tylko koncepcja narzędzia, oraz owszem napisze jak będzie chciał, nawet ja mogę takie narzędzie stworzyć to żaden rocket science a co dopiero namrab, a ja nie jestem zawodowym programista / matematykiem w przeciwieństwie do Bartka
  • Odpowiedz
@nelro: To byl tylko jeden z przykladow.
Po co tworzyc kolo od nowa jak jest Pixinsight ktory ma wszystko co trzeba?

Do tego pluginy chociazby od rc-astro.

Stackowanie w PI tez daje lepsze rezultaty niz DSS i ma multum wiecej opcji.
Do tego SPCC dzieki ktoremu mozna szybko ogarnac kolory itd.

Oczywiscie nie mowie ze sie nie da innaczej, no ale... ()

A MARS to
  • Odpowiedz
@Opiochoinka: a co jeśli ci powiem ze nie odroznisz zdjęcia obrobionego pixem od dss/ps? (Pix jest bardzo ograniczającym porgramem ze względu na swój workflow)
  • Odpowiedz
@nelro: I w jaki sposob chcialbys to przetestowac?
Zreszta juz byly testy stackowania gdzies i DSS wypadal gorzej od PI.

No i w jaki sposob PI jest ograniczajacy? Mozesz tam zrobic doslownie wszystko.

Do tego pluginy typu BlurXTerminator ktore sa
imo game changerem.

W PI moge tez uzyc bazy GAIA do korekcji kolorow itd. Chyba ze to mozna bez PI ogarnac?

A co do pisania rzeczy samemu, to Ross z rc-astro
  • Odpowiedz
@Opiochoinka: ekipa Juana cierpi na megalomanie i wynajduje koło na nowo, uzywam pixa do niektórych rzeczy, ale on nie rewolucjonizuje obróbki, wszystkie operacje z pixa jestem w stanie wykonać w psie, niektóre mniej wygodnie i tyle.
Co do testów dss/pix, trust me, jak obrobie fote nie będziesz widział różnicy czym zestakowalem
  • Odpowiedz
@Opiochoinka: w pixie nie możesz pracować na warstwach i mieszać ich ze sobą (technicznie jest to możliwe przez wyrażenia matematyczne a w praktyce nieuzywalne w porównaniu z photoshopem)

Megalomania objawia w kilku różnych strategiach, usuwanie z oficjalnej dystrybucji skryptow napisanych przez zewnętrznych programistów jeśli okaże się bardziej funkcjonalny od corowych procesów pixa (nsg), wprowadzenie własnego formatu xisf i ciągle podkopywanie astronomicznego standardu fits,
Ciągle podkreślanie że pix to narzędzie do matematycznej
  • Odpowiedz